Региони во Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бразил моментално е поделен на пет региони (нарекувани исто така макрорегиони) од страна на Бразилскиот институт за географија и статистика (БИГС). Овие региони се создадени според културната, економската и иcториска сличност, како и според социjалните аспекти.

Северен Регион[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Северен Регион (Бразил).

Североисточен Регион[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Североисточен Регион (Бразил).

Централно-западен Регион[уреди | уреди извор]

Бразил
Coat of arms of Brazil.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на БразилЈугоисточен Регион[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Југоисточен Регион (Бразил).

Јужен Регион[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Јужен Регион (Бразил).

Белешка[уреди | уреди извор]

  • Населението на градовите е дадено без агломерацијата.

Поврзано[уреди | уреди извор]