Салвадор (Бразил)

Координати: 12°58′29″S 38°28′36″W / 12.97472° ЈГШ; 38.47667° ЗГД / -12.97472; -38.47667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Салвадор
Општина
Município de Salvador
Општина Салвадор
Од горе надолу: Светилникот Фарол да Бара, мостот Понта де Санто Антонио, јужниот крај на градот. Featured, the Barra Lighthouse, Buildings Facades in the Harbor at Salvador, лифтот Ласерда, The monument to the heroes of the battles of Independence of Bahia, panoramic view of the city.
Од горе надолу: Светилникот Фарол да Бара, мостот Понта де Санто Антонио, јужниот крај на градот. Featured, the Barra Lighthouse, Buildings Facades in the Harbor at Salvador, лифтот Ласерда, The monument to the heroes of the battles of Independence of Bahia, panoramic view of the city.
Знаме на Салвадор
Прекар(и): Roma Negra (Црниот Рим) и Soterópolis
Location of Salvador in the State of Bahia
Location of Salvador in the State of Bahia
Country Бразил
RegionNortheast
State Bahia
Основан29 March 1549
Управа
 • MayorAntônio Carlos Magalhães Neto (DEM)
 • Deputy MayorBruno Reis (PMDB)
Површина
 • Општина1 E+8_m²
Надм. вис.&100000000000000080000008 м
Население (2014)
 • Општина2,902,927 (3rd)
 • Густина4.187/км2 (10,840/ми2)
 • Метро3,919,864 (7th)[1][2][3]
Час. појасUTC-3
Postal Code40000-000
Повик. бр.+55 71
Мреж. местоwww.salvador.ba.gov.br (португалски)

Салвадор, исто така познат како Сао Салвадор, Салвадор де Баија, (на португалски Salvador) — град на источниот брег на Бразил на Атлантскиот Океан и главен град на бразилската држава Баија. Со 2,9 милиони жители (2013), тој е најголемиот град во Североисточниот Регион и трет по големина град во земјата, по Саун Пауло и Рио де Жанеиро.

Основан од Португалците во 1549 година како прв главен град на Бразил, Салвадор е еден од најстарите колонијални градови во Америка. Остриот гребен ги дели Долниот град (Сидаде Баиша) од Горниот град (Сидаде Алта) од околу 85 метри височина. Лифтот Ласерда, првиот Бразилски лифт, ги поврзува двата дела од 1873 година. Областа Пелурињо во горниот град, која сè уште е дом на многу примери на португалската колонијална архитектура и историски споменици, беше прогласена за светско наследство на УНЕСКО во 1985 година. Градската катедрала е увид на приматот на Бразил, а нејзината прослава на карневал е сметана за најголема забава во светот. Салвадор беше првото пристаниште за робови во Америка и африканското влијание на потомците на робовите го прави центар на афро-бразилската (прето) култура. Градот е познат по својата кујна, музика и архитектура. Плажата Порто де Барра е прогласена за една од најдобрите плажи во светот. Стадионот Итаипава Арена Фонте Нова беше местото на градските игри за време на Светското првенство во Бразил во 2014.

Салвадор го формира срцето на богатата земјоделска и индустриска поморска област Ренокаво, Баија, и продолжува да биде главно бразилско пристаниште. Неговото метрополитенско подрачје, каде што живеат 3.953.290 луѓе, претставува најбогат населен дел во североисточниот регион на Бразил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Архивирано на 14 јули 2011 г.
  2. „População residente, por situação do domicílio e sexo - Aglomerados urbanos - Brasil“. Brazilian Institute of Geography and Statistics. Посетено на 12 June 2014.
  3. Confira o ranking das maiores regiões metropolitanas (португалски)