Џо Харт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џо Харт

Чарлс Џозеф Џон "Џо" Харт (роден на 19 април 1987 во Шрусбери) — англиски голман. Тој игра за англискиот репрезентативец и клубот на Премиер Лигата, Манчестер Сити, но моментално е заем на Вест Хем Јунајтед. Со Манчестер Сити тој двапати го освои англиското првенство и еднаш на ФА Купот.[1][2][3]

клуб во кариерата[уреди | уреди извор]

Обука (до 2006 година)

Харт ја започна својата фудбалска кариера во Шрусбери Таун. Дури и како единаесетгодишен студент, возеше во тимскиот автобус на првиот тим да ги оддалечи игрите на клубот. Неговото деби во првиот тим, тој даде на возраст од 17 години на првенството на 20 април 2004 година на Фудбалската конференција против ФК Гравсенд и Нортфлејт. Тој тогаш беше втор голман и негираше до април 2005 година, немаше понатамошна средба во лигата. До крајот на сезоната 2004/05, тој дојде во шест натпревари од Втора Фудбалската лига , во Шрусбери Таун сега се зголеми, искористи и призна четири цели. Следната сезона Харт трчаше како голман во сите 46 натпревари за клубот, каде што мораше да прими 55 гола.[4]

Манчестер Сити и кредитни станици (од 2006 година)

Џо Харт за пенали во четврт-финалето на Евро 2012 против Италија

На 22 мај 2006 година Харт потпиша договор со Манчестер Сити. надомест за премин првично беше £ 600,000 плус дополнителен надомест од £ 500,000 кога Харт треба да игра својот прв натпреварувачки настап за сениорскиот тим на англиски и други износи, во зависност од бројот на неговото работење, до вкупно 1,5 милиони £.[5]

својот прв натпревар во Премиер лигата Манчестер Сити играше на 14 октомври 2006 година во ремито без голови против Шефилд Јунајтед, кога првите две голман Андреас Исаксон и Ники Weaver паднале надвор поради повреда. Во јануари 2007 година, тој му го позајмил клубот на шест натпревари во лигата на третата дивизија Tranmere Rovers, каде што Харт морал да признае осум гола. Во почетокот на февруари се вратил во Манчестер Сити.[6]

Кога FC Блекпул во април 2007 година, откако загубата поради повреда предизвикана од неговите три голмани Рухус Еванс, Паул Рачубука и Луис Еџ голман имаше загриженост, Харт пресели на позајмица во англискиот крајбрежниот град. Неговиот прв натпревар за Блекпул, тој играше во својата 2-0 победа над Хадерсфилд Таун на 9 април 2007 година. Севкупно, ФК Блекпул ги освои сите пет натпревари со Харт и обезбеди место за плеј-оф за промоција на вториот стадиум на Фудбалската лига.

Во сезоната 2007/08, Харт го помести шведскиот национален голман Андреас Исаксон како голман на Манчестер Сити. Од осмиот натпревар тој редовно доаѓаше да го користи и играше 26 Ерстигапартиен. За сезоната 2008/09 тој го презеде дресот број 1 на Исаксон, откако се приклучи на холандскиот шампион ПСВ Ајндховен. Со две казни за пенали против Мидтиланд Харт, исто така, обезбеди и влез на неговата страна во главниот круг на Купот на УЕФА. Но, како што беше зимската пауза, искуството на Шек да го направи Њукасл Јунајтед, го расекоа овој Харт веднаш на клупата. Да му даде назад повеќе натпревар пракса, Харт беше доделена во текот на летото на 2009 година во лигата соперници Бирмингем Сити, каде што тој беше меѓународен голман Северна Ирска Маик Теилор натпреваруваат. Сити, пак, обезбедени со Стјуарт Тејлор од Астон Вила, соодветна замена за Харт.

Харт (на десната) во Манчестер Сити против Ванкувер Вајткепс, јули 2011 година

Харт започна со загуба од 1-0 до Манчестер Јунајтед; неговиот противник Маик Тејлор останал чист за Манчестер Сити. Алекс МекЛеис одлучи сепак Харт, кој потоа одигра одлучувачка улога во обезбедувањето дека тимот успеа во серија од дванаесет натпревари без пораз, што значи клупски рекорд на англиски највисоката лига. Харт одигра во кругот на сениорската репрезентација на англиски јазик и импресионира експертите на 0: нерешено 0 против Челзи во декември 2009 година не само со "остра осуда и рефлекси, три исклучителни заштеда на акти, но исто така и со Бестрашноста "за време на дефанзивна акција против испружениот стапало на Саломон Калу. Оттогаш, Харт заработил репутација како еден од најдобрите голмани во Премиер Лигата; Покрај тоа, тој победи во сезона 2010/11, 2011/12, 2012/13 во секој случај наградата "Премиер лига Златна ракавица". Ова беа првите големи титули: прво, тој го освои ФА Купот во 2011 година, каде што повторно остана без конечна победа со 1-0 против Стоук Сити. Следната година тој придонесе за фактот дека Манчестер Сити со 3: 2 по 44 години ја обезбеди победата против Квинс Парк Ренџерс за првпат англиското првенство

Формата на Харт ослабна привремено за време на сезоната 2012/13. Тој уште еднаш беше во финалето на ФА Купот, на Ундердогс против Виган Атлетик со голот во судиското продолжение неочекувано со 0: 1 беше. одбрана на титулата на англиското првенство и успеа хард слетување со Манчестер Сити значително зад локалните соперници Манчестер Јунајтед на второто место. Во сезоната 2013/14 новиот тренер Мануел Пелегрини продолжи чест на вториот голман Костел Пантилимо, кој потоа се користи во речиси сите Лига Куп натпревари - на 3: 1 конечна победа против Сандерленд АФЦ седна тешко да се зборува само на клупата По Пантилимон заминување во финалето противници Сандерленд во текот на летото на 2014 година, позиција Харт како главен голман зајакна повторно во лигата и со две внимателен и го брани пенал во сезоната во Лигата на шампионите 2015/16 против Рафаел и Златан Ибрахимовиќ го направи на внимание европско ниво. За повторно да Лига Купот победа во 2016 година, сепак, тој носеше како пред две години, кога малку, заврши натпреварот во конкуренција и во финалето против Ливерпул обезбеди неговиот претставник Вили Кабаљеро победа на пенали. Откако Пеп Гвардиола го презеде тренингот за сезона 2016/17, тој играше спортски повеќе не е важно во Манчестер Сити. Непосредно пред крајот на трансферот, тој се пресели на 31 август 2016 година на позајмица во Серија А клуб Торино.

Во јули 2017 година Харт се префрли на заем во Вест Хем Јунајтед.

Англиска репрезентација[уреди | уреди извор]

Веќе во своето време во Шрусбери Таун Харт беше назначен за англискиот репрезентативец У-19, за кој играше во октомври 2005 година против Полска својот прв меѓународен натпревар. Генерално, Харт трчаше пет пати за овој тим, но ги пропушти квалификациите за Европското првенство 2006 во Полска.

Во 2007, Харт ја заврши својата прва игра за англискиот репрезентативец У-21 во својата 5-0 победа над Словачка. По У-21 првенство 2007 година беше Скот Карсон го чуваа портата и Харт не се користи, тој потоа играше редовно за англискиот тим У-21 и беше нивниот прв избор за голман на Европското првенство 2009 година Британскиот што се пресели во Финале на натпреварот. Харт го правел "трагичен херој", кога тој во полуфиналето против Шведска по 3: 3 се менува по продолженија пенали себе казна, уште се одржа и заработи жолт картон, кој тој беше суспендиран во финалето.

Конечно, Харт беше повикан од националниот тренер Фабио Капело за пријателските натпревари против САД и Тринидад и Тобаго во репрезентацијата на Англија. По седницата на клупата за 90 минути против Соединетите Американски Држави, тој дојде на 1 јуни 2008 година против Тринидад и Тобаго во Порт на Шпанија за неговото највисоко меѓународно деби. Харт настапил како полувреме одмор за Дејвид Џејмс и бил без чист лист во победата од 3: 0. На Светското првенство 2010 во Јужна Африка, тој беше дел од англискиот состав, дојде како трет голман, но немаше никаква корист. За време на квалификациската фаза за Европското првенство во 2012, Харт беше именуван како прв голман на репрезентацијата на Европското првенство. Алекс Фергусон, тогашниот менаџер на Манчестер Јунајтед, еднаш го опиша Харт како најдобар англиски голман во последните 20 години.

На Европското првенство во Полска и Украина во 2012 година, Харт беше инструментален во Англија и стигна до четврт-финалето. Со повеќе од 14 што вреди да гледаат спасувачки пакети во групната фаза, тој беше повеќе од кој било друг голман на турнирот. Во двобојот на последните осум против Италија, тој повторно остана неосвоена по прекувремена работа, но нема шанси на пенали - Riccardo Montolivo сам топката до чувано портата од него.

На Светското првенство во Бразил 2014 година повторно беше првиот голман. Во разочарувачки Англија турнир, кој заврши со исклучување по првиот круг, тој играше во првите две групни натпревари против Италија (1: 2) и Уругвај (исто така и 1: 2) пред тренерот на Хоџсон во бесмислени игра против Костарика против него Бен Фостер разменет. На патот кон квалификациите за загуба во Евро 2016 во Франција, Харт успеа да се потврди како "број 1". Крајот на март 2015 година, тој заврши во Италија (1: 1) на 50-тиот меѓународен натпревар за "Три лавови" и на крајот беше номиниран за финалниот турнир.

На Европското првенство 2016 во Франција, Харт беше исто така во сите четири натпревари во гол. Во поразот од 1: 2 во вториот круг против новодојдениот Исланд Исланд Харт беше даден значителен соучество во 1: 2 во 18 минута. Претходно, тој веќе беше критикуван за грешка во вториот натпревар од групата против Велс.

Тој не бил номиниран за Светското првенство во 2018 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2020/21 Premier League squads confirmed“. www.premierleague.com (англиски). Посетено на 2024-01-25.
  2. „Joe Hart - Celtic Goalkeeper - ESPN (UK)“. ESPN (англиски). Посетено на 2024-01-25.
  3. „Joe Hart | Man City Goalkeeper Profiles | Manchester City FC - Manchester City FC“. web.archive.org. 2016-06-11. Архивирано од изворникот на 2016-06-11. Посетено на 2024-01-25.
  4. „Hart wins Golden Glove award for Manchester City - Manchester City FC“. web.archive.org. 2012-05-13. Архивирано од изворникот на 2012-05-13. Посетено на 2024-01-25.
  5. „Sergio Aguero Joe Hart Golden Boot Golden Glove Manchester City | Barclays Premier League“. web.archive.org. 2015-05-26. Архивирано од изворникот на 2015-05-26. Посетено на 2024-01-25.
  6. „Manchester City keeper Joe Hart could be England's most capped player ever, says David James“. The Telegraph (англиски). 2011-05-13. Посетено на 2024-01-25.