Рубен Лофтус-Чик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рубен Лофтус-Чик
Рубен Лофтус-Чик на тренинг со репрезентацијата на Англија во 2018 година
Лични податоци
Роден на 23 јануари 1996(1996-01-23)(28 г.)[1]
Роден во Лондон, Англија
Висина &100000000000001910000001,91 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 8
Младинска кариера
2004–2014 Челси Челси
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2023 Челси Челси 103 (7)
2017–2018Кристал Палас Кристал Палас (п) 24 (2)
2020–2021Фулам Фулам (п) 30 (1)
2023– Милан Милан 0 (0)
Репрезентација
2011 Англија U16 2 (1)
2012–2013 Англија U17 8 (1)
2013–2015 Англија U19 13 (6)
2015–2017 Англија U21 17 (7)
2017–2018 Англија 10 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23:40, 28 мај 2023 (UTC)

Рубен Ира Лофтус-Чик (роден на 23 јануари 1996 година) е англиски професионален фудбалер кој настапува како играч од средниот ред за клубот од Серија А, Милан.

Настапи и голови по клубови, сезони и натпреварувања
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Европа Останато Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Челси 2014–2015[3] Премиер лига 3 0 0 0 0 0 1[б 1] 0 4 0
2015–2016[4] Премиер лига 13 1 2 1 1 0 1[б 1] 0 0 0 17 2
2016–2017[5] Премиер лига 6 0 3 0 2 0 11 0
2017–2018[6] Премиер лига 24 6 2 0 3 0 11[б 2] 4 0 0 40 10
2019–2020[7] Премиер лига 7 0 2 0 0 0 0 0 9 0
2020–2021[8] Премиер лига 1 0 0 0 0 0 1 0
2021–2022[9] Премиер лига 24 0 5 1 3 0 8[б 1] 0 0 0 40 1
2022–2023[10] Премиер лига 25 0 0 0 1 0 7[б 1] 0 33 0
Вкупно 103 7 14 2 10 0 28 4 0 0 155 13
Кристал Палас (п) 2017–2018[11] Премиер лига 24 2 0 0 1 0 25 2
Фулам (п) 2020–2021[8] Премиер лига 30 1 2 0 32 1
Милан 2023–2024 Серија А 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 157 10 16 2 11 0 28 4 0 0 212 16
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Appearance(s) in UEFA Champions League
 2. Appearances in UEFA Europa League

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ruben Loftus-Cheek“. 11v11.com. AFS Enterprises. Посетено на 16 December 2017.
 2. „R. Loftus-Cheek: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 22 September 2018.
 3. „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2014/2015“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 18 October 2017.
 4. „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2015/2016“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 16 December 2017.
 5. „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2016/2017“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 18 October 2017.
 6. „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2018/2019“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 15 July 2019.
 7. „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2019/2020“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 12 April 2022.
 8. 8,0 8,1 „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2020/2021“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 19 December 2021.
 9. „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2021/2022“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 12 April 2022.
 10. „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2022/2023“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 6 August 2022.
 11. „Натпревари одиграни од Рубен Лофтус-Чик во 2017/2018“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 2 December 2018.