Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018 - КОНМЕБОЛ

Од Википедија — слободната енциклопедија
КОНМЕБОЛ квалификации за СП 2018
2018 FIFA World Cup qualification (CONMEBOL)

  Квалификувани
  Елиминирани
Податоци за првенството
Датум на одржување5 октомври 2015 - 10 октомври 2017
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Статистики на првенството
Број на натпревари90
Постигнати голови242 (2.69 по натпревар)
Гледачи2.985.794 (33.175 по натпревар)
ГолгетерУругвај Единсон Кавани
(10 голови)
2014
2022

Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018 - КОНМЕБОЛ било фудбалско натпреварување кое се играло во склоп на квалификациите за Светското фудбалско првенство 2018 кое се одржало во Русија. Во квалификациите учествувале 10 екипе членки на КОНМЕБОЛ конфедерацијата.[1]

Пласман на Светското првенство обезбедиле 4 репрезентации: победникот во квалификациите Бразил, потоа Уругвај, Аргентина и Колумбија. Петопласираната репрезентација Перу обезбедила учество во баражот, преку кој со победа над Нов Зеланд се пласирала на превенството.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Структурата на квалификациите останала иста како и во претходните пет изданија на квалификациите на конфедерацијата КОНМЕБОЛ. Десет екипи играат по Бергеров ситем на натпреварување. Четирите најдобри екипи се квалификувале за Светското првенство 2018, додека петтопласираната екипа играла интерконтинентален бараж против репрезентација од ОФК конфедерацијата.

За разлика од претходните квалификации на кои однапред бил одреден распоредот, распоредот во овие квалификации бил одреден со извлекување на 25 јули 2015 во 18:00 МСК (UTC+3) во Санкт Петербург, Русија.[2]

Причина за распоредување, Аргентина и Бразил автоматски биле позиционирани како тим 4, односно како тим 5, како би се осигурало ниеден друг тим да не би играл против овие два тима едноподруго во таканаречено двојно коло.[3] Преостанатите осум тимови биле распоредени во преостанатите осум места со извлекување од 1 до 10 (освен 4 и 5).

Учесници во квалификациите[уреди | уреди извор]

Сите репрезентации членки на КОНМЕБОЛ конфедерацијата учествувале во квалификациите за СП 2018.[4]

Позиција
на извлекување[5]
Репрезентација ФИФА ранг
на почетокот
на квалификациите[6]
1.  Колумбија 5.
2.  Чиле 9.
3.  Парагвај 61.
4.  Аргентина 1.
5.  Бразил 7.
6.  Еквадор 31.
7.  Венецуела 69.
8.  Боливија 67.
9.  Перу 50.
10.  Уругвај 20.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Бразил 18 12 5 1 41 11 +30 41
2.  Уругвај 18 9 4 5 32 20 +12 31
3.  Аргентина 18 7 7 4 19 16 +3 28
4.  Колумбија 18 7 6 5 21 19 +2 27
5.  Перу 18 7 5 6 27 26 +1 26
6.  Чиле 18 8 2 8 26 27 −1 26
7.  Парагвај 18 7 3 8 19 25 −6 24
8.  Еквадор 18 6 2 10 26 29 −3 20
9.  Боливија 18 4 2 12 16 38 −22 14
10.  Венецуела 18 2 6 10 19 35 −16 12
  Бразил Уругвај Аргентина Колумбија Перу Чиле Парагвај Еквадор Боливија Венецуела
Бразил  2–2 3–0 2–1 3–0 3–0 3–0 2–0 5–0 3–1
Уругвај  1–4 0–0 3–0 1–0 3–0 4–0 2–1 4–2 3–0
Аргентина  1–1 1–0 3–0 0–0 1–0 0–1 0–2 2–0 1–1
Колумбија  1–1 2–2 0–1 2–0 0–0 1–2 3–1 1–0 2–0
Перу  0–2 2–1 2–2 1–1 3–4 1–0 2–1 2–1 2–2
Чиле  2–0 3–1 1–2 1–1 2–1 0–3 2–1 3–0 3–1
Парагвај  2–2 1–2 0–0 0–1 1–4 2–1 2–1 2–1 0–1
Еквадор  0–3 2–1 1–3 0–2 1–2 3–0 2–2 2–0 3–0
Боливија  0–0 0–2 2–0 2–3 0–3 1–0 1–0 2–2 4–2
Венецуела  0–2 0–0 2–2 0–0 2–2 1–4 0–1 1–3 5–0

Натпревари[уреди | уреди извор]

1. коло[уреди | уреди извор]

2. коло[уреди | уреди извор]

3. коло[уреди | уреди извор]

4. коло[уреди | уреди извор]

5. коло[уреди | уреди извор]

6. коло[уреди | уреди извор]

7. коло[уреди | уреди извор]

8. коло[уреди | уреди извор]

9. коло[уреди | уреди извор]

10. коло[уреди | уреди извор]

11. коло[уреди | уреди извор]

12. коло[уреди | уреди извор]

13. коло[уреди | уреди извор]

14. коло[уреди | уреди извор]

15. коло[уреди | уреди извор]

16. коло[уреди | уреди извор]

17. коло[уреди | уреди извор]

18. коло[уреди | уреди извор]