Џордан Хендерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џордан Хендерсон
Jordan Henderson 20141221 (cropped).jpg
Хендерсон играјќи за Ливерпул во 2014
Лични податоци
Полно име Џордан Бриан Хендерсон[1]
Роден на 17 јуни 1990 (1990-06-17) (30 г.)[2]
Роден во Сандерленд, Англија
Висина 6 стапки 0 инчи (1.82 м)[3]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул
Број 14
Младинска кариера
1998–2008 Сандерленд Резерви
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 Сандерленд 71 (4)
2009Ковентри Сити (позајмица) 10 (1)
2011– Ливерпул 232 (22)
Репрезентација
2009 Англија под 19 1 (0)
2009 Англија 20 1 (0)
2010–2013 Англија 21 27 (4)
2010– Англија 38 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17
24, 31 March 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17:24, 31 March 2018 (UTC)

Џордан Брајан Хендерсон (роден на 17 јуни 1990 година) — англиски професионален фудбалер кој е капетен на премиерлигашот Ливерпул и исто така настапува и за англискиот национален тим. Тој обично игра како централен играч од средниот ред за клубот и репрезентцијата.

Хендерсон ја започнал својата кариера во Сандерленд во 2008 година, но бил испратен на позајмица во Ковентри Сити во 2009 година, пред да се преселил во Ливерпул во 2011 година. Тој станал капитен на Ливерпул во 2015 година по заминувањето на Стивен Џерард. Во 2010 година, Хендерсон го остварил својот прв настап за фудалската репрезентација на Англија, откако претходно играл и бил капитен на тимот под-21 година. Тој ја претставувал земјата на УЕФА Еуро 2012 и 2016 година, и на ФИФА Светското Првенство во 2014 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 февруари 2018. Посетено на 11 февруари 2018.
  2. Hugman, Barry J., уред. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Edinburgh: Mainstream Publishing. стр. 194. ISBN 978-1-84596-601-0.
  3. „Jordan Henderson: Overview“. Premier League. Посетено на 10 декември 2017.