Гари Кејхил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Гери Кејхил
Кејхил во 2017
Лични податоци
Полно име Гери Џејмс Кејхил
Роден на 19 декември 1985(1985-12-19)(38 г.)
Роден во Шефилд, Англија
Висина 1.88м
Позиција одбрана, централен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 24
Младинска кариера
2000–2004 Астон Вила Астон Вила
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2008 Астон Вила Астон Вила 28 (1)
2004–2005Барнли Барнли 27 (1)
2007Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 16 (2)
2008–2012 Болтон Болтон 174 (13)
2012– Челси Челси 159 (13)
Репрезентација
2004–2005 Англија Англија 20 3 (1)
2007 Англија Англија 21 3 (0)
2010– Англија Англија 58 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 9 мај 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 јуни 2012

Гери Џејмс Кејхил (роден 19 декември 1985) — англиски фудбалер кој игра како централен дефанзивец за Челзи и за Фудбалска репрезентација на Англија. Иако тој обично игра како централен бек за Челзи и Фудбалска репрезентација на Англија, Кејхил игра и како десен бек.

Кејхил неговата кариера ја започна играјќи во младинскиот тим на Дронфилд. Во 2000 тој се приклучил во академијата на Астон Вила и продолжил со неговиот развој. Во 2004 тој се приклучил во Барнли како позајмица. Подоцна, тој потпишал за Шефилд Јунајтед на 3 месеци како позајмен играч. На 30 јануари 2008, тој се приклучи во Болтон Вондерерс за околу £5 милиони. Кејхил се појавил 130 пати во ФА Премиер лигата за Болтон и постигнал 13 голови. Во јануари 2012, Кејхил потпишал за Челзи за околу £7 милиони. Тој славел со неговиот тим по повод освојувајќи ја Лигата на Шампионите и ФА Купот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]