Лидс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лидс
Информација
Население: 443,247
Надм. височина: 1 м
Геогр. положба: 53° 79' сев. ш.

1° 54' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Веб саjтот на градот

Лидс (англ. Leeds) — град во Велика Британија со население од околу 750.247 жители. Разположен е на реката Ер.

Централната бизнис област навечер

Поврзано[уреди | уреди извор]