Рос Баркли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рос Баркли
1 ross barkley 2015.jpg
Лични податоци
Полно име Рос Баркли[1]
Роден на 5 декември 1993 (1993-12-05) (28 г.)[1]
Роден во Ливерпул, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001880000001,88 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Астон Вила Астон Вила
Број 20
Младинска кариера
Евертон Евертон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2018 Евертон Евертон 106 (16)
2012Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 13 (4)
2013Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 4 (0)
2018- Челси Челси 52 (4)
2020-Астон Вила Астон Вила 2 (2)
Репрезентација
2008-2009 Англија Англија 16 7 (2)
2009-2010 Англија Англија 17 7 (2)
2010-2012 Англија Англија 19 12 (1)
2013 Англија Англија 20 4 (0)
2011-2013 Англија Англија 21 5 (1)
2013- Англија Англија 33 (6)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

Рос Баркли (англиски: Ross Barkley; роден на 5 декември 1993 во Ливерпул) — англиски фудбалер, играч од средниот ред на Евертон и на англиската репрезентација.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Се работи за поливалентен играч, чија главна позиција е онаа на офанзивен играч од средниот ред кој игра зад напаѓачот/чите, но исто така може да игра како централен играч од средниот ред. Опремен со многу добра поединечна техника, добро се снаоѓа со двете нозе, со голема физички сила и агилност се неговите главни предности, но исто така, има многу добар дриблинг и квалитетен шут од далечина.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Баркли ја започнал својата кариера на 11-годишна возраст кога и се приклучил на академијата на Евертон и потоа напредувал низ сите младински екипи сè до првиот тим. Тој бил избран да биде резерва во првенствен натпревар на првиот игра во почетокот на сезоната 2010-2011, и се очекувало набрзо да го направи своето деби во Премиер лигата[3] пред да ја скрши ногата на дури три места по судир со соиграчот Андре Висдом за време на еден натпревар на англиската репрезентација под 19 години во октомври 2010 година.[4]

Тој закрепнал од повредата на време за да му се приклучи на подготовките на првиот тим пред почетокот на сезоната 2011-2012. За време на пред-сезоната, еден од најдобрите играчи на Евертон во тој момент Тим Кејхил рекол за Баркли дека тој е еден од најталентираните фудбалери со кои работел.[5] Тој го направил своето деби во првиот домашен натпревар на Евертон во сезоната, поразот со 1-0 од Квинс Парк Ренџерс, и бил прогласен за играч на натпреварот од страна на Радио Сити спорт.[6] Неговите први настапи му донеле силни пофалби од некогашниот дефанзивец на Арсенал Мартин Кион кој како предвидување рекол "тој [Баркли] ќе биде еден од најдобрите играчи што некогаш ќе видите во оваа земја."[7] Тој потпишал нов четири и пол годишен договор со клубот во декември 2011.[8]

На 14 септември 2012 година, Баркли му се приклучил на Шефилд Венздеј во Чемпионшип лигата на заем за еден месец[9] и дебитирал истиот ден во поразот на гости од Брајтон и Хоув Албион.[10] Тој го постигна својот прв гол за клубот, од пенал, против Болтон во следното коло.[11] Неговиот заем бил продолжен пред тој да биде повикан да се врати назад во Евертон, откако одиграл 13 натпревари за Венздеј.[12][13] Тој бил позајмен повторно, овој пат во Лидс Јунајтед во јануари 2013 година[14][15] и го направил своето деби за Лидс во дербито против Барнсли.[16]

Евертон[уреди | уреди извор]

Баркли во дресот на Евертон во 2015

Баркли бил вратен во првиот тим на Евертон за сезоната 2013-2014. Тој го постигнал својот прв гол за клубот во првото коло од Премиер лигата, ремито 2-2 против Норич Сити, а подоцна бил прогласен за играч на натпреварот.[17][18] На 22 декември 2013, тој го постигнал победничкиот погодок за Евертон на гостувањето кај Свонзи Сити.[19] На 4 јануари Баркли го постигнал својот прв гол во кариерата во натпреварите од ФА Купот, првиот за Евертон во победата со 4-0 над Квинс Парк Ренџерс во третото коло.[20] Во март, Баркли постигнал прекрасен гол со соло-продор против Њукасл Јунајтед изнесувајќи ја топката од својата половина до мрежата на противникот, носејќи му на својот тим водство од 1-0 во победата со 3-0.[21] На 18 април 2014, тој бил именуван како еден од шесте играчи на листата кандидати за добитник на наградата ПФА млад играч на годината.[22] Тој постигнал вкупно 6 гола во 34 настапи во Премиер лигата во текот на сезоната, вклучувајќи го и погодокот против Манчестер Сити на 3 мај кој БиБиСи спорт го опишале како "спектакуларен" и бил избран за гол на сезоната на Евертон.[23][24]

На 29 јули 2014 година, Баркли потпишал нов договор со Евертон кој ќе го задржи во клубот до 2018 година.[25] Пред почетокот на сезоната 2014-2015 тој претрпел повреда на неговата медијалните лигаменти,[26] и бил надвор од акција сè до 18 октомври 2014, кога се вартил со асистенција за погодокот на Ромелу Лукаку во првенствената победа на домашен терен над Астон Вила со 3-0. Тој го постигнал својот прв гол за сезоната во победата со 3-1 над Квинс Парк Ренџерс на 15 декември.[27]

Сезоната 2015-2016 Баркли ја започнал постигнувајќи гол во првите два натпревари на Евертон во лигата против Вотфорд и Саутхемптон.[28]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Баркли ја претставувал англиската репрезентација речиси во сите младински селекции почнувајќи од онаа под 16 години до селекцијата под 21 година.

За сениорската репрезентација дебитирал на 6 септември 2013 во квалификациски натпревар за Светското првенство 2014 против Молдавија на Вембли, влегувајќи во игра на местото на Џек Вилшер во победата со 4-0. Во јуни 2014 бил избран во составот од 23-ца играчи за Светското првенство во Бразил, и дебитирал веќе во првиот натпревар од групната фаза влегувајќи на местото на Дани Велбек во 61-вата минута во поразот со 2-1 од Италија. Својот прв гол за гордиот албион го постигнал во септември 2015 во победата со 6-0 над Сан Марино во квалификациите за Евро 2016.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]]
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
6-9-2013 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Молдавија|ssb}}px 0px {{Naz/ Молдавија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Молдавија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Молдавија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Молдавија|d}}|{{Naz/ Молдавија|c}}]] Квал. за СП 2014 - заменет 59'
15-11-2013 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Чиле|ssb}}px 0px {{Naz/ Чиле|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Чиле|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Чиле|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Чиле|d}}|{{Naz/ Чиле|c}}]] Пријателска - влегол во игра 77'
19-11-2013 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Германија|ssb}}px 0px {{Naz/ Германија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Германија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Германија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Германија|d}}|{{Naz/ Германија|c}}]] Пријателска - влегол во игра 71'
30-5-2014 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Перу|ssb}}px 0px {{Naz/ Перу|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Перу|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Перу|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Перу|d}}|{{Naz/ Перу|c}}]] Пријателска - влегол во игра 82'
4-6-2014 Мајами Гарденс [[ фудбалска Selezione {{Naz/Еквадор |d}}|{{Naz/Еквадор |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Еквадор |ssb}}px 0px {{Naz/Еквадор |ssb}}px">[[File:{{Naz/Еквадор |a}}|class=noviewer|{{Naz/Еквадор |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Пријателска - заменет 84'
7-6-2014 Мајами Гарденс [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас|ssb}}px 0px {{Naz/[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас|ssb}}px">[[File:{{Naz/[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас|a}}|class=noviewer|{{Naz/[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас|d}}|{{Naz/[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас|c}}]] Пријателска - влегол во игра 46'
14-6-2014 Манаус [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Италија|ssb}}px 0px {{Naz/ Италија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Италија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Италија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Италија|d}}|{{Naz/ Италија|c}}]] СП 2014-1 фаза - влегол во игра 61'
19-6-2014 Сао Паоло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] СП 2014-1 фаза - влегол во игра 64'
24-6-2014 Бело Хоризонте [[ фудбалска Selezione {{Naz/Костарика |d}}|{{Naz/Костарика |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Костарика |ssb}}px 0px {{Naz/Костарика |ssb}}px">[[File:{{Naz/Костарика |a}}|class=noviewer|{{Naz/Костарика |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] СП 2014-1 фаза - добил жолт картон во 53-тата минута 53'
18-11-2014 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Пријателска - влегол во игра 87'
27-3-2015 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Литванија|ssb}}px 0px {{Naz/ Литванија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Литванија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Литванија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Литванија|d}}|{{Naz/ Литванија|c}}]] Квал. за Евро 2016 - влегол во игра 71'
31-3-2015 Торино [[ фудбалска Selezione {{Naz/Италија |d}}|{{Naz/Италија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Италија |ssb}}px 0px {{Naz/Италија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Италија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Италија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Пријателска - влегол во игра 55'
7-6-2015 Даблин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Ирска |d}}|{{Naz/Ирска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Ирска |ssb}}px 0px {{Naz/Ирска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Ирска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Ирска |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Пријателска - влегол во игра 66'
5-9-2015 Серавале [[ фудбалска Selezione {{Naz/Сан Марино |d}}|{{Naz/Сан Марино |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Сан Марино |ssb}}px 0px {{Naz/Сан Марино |ssb}}px">[[File:{{Naz/Сан Марино |a}}|class=noviewer|{{Naz/Сан Марино |c}}|20x16px]] 0 – 6 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Квал. за Евро 2016 '1
8-9-2015 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Швајцарија|ssb}}px 0px {{Naz/ Швајцарија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Швајцарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Швајцарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Швајцарија|d}}|{{Naz/ Швајцарија|c}}]] Квал. за Евро 2016 - влегол во игра 3'
9-10-2015 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Естонија|ssb}}px 0px {{Naz/ Естонија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Естонија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Естонија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Естонија|d}}|{{Naz/ Естонија|c}}]] Квал. за Евро 2016 - заменет 88'
12-10-2015 Вилниус [[ фудбалска Selezione {{Naz/Литванија |d}}|{{Naz/Литванија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Литванија |ssb}}px 0px {{Naz/Литванија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Литванија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Литванија |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Квал. за Евро 2016 '1 заменет 73'
13-11-2015 Аликанте [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шпанија |d}}|{{Naz/Шпанија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px 0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шпанија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шпанија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Пријателска - заменет 73'
17-11-2015 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Франција|ssb}}px 0px {{Naz/ Франција|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Франција|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Франција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Франција|d}}|{{Naz/ Франција|c}}]] Пријателска - заменет 79'
26-3-2016 Берлин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија |d}}|{{Naz/Германија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија |ssb}}px 0px {{Naz/Германија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Германија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Пријателска - влегол во игра 71'
29-3-2016 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Холандија|d}}|{{Naz/ Холандија|c}}]] Пријателска -
Вкупно Настапи 21 Голови 2

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 20 април 2016.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2011-2012 Англија Евертон ПЛ 6 0 ФАКуп+ЛК 1+2 0 - - - - - - 9 0
2012-2013 ПЛ 7 0 ФАКуп+ЛК 1+1 0 - - - - - - 9 0
2012-2013 Англија Шефилд Венздеј ЧЛ 13 4 ФАКуп+ЛК 0+0 0 - - - - - 13 4
2012-2013 Англија Лидс Јунајтед ЧЛ 4 0 ФАКуп+ЛК 0+0 0 - - - - - - 4 0
2013-2014 Англија Евертон ПЛ 34 6 ФАКуп+ЛК 3+1 1+0 - - - - - - 38 7
2014-2015 ПЛ 29 2 ФАКуп+ЛК 2+0 0 ЛЕ 5 0 - - - 36 2
2015-2016 ПЛ 34 8 ФАКуп+ЛК 3+6 2+2 - - - - - - 43 12
Вкупно Евертон 110 16 20 5 5 0 - - 135 21
Вкупно во кариерата 127 20 20 5 5 0 - - 152 25

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Ross Barkley“. Barry Hugman's Footballers. Посетено на 2 April 2016.
 2. „Player Profile: Ross Barkley“. Everton FC. Архивирано од изворникот на 2015-09-13. Посетено на 3 November 2013.
 3. Doyle, Ian (28 April 2011). „Bank on Barkley to shine at Blues says boss Moyes“. Liverpool Daily Post. Посетено на 8 August 2011.
 4. „Everton's Ross Barkley breaks leg on England U19 duty“. BBC Sport. 14 October 2010. Посетено на 8 August 2011.
 5. „Cahill Speaks To GrandOldTeam“. GrandOldTeam. Архивирано од изворникот на 2011-08-09. Посетено на 2016-04-23.
 6. Lewis, Andy (20 August 2011). „Barkley handed debut“. Everton F.C. Архивирано од изворникот на 2012-08-25. Посетено на 20 August 2011.
 7. „Transfer deadline quotes of the day“. BBC Sport. 31 August 2011. Посетено на 31 August 2011.
 8. „Teenager Ross Barkley signs long-term Everton contract“. BBC Sport. 16 December 2011. Посетено на 17 December 2011.
 9. „Sheffield Wednesday sign Everton's Ross Barkley on loan“. BBC Sport. Посетено на 14 September 2012.
 10. "Brighton 3–0 Sheff Wed". BBC Sport. 14 September 2012. Retrieved 27 October 2012.
 11. "Sheffield Wed 1–2 Bolton". BBC Sport. 22 September 2012. Retrieved 22 September 2012.
 12. "Everton's Ross Barkley extends Sheffield Wednesday loan". BBC Sport. 22 October 2012. Retrieved 27 October 2012.
 13. „Barkley To Return To Blues“. Everton F.C. Архивирано од изворникот на 2012-11-22. Посетено на 19 November 2012.
 14. „Barkley Loaned To Leeds“. Everton F.C. 11 January 2013. Посетено на 11 January 2013.
 15. „EVERTON MIDFIELDER ARRIVES ON LOAN“. Leeds United F.C. 11 January 2013. Посетено на 11 January 2013.
 16. „Barnsley vs Leeds“. Leeds United F.C. 12 January 2013. Посетено на 12 January 2013.
 17. „Norwich 2–2 Everton“. BBC Sport. Посетено на 17 August 2013.
 18. „Premier League: Everton draw 2–2 with Norwich at Carrow Road“. Sky Sports. Посетено на 18 August 2013.
 19. „Swansea 1–2 Everton“. BBC Sport. Посетено на 23 December 2013.
 20. Reddy, Luke (4 January 2014). „Everton 4–0 QPR“. BBC Sport. Посетено на 26 May 2014.
 21. „Newcastle 0–3 Everton“. BBC Sport. Посетено на 4 June 2014.
 22. „PFA Player of the Year award shortlist: Gerrard and Lallana nominated“. The Guardian. 18 April 2014. Посетено на 19 April 2014.
 23. „Everton 2 Manchester City 3“. BBC Sport. 3 May 2014. Посетено на 3 May 2014.
 24. „Seamus Coleman is Toffees' player of the season while Ross Barkley wins best goal for Man City strike at Everton awards“. Daily Mail. Посетено на 4 June 2014.
 25. „Barkley Signs New Deal“. Everton F.C. 29 July 2014. Посетено на 29 July 2014.
 26. „Roberto Martínez: Ross Barkley may make Everton return in eight weeks“. The Guardian. 12 August 2014. Посетено на 31 August 2014.
 27. "Everton 3–1 QPR". BBC Sport. 15 December 2014. Retrieved 17 March 2015.
 28. "Everton 2–2 Watford". BBC Sport. 8 August 2015. Retrieved 9 August 2015.