Роберто Фирмино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберто Фирмино
Фирмино со Бразил во 2018
Лични податоци
Полно име Роберто Фирмино Барбоса
де Оливеира[1]
Роден на 2 октомври 1991(1991-10-02)(32 г.)
Роден во Масеијо, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина 1.80 m[2]
Позиција напад, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 9
Младинска кариера
2004–2008 КРБ
2008–2009 Фигеиренсе Фигеиренсе
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2010 Фигеиренсе Фигеиренсе 38 (8)
2011–2015 Хофенхајм Хофенхајм 140 (38)
2015– Ливерпул Ливерпул 229 (71)
Репрезентација
2014– Бразил Бразил 27 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17:25, 31 March 2018 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23 March 2018

Роберто Фирмино Барбоса де Оливеира (роден на 2 октомври 1991, во Масеијо) — бразилски фудбалер, напаѓач на Ливерпул и на бразилската репрезентација.

По започнување на неговата кариера со Фигуеренсе во 2009 година, тој поминал четири и пол сезони во Хофенхајм во Бундеслигата. Неговите 16 гола во 33 натпревари во сезоната 2013-14 година, ја заработил наградата за најпробивен играч во лигата. Во јули 2015 година, тој потпишал за премиерлигашот Ливерпул.

Фирмино го направил своето репрезеннативно деби за Бразилската репрезентација во ноември 2014 година и ја претставувал нацијата на Копа Америка во 2015.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 February 2018. Посетено на 11 February 2018.
  2. http://www.espnfc.us/player/147234/roberto-firmino