Алекс Окслејд-Чемберлејн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Алекс Окслејд-Чемберлејн
Лични податоци
Роден на 15 август 1993
Роден во Портсмут, Англија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 21
Младинска кариера
Саутхемптон Саутхемптон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Саутхемптон Саутхемптон 36 (9)
2011-2017 Арсенал Арсенал 132 (9)
2017- Ливерпул Ливерпул 32 (3)
Репрезентација
2011- Англија Англија 21 8 (4)
2012– Англија Англија 27 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 7 февруари 2019
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 7 февруари 2019

Александер Марк Дејвид "Алекс" Окслејд-Чембрлејн (роден на 15 август 1993 во Портсмут) — англиски фудбалер, крило на Ливерпул и англиската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

По унапредувањето во сениорскиот тим на Саутхемптон во текот на сезоната 2010-11, тој потпишал за Арсенал во август 2011 година. Постигнувајќи два гола во првите три натпревари за клубот, Окслејд-Чембрлејн станал најмладиот англиски голгетер во историјата на Лигата на Шампионите, и исто така се утврдил како редовен член на англиската репрезентација под 21 година, а подоцна и во сениорската репрезентација. Навивачите му го дале прекарот "The Ox", скратено од првиот дел од неговиот неговото презиме "Окслејд", како дел од неговата издржливост и физичка игра во моќен стил.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]