Прејди на содржината

Дијамантина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дијамантина (на португалски: Diamantina) — општина во бразилската сојузна државата Минас Жераис. Зафаќа површина од во вкупна површина од 3.870 км2, а според проценката на нејзиното население во 2006 година таа броела 44.746 жители.

Араијал до Тижуку (Arraial do Tijuuco), како што првобитно се нарекувала Дијамантина, била изградена за време на колонијалната ера во почетокот на 18 век. Како што наведува и самото име, Дијамантина била центар на рударството со дијаманти во XVIII и XIX век. Градбите во Дијамантина се добро зачуван пример на бразилската барокна архитектура, поради што Дијамантина е светско културно наследство на УНЕСКО.

Галерија[уреди | уреди извор]