Бен Фостер (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фостер во дресот на ФК Вест Бромвич Албион во 2011 година

Бен Ентони Фостер (англиски: Ben Anthony Foster, 3 април 1983 година) — англиски професионален фудбалер кој игра како голман за ФК Вотфорд и англискиот националниот тим.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Вест Бромвич Албион[уреди | уреди извор]

Фостер се приклучил на премиерлигашот Вест Бромвич Албион на 29 јули 2011 и дошол од ФК Ватфорд, менувајќи го местото на голамот Боаз Михил. Двајцата има договор за позајмување на играч за сезоната 2011-12.[1] Фостер одиграл во 37 од нивните 38 лигашки натпревари, само недостасува финалниот меч на сезоната.

Враќањето во Ватфорд[уреди | уреди извор]

По испаѓањето на Вест Бромвич од Шампионатот, Фостерповторно потпишал за премиерлигашот Ватфорд на 5 јули 2018, двегодишен договор, со опција за дополнителни година, за некоја непозната цена.[2]

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Настапи и цели од страна на националниот тим и година
Националниот тим Година Појавувања Голови
Англија 2007 година 1 0
2009 година 3 0
2010 1 0
2013 1 0
2014 2 0
Вкупно 8 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ben Foster joins West Bromwich Albion on loan“. BBC Sport. 29 July 2011. Архивирано од изворникот на 28 July 2011. Посетено на 29 July 2011.
  2. „Ben Foster and Ken Sema sign for Watford“. BBC Sport. 5 July 2018. Посетено на 6 July 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]