Тијаго Силва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тијаго Силва
Лични податоци
Полно име Тијаго Емилијано да Силва
Роден на 22 септември 1984.(1984-09-22)(39 г.)
Роден во Рио де Жанеиро, Бразил
Висина &100000000000001830000001,83 м[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Париз Сен Жермен
Број 33
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 RS Futebol 33 (3)
2004 ФК Јувентуде 28 (3)
2004–2005 ФК Порто 0 (0)
2005 ФК Динамо Москва 0 (0)
2006–2009 ФК Флуминезе 81 (6)
2009–2012 ФК Милан 92 (5)
2012 Париз Сен Жермен 158 (9)
Репрезентација
2008 Brazil U23 5 (0)
2008– Бразил 76 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22:05, 4 June 2011 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22:05, 4 June 2011 (UTC)

Тиаго Силва (роден на 22 септември 1984) — бразилски фудбалер кој игра на позиција одбрана и во моментот настапува за екипата на Париз Сен Жермен. По преселувањето во Европа за да се приклучи на Милан во 2009 година, Силва се етаблирал како еден од највисоко оценетите одбранбени играчи во светот, освојувајќи ја Серија А со "Росонерите" во сезоната 2010- 11. Во јули 2012 година, Париз Сен Жермен го довел во својте редови за 42 милиони евра, што го направил вториот - најскап фудбалски трансфер за едем одбранбен играч во историјата зад Рио Фердинанд.[2] Со ПСЖ, Силва освоил четири последователни Лига 1 првенства и три последователни француски купови.

Репрезентативец е на фудбалската репрезентација на Бразил од 2008 година, но настапил на Светско Првенство во 2010 година. Силва бил капитен на Бразил во победата во 2013 ФИФА Куп на Конфедерации и четвртото место на Светското првенство во фудбал 2014 во Бразил. Тој исто така бил дел од репрезентацијата на Летните олимписки игри 2008 година- машки турнир и на Летните олиписки игри во 2012 - како и на Копа Америка, каде што севкупно има настапно повеќе од 60 пати во сите конкуренции.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.acmilan.com/LM_Actor.aspx?idSquadra=3&idStagione=16&idPersona=8069&name=Thiago%20Silva
  2. „Thiago Silva To Paris Saint-Germain From AC Milan For 42 Million Euro Fee“. 14 July 2012.