Алисон Бекер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алисон Бекер
Лични податоци
Полно име Алисон Рамзес Бекер
Роден на 2 октомври 1992(1992-10-02)(31 г.)
Роден во Ново Амбурго, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001930000001,93 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 13
Младинска кариера
Интернасионал Интернасионал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2016 Интернасионал Интернасионал 44 (0)
2016–2018 Рома Рома 51 (0)
2018– Ливерпул Ливерпул 38 (0)
Репрезентација
2009 Бразил Бразил 17 3 (0)
2013 Бразил Бразил 20 5 (0)
2015- Бразил Бразил 35 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 7 февруари 2019
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 7 февруари 2019

Алисон Рамзес Бекер (роден на 2 октомври 1992, во Ново Амбурго) — бразилски фудбалер, голман на Ливерпул и на бразилската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Алисон е помлад брат на Муриел Бекер кој е исто така фудбалски голман и во моментов настапува за португалскиот Белененсеш.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

На почетокот на јули 2016 година, Алисон официјално го комплетирал својот трансфер во Рома, екипа од италијанската Серија А.[1] Своето деби за џалоросите го направил на 17 август 2016 година, започнувајќи како стартер меѓу стативите во ремито 1-1 на гостувањето против Порто во квалификациите за Лигата на шампионите.[2] Најголемиот дел од својата прва сезона во Рим, Алисон го поминал на клупата за резерви бидејќи бил назначен за втор голман на клубот зад полјакот Војќех Шченсни.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Откако го претставувал Бразил во селекциите под 17 и под 20 години, Алисон бил повикан во сениорската репрезентација од селекторот Дунга за првите два квалификациски натпревари за Светското првенство 2018 против Чиле и Венецуела.[3] Тој го направил своето деби на 13 октомври 2015, во победата со 3-1 над Венецуела во Форталеца.[4]

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Бразил
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
13-10-2015 Форталеца Бразил Бразил 3 – 1 Венецуела Венецуела Квал. за СП 2018 -1 дет.
13-11-2015 Буенос Аирес Аргентина Аргентина 1 – 1 Бразил Бразил Квал. за СП 2018 -1 дет.
17-11-2015 Салвадор Бразил Бразил 3 – 0 Перу Перу Квал. за СП 2018 - дет.
25-3-2016 Ресифе Бразил Бразил 2 – 2 Уругвај Уругвај Квал. за СП 2018 -2 дет.
29-3-2016 Асунсион Парагвај Парагвај 2 – 2 Бразил Бразил Квал. за СП 2018 -2 дет.
29-5-2016 Комер Сити Панама Панама 0 – 2 Бразил Бразил Пријателска -
3-6-2016 Пасадина Бразил Бразил 0 – 0 Еквадор Еквадор Копа Америка Сентенарио - Прва фаза -
7-6-2016 Орландо Бразил Бразил 7 – 1 Хаити Хаити Копа Америка Сентенарио - Прва фаза -1
11-6-2016 Фоксборо Перу Перу 1 – 0 Бразил Бразил Копа Америка Сентенарио - Прва фаза -1
1-9-2016 Кито Еквадор Еквадор 0 – 3 Бразил Бразил Квал. за СП 2018 - дет.
6-9-2016 Манаус Бразил Бразил 2 – 1 Колумбија Колумбија Квал. за СП 2018 -1 дет.
6-10-2016 Натал Бразил Бразил 5 – 0 Боливија Боливија Квал. за СП 2018 - дет.
11-10-2016 Мерида Венецуела Венецуела 0 – 2 Бразил Бразил Квал. за СП 2018 - дет.
10-11-2016 Бело Хоризонте Бразил Бразил 3 – 0 Аргентина Аргентина Квал. за СП 2018 - дет.
15-11-2016 Лима Перу Перу 0 – 2 Бразил Бразил Квал. за СП 2018 - дет.
23-3-2017 Монтивидео Уругвај Уругвај 1 – 4 Бразил Бразил Квал. за СП 2018 -1 дет.
28-3-2017 Саун Пауло Бразил Бразил 3 – 0 Парагвај Парагвај Квал. за СП 2018 - дет.
1-9-2017 Порто Алегре Бразил Бразил 2 – 0 Еквадор Еквадор Квал. за СП 2018 - дет.
5-9-2017 Баранкилја Колумбија Колумбија 1 – 1 Бразил Бразил Квал. за СП 2018 -1 дет.
5-10-2017 Ла Пас Боливија Боливија 0 – 0 Бразил Бразил Квал. за СП 2018 - дет.
10-11-2017 Лил Јапонија Јапонија 1 – 3 Бразил Бразил Пријателска - заменет 46'
14-11-2017 Лондон Англија Англија 0 – 0 Бразил Бразил Пријателска -
23-3-2018 Москва Русија Русија 0 – 3 Бразил Бразил Пријателска -
27-3-2018 Берлин Германија Германија 0 – 1 Бразил Бразил Пријателска -
3-6-2018 Ливерпул Бразил Бразил 2 – 0 Хрватска Хрватска Пријателска -
10-6-2018 Виена Австрија Австрија 0 – 3 Бразил Бразил Пријателска -
17-6-2018 Ростов на Дон Бразил Бразил 1 – 1 Швајцарија Швајцарија СП 2018 - Прва фаза -1 дет.
22-6-2018 Санкт Петербург Бразил Бразил 2 – 0 Костарика Костарика СП 2018 - Прва фаза - дет.
27-6-2018 Москва Србија Србија 0 – 2 Бразил Бразил СП 2018 - Прва фаза - дет.
2-7-2018 Самара Бразил Бразил 2 – 0 Мексико Мексико СП 2018 - Осминафинале - дет.
6-7-2018 Казањ Бразил Бразил 1 – 2 Белгија Белгија СП 2018 - Четвртфинале -2 дет.
8-9-2018 Ист Ратерфорд САД САД 0 – 2 Бразил Бразил Пријателска -
16-10-2018 Џеда Бразил Бразил 1 – 0 Аргентина Аргентина Пријателска -
16-11-2018 Лондон Бразил Бразил 1 – 0 Уругвај Уругвај Пријателска -
26-3-2019 Прага Чешка Чешка 1 – 3 Бразил Бразил Пријателска -1
9-6-2019 Порто Алегре Бразил Бразил 7 – 0 Хондурас Хондурас Пријателска -
14-6-2019 Саун Пауло Бразил Бразил 3 – 0 Боливија Боливија Копа Америка 2019 - Прва фаза - дет.
18-6-2019 Салвадор Бразил Бразил 0 – 0 Венецуела Венецуела Копа Америка 2019 - Прва фаза - дет.
22-6-2019 Саун Пауло Перу Перу 0 – 5 Бразил Бразил Копа Америка 2019 - Прва фаза - дет.
27-6-2019 Порто Алегре Бразил Бразил 0 – 0
(4 – 3 пен.)
Парагвај Парагвај Копа Америка 2019 - Четвртфинале - дет.
3-7-2019 Бело Хоризонте Бразил Бразил 2 – 0 Аргентина Аргентина Копа Америка 2019 - Полуфинале - дет.
7-7-2019 Рио де Жанеиро Бразил Бразил 3 – 1 Перу Перу Копа Америка 2019 - Финале -1 9. титула дет.
Вкупно Настапи 42 Голови -17

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажуриарана на 21 февруари 2018.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2013 Бразил Интернасионал ПД/РС+А 1+6 -1 + -7 КБ 2 -2 - - - - - - 9 -10
2014 ПД/РС+А 3+11 -2 + -14 КБ 0 -0 - - - - - - 14 -16
2015 ПД/РС+A 15+26 -12 + -23 КБ 4 -5 КЛ 12 -15 - - - 57 -55
2016 ПД/РС+А 17+1 -8 + -0 КБ 0 -0 КЛ - - - - - 18 -8
Вкупно Интернасионал 36+44 -23 + -44 6 -7 12 -15 - - 98 -89
2016-2017 Италија Рома А 0 -0 КИ 4 -5 ЛШ+ЛЕ 1[5]+10 -1[5] + -13 - - - 15 -19
2017-2018 А 28 -23 КИ 0 -0 ЛШ 7 -8 - - - 33 -29
Вкупно Рома 28 -23 4 -5 18 -22 - - 48 -48
Вкупно во кариерата 108 -90 10 -12 30 -37 - - 146 -137

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Бразил Интернационал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Club confirms the signing of goalkeeper Alisson“. AS Roma. 6 July 2017. Посетено на 8 December 2017.
  2. „Porto-Roma, la formazione ufficiale: Alisson in porta, Dzeko in attacco“ [Porto-Roma, the official formation: Alisson in goal, Dzeko in attack]. La Gazetta dello Sport (италијански). 17 August 2016. Посетено на 8 December 2017.
  3. „Alisson celebra convocação e chance de trabalhar com Taffarel: "Espelho" [Alisson celebrates call-up and chance of working with Taffarel: "Example"] (португалски). Globo Esporte. 13 August 2015. Посетено на 17 October 2015.
  4. „Brazil 3–1 Venezuela: Willian strikes after just 40 seconds to set Samba stars on way to simple World Cup 2018 qualifying win“. Daily Mail. 14 October 2015. Посетено на 17 October 2015.
  5. 5,0 5,1 Во плејофот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]