Џејмс Милнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Милнер
Лични податоци
Полно име Џејмс Филип Милнер[1]
Роден на 4 јануари 1986(1986-01-04)(38 г.)[2]
Роден во Лидс, Англија
Висина &100000000000001750000001,75 м[3]
Позиција среден ред, одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 7
Младинска кариера
1996–2002 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 48 (5)
2003Свиндон Таун Свиндон Таун 6 (2)
2004–2008 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 94 (6)
2005–2006Астон Вила Астон Вила 27 (1)
2008–2010 Астон Вила Астон Вила 73 (11)
2010–2015 Манчестер Сити Манчестер Сити 147 (13)
2015– Ливерпул Ливерпул 157 (19)
Репрезентација
2001–2002 Англија Англија под 16 6 (5)
2002–2003 Англија Англија под 17 11 (8)
2004 Англија Англија под 19[4] 1 (1)
2003–2005 Англија Англија под 20[5] 6 (0)
2004–2009 Англија Англија под 21[6] 46 (8)
2009–2016 Англија Англија 61 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 декември 2020
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 21 декември 2020

Џејмс Филип Милнер (роден на 4 јануари 1986 година) е англиски фудбалер, играч од средниот ред или одбраната на Ливерпул и поранешен англиски репрезентативец.

Како разновиден играч, тој за време на својата кариера бил користен на повеќе позиции, почнувајќи како крило, потоа како централен играч од средниот ред и во одбраната како бек. [7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 February 2018. Посетено на 11 February 2018.
  2. „Џејмс Милнер“. Barry Hugman's Footballers. Посетено на 3 April 2020.
  3. „J. Milner: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 3 April 2020.
  4. „England's matches: The under 19's: 1991–2010“. England Football Online. 27 August 2014. Посетено на 7 August 2019.
  5. „England's matches: The under 20's“. England Football Online. 11 June 2019. Посетено на 7 August 2019.
  6. „England's matches: The under 21's: 2000–10“. England Football Online. 29 September 2017. Посетено на 7 August 2019.
  7. „Premier League Late Mail: Asian Cup causing headaches, Manchester United trio in doubt“. Fox Sports Australia. News Corp. Посетено на 29 December 2018.