Прејди на содржината

Рио Гранде

Координати: 25°57′22″N 97°8′43″W / 25.95611° СГШ; 97.14528° ЗГД / 25.95611; -97.14528
Од Википедија — слободната енциклопедија
25°57′22″N 97°8′43″W / 25.95611° СГШ; 97.14528° ЗГД / 25.95611; -97.14528
Рио Гранде
Río Bravo del Norte, Tooh Baʼáadii, Kótsoi
Рио Гранде во Тексас, ц. 1899
Земји САД, Мексико
Подрачје Колорадо, Ново Мексико, Тексас, Чивава, Коахуила, Нов Леон, Тамаулипас
Извор планина Канби
 - место планините Планини Сан Хуан, Национална шума Рио Гранде, Колорадо, САД
 - височина 3.658 м
 - координати 37°47′52″N 107°32′18″W / 37.79778° СГШ; 107.53833° ЗГД / 37.79778; -107.53833
Утока Мексикански Залив
 - местоположба Камерун (округ во Тексас); Матаморос
 - височина м
 - координати 25°57′22″N 97°8′43″W / 25.95611° СГШ; 97.14528° ЗГД / 25.95611; -97.14528
Должина 3.051 км
Слив 471.900 км2
Истек во Игл Пас/Пиедрас Неграс
 - просечен 68 м3 [1]
 - максимален 27.297 м3
 - минимален 1 м3
Сливот на Рио Гранде
Сливот на Рио Гранде
Сливот на Рио Гранде

Рио Гранде — река што тече низ САД и Мексико.

Извирајќи од планините Сан Хуан во јужно Колорадо, петта, според должината, река во Северна Америка тече низ Ново Мексико до Тексас. Од Ел Пасо до Браунзвил на делтата на Рио Гранде, реката означува граница долга 2000 км меѓу Тексас и Ново Мексико. Напојувана од изворите што се наоѓаат под покриените со снег полиња на Сан Хуан, Рио Гранде тече источно по должината на кањон обраснат со борова шума, а потоа свртува јужно во Ново Мексико каде реката ја врежала клисурата Рио Гранде во кањонот Бела Карпа. Средниот тек е во област во која се редат басени и планини, опкружувајќи ги планините Сан Андреас пред спуштањето низ три големи кањони, длабоки над 450 м, до заливската низина на крајбрежјето. Во САД овие кањони се во составот на националниот парк Биг Бенд. Бидејќи многу вода е пренасочена за потребите за наводување, Рио Гранде бавно тече низ крајбрежата низина до Мексиканскиот Залив. Толкаво количество вода од реката е пренасочено од својот природен тек, така што за време на долгите периоди без дожд се случува реката во делтата да се пресуши.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Water Bulletin Number 75: Flow of the Rio Grande and Related Data; From Elephant Butte Dam, New Mexico to the Gulf of Mexico“. International Boundary and Water Commission. 2005. Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 17 July 2010.

Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!