Фагнер Консерва Лемос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фагнер Консерва Лемос (11 јуни 1989), познат едноставно како Фагнер е бразилски професионален фудбалер кој игра како десен бек за Коринтијанс и репрезентацијата на Бразил .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Фагнер дебитирал на само 17 години и му помогнал на Коринтијанс против Форталеза со 4-0 во натпревар на гости за Кампеонато Бразилеиро Серие А. 2006 година.

Во 2007 година, тој се преселил во ПСВ Ајндховен .

Во 2009 година, тој отишол во Васко да Гама . Во Васко бил шампион на Серија Б во 2009 година. Во 2011 година, тој ја освоил Копа до Бразил .

На 24 јули 2012 година, тој се приклучил на ВфЛ Волфсбург на четиригодишен договор.[1] По една сезона во Бундеслигата се вратил во поранешниот клуб Васко да Гама на позајмица до крајот на 2013 година.[2]

Во 2014 година, по 7 години, Фагнер се вратил во Коринтијанс на позајмица од Волфсбург.[3] На почетокот на 2015 година, Коринтијанс се здобил со половина од неговите економски права и го потпишал исклучиво.[4]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Фагнер бил член на бразилската репрезентација до 20 години на Јужноамериканското првенство до 20 години во 2007 година,во кое Бразил го освоил.

Фагнер бил именуван во привремениот состав на Бразил за Копа Америка Сентенарио, но бил отсечен од последниот состав.[5]

На 22 август 2016 година, Фагнер бил повикан од новиот тренер на бразилскиот тим Тите за игрите за квалификации на СП 2018 против Еквадор и Колумбија .[6] Според Фагнер, ова е „уникатен момент“ во неговата кариера.[7]

На 14 мај 2018 година, Фагнер бил вклучен од страна на Тите во составот на Бразил со 23 лица за Светското првенство во фудбал 2018 во Русија [8] Првично резервна на Дани Алвеш, а потоа и на Данило кој го заменил повредениот Алвеш, Фагнер дебитирал во натпреварувањето во втората игра во групната фаза, против Костарика, која Бразил ја победил со 2-0, почнувајќи го натпреварот поради Даниловата повреда. Потоа продолжил да ги игра следните три натпревари, бидејќи повредите на Данило продолжиле, со тоа што Бразил на крајот загуби од Белгија во четврт-финалето.

Во мај 2019 година, тој бил повикан на Копа Америка, на кој Бразил требало да биде домаќин. Со оглед на тоа што Дани Алвеш го играл целиот турнир како капитен и стартувал како десен бек, Фагнер беше единствениот аутфилд од составот кој не влезе ниеднаш за време на натпреварувањето, и трет во целина заедно со резервните чувари Едерсон и Касио, бидејќи Бразил на крајот го освои својот 9-та континентална титула.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Обновено на 27 September 2020[9]
Клуб Сезона Лига Национален Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
ПСВ АјндховенПСВ Ајндховен 2007–08 Ередивисе 3 1 0 0 0 0 0 0 3 1
Васко де Гама 2009 Серија А 13 2 0 0 0 0 4 0 17 2
2010 28 2 3 0 0 0 12 3 43 5
2011 35 4 4 0 8 0 10 1 57 5
2012 7 1 0 0 9 0 16 1 32 2
2013 26 0 3 0 0 0 0 0 29 0
Вкупно 109 9 10 0 17 0 42 5 178 14
ВфЛ Волфсбург (заем) 2012–13 Бундеслига 26 0 4 0 0 0 0 0 30 0
Коринтијанс 2014 Серија А 35 2 7 0 0 0 11 0 53 2
2015 26 0 1 0 10 1 14 1 51 2
2016 24 1 1 0 7 0 15 2 46 3
2017 31 0 6 0 3 0 13 0 53 0
2018 20 0 7 0 5 0 15 0 47 0
2019 30 1 6 0 10 0 13 0 59 1
2020 8 1 0 0 2 0 16 0 26 1
Вкупно 174 5 28 0 37 1 82 3 326 10
Вкупно во кариера 265 14 30 0 42 1 110 8 462 23

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Статистика точна според натпреварот одиграна на 10 септември 2019 година. [10]
Бразил
Година Апликации Цели
2017 година 3 0
2018 година 5 0
2019 година 2 0
Вкупно 10 0

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Wolfsburg signs Fagner to four-year deal“. sportsnet.ca. 24 July 2012. Посетено на 20 July 2013.
 2. „Wolfsburg defender Fagner returns to former club Vasco da Gama“. skysports.com. 20 July 2013. Посетено на 20 July 2013.
 3. „Wolfsburg libera, e Timão espera documento para fechar com Fagner“. globoesporte.globo.com. 11 January 2014. Посетено на 14 August 2015.
 4. „Timão compra 50% de Fagner, e Edilson assina contrato com o clube“. globoesporte.globo.com. 5 January 2015. Посетено на 14 August 2015.
 5. „Dunga names 40-man preliminary Copa America squad“. goal.com. 29 April 2016. Посетено на 30 June 2016.
 6. Tite convoca seleção pela 1ª vez com 7 campeões olímpicos e 3 novidades
 7. Estreante na Seleção, lateral Fagner fala em momento único para a carreira
 8. [1]
 9. „Fágner“. oGol. Посетено на 15 May 2018.
  • Fagner на National-Football-Teams.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]