Прејди на содржината

Фикајо Томори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фикајо Томори
Фикајо Томори во дресот на ФК Милан во 2022
Лични податоци
Полно име Олувафикајоми Олувадамилола Томори[1]
Роден на 19 декември 1997(1997-12-19)(26 г.)[2]
Роден во Калгари, Канада
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 23
Младинска кариера
2005–2016 Челси Челси
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016– Челси Челси 17 (1)
2017 → Брајтон & Хов Албион (п) 9 (0)
2017–2018Хал Сити Хал Сити (п) 25 (0)
2018–2019Дарби Каунти Дарби Каунти (п) 44 (1)
2021Милан Милан (п) 17 (1)
2021-Милан Милан 64 (1)
Репрезентација
2016 Канада 17 3 (0)
2016 Англија 19 5 (0)
2016–2017 Англија 20 15 (0)
2017–2019 Англија 21 15 (0)
2019– Англија 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 јуни 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 октомври 2022

Олувафикајоми ОлувадамилолаФикајоТомори (роден на 19 декември 1997 година) — канадско-англиски професионален фудбалер кој игра како централен одбранбен игграч за Милан во Серија А и репрезентацијата на Англија. Роден во Калгари од родители од Нигерија, Фикајо настапувал за Канада и Англија на младинско ниво. Главно играјќи како централен бек, Томори може да игра и како десен бек .[3]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Челси[уреди | уреди извор]

2005–16: Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Томори се приклучи на Челси за играчи под 8 години и напредувал низ системот на академијата на клубот.[4] Тој бил дел од младинската екипа на Челзи, која забележала триумфи и во младинската лига на УЕФА и во Купот за млади на ФА во 2015 и 2016 година.

На 11 мај 2016 година, Томори бил повикан во првиот тим заедно со колегите играчи на академијата Тами Абрахам и Каси Палмер, во ремито на Челси со Ливерпул од 1: 1. Сепак, тој не успеал да се појави на Енфилд“ .[5] На 15 мај 2016 година, во последниот натпревар на Челзи во кампањата 2015/16, Томори го имал своето професионално деби во ремито 1: 1 со шампионот во Премиер лигата, Лестер Сити, заменувајќи го Бранислав Ивановиќ во 60-тата минута.[6] Иако Томори бил вклучен во претсезонската турнеја во САД, тој не остварил ниту еден настап.[7] На 1 август 2016 година, Томори потпишал нов четиригодишен договор во пресрет на кампањата 2016-17.[8] На 12 август 2016 година, на Томори му бил предаден дресот со број 33 пред почетокот на сезоната.[9]

2017 година: Наем во Брајтон и Хов Албион[уреди | уреди извор]

На 23 јануари 2017 година, Томори се приклучил на шампионскиот тим Брајтон и Хов Албион на позајмица за остатокот од сезоната 2016-17 [10] Пет дена подоцна, Томори дебитирал за Брајтон во поразот од 3:1 на гостувањето кај Линколн Сити во Националната лига во четвртото коло од ФА купот, во кое постигнал автогол за водство на Линколн.[11] На 18 февруари 2017 година, Томори дебитирал во првенството за Брајтон, во победата од 2: 0 на гостувањето против Барнсли, заменувајќи го Ентони Нокаерт.[12] На 18 март 2017 година, Томори за прв пат настапил од првата минута за Брајтон во поразот од 2-0 на гостувањето кај Лидс Јунајтед, во кој играл 90 минути.[13]

2017–18 година: Наем во Хал Сити[уреди | уреди извор]

На 31 август 2017 година, Томори се приклучил на Хал Сити од Чемпионшип, со договор за долг сезонски заем.[14] Дебитирал на 13 септември 2017 година, во поразот со 2:1 на гостувањето кај Фулам .[15]

2018–19: Наем за Дерби[уреди | уреди извор]

На 6 август 2018 година, Томори се приклучил на во Дерби Каунти на сезонска позајмица.[16] Тој дебитирал на 11 август во поразот од 1-4 против Лидс Јунајтед .[17][18] Тој бил прогласен за „играч на годината“ во клубот.[19]

2019 – денес: Враќање во Челси[уреди | уреди извор]

По истекот на позајмицата, Томори се вратил во Челси каде му билдаден дресот со број 29.[20] На 31 август 2019 година, Томори го направил својот прв старт за Челси против Шефилд Јунајтед, кој натпревар завршил нерешено 2-2 на Стемфорд Бриџ.[21] Тој го постигнал својот прв гол за Челси на 14 септември 2019 година, отворајќи го резултатот, во победата од 5-2 на гостувањето против Волверхемптон .[22] Тој постигнал и против поранешниот клуб Хал Сити помагајќи му на Челси да победи со 2: 1 во четвртото коло од ФА Купот на стадионот КЦОМ на 25 јануари.[23]

Наем во Милано[уреди | уреди извор]

На 22 јануари 2021 година. Томори се приклучил на италијанскиот клуб Милан на позајмица во остатокот од сезоната 2020–21 со можност за купување.[24]

Милан[уреди | уреди извор]

На 17 јуни 2021 година, Томори потпишал постојан договор со Милан до 30 јуни 2025 година, откако клубот ја искористил опцијата за купување од 25 милиони фунти од неговата претходна позајмица[25].

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Томори имал право да ја претставува Нигерија на меѓународно ниво преку неговите родители,[26] Канада преку неговото раѓање во Калгари и Англија преку своето воспитување, живеејќи во оваа земја уште како дете.[4][27]

Канадска младинска репрезентација[уреди | уреди извор]

На 27 март 2016 година, Томори бил капитен на Канада У20 во победата над Англија У20 на неговиот трет настап за нацијата од 21.[28][29]

Англиска младинска репрезентација[уреди | уреди извор]

На 16 мај 2016 година, во следната интернационална пауза и еден ден откако дебитирал во професионалниот клуб, Томори бил повикан во составот на Англија до 19 години.[28] На 4 јуни 2016 година, Томори го имал своето деби во Англија до 19 години во поразот од 2:0 против Мексико до 20 години, играјќи ги целите 90 минути.[30] Томори исто така бил дел од репрезентацијата на Англија 2016 УЕФА за Европско првенство до 19 години, која стигнала до полуфиналето пред да биде поразена од Италија .

Светски куп ФИФА У-20 2017 година[уреди | уреди извор]

Томори бил избран за селекцијата на Англија до 20 години на Светското првенство ФИФА U-20 2017 година . Томори сепак постигнал автогол на вториот натпревар во Англија во групата против Гвинеја.[31] Како и да е, Томори и помогнал на Англија да ја победи Венецуела во конечните 1-0, што е прва победа на Англија на глобален турнир по победата на Светскиот куп во 1966 година.[32]

Англија до 21 година[уреди | уреди извор]

На 27 мај 2019 година, Томори бил вклучен во составот на Англија со 23 лица за Европското првенство до 21 година на УЕФА во 2019 година .[33]

Сениорски тим[уреди | уреди извор]

На 3 октомври 2019 година, Томори го добил својот прв повик во сениорскиот состав на Англија за претстојните квалификациски натпревари за Евро 2020 .[34] Подоцна рекол дека е посветен на играњето за Англија, по интересот од Нигерија и Канада; тој претходно ја претставувал Канада на младинско ниво.[35] Томори дебитирал за Англија на 17 ноември 2019 година против Косово .[36]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на 21 август 2022[37]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп[б 1] Лига куп[б 2] Европа Останато Вкупно
Лига Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови
Челси 2015–16[38] Премиер лига 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
2019–20[39] Премиер лига 15 1 2 1 0 0 4[б 3] 0 1[б 4] 0 22 2
2020–21[40] Премиер лига 1 0 1 0 2 0 0 0 4 0
Вкупно 17 1 3 1 2 0 4 0 1 0 27 2
Челси под 23 години 2016–17[41] 2[б 5] 0 2 0
Брајтон & Хов Албион (п) 2016–17[41] Чемпионшип 9 0 1 0 10 0
Хал Сити (п) 2017–18[42] Чемпионшип 25 0 1 0 26 0
Дерби Каунти (п) 2018–19[43] Чемпионшип 44 1 4 0 4 1 3[б 6] 0 55 2
Милан (п) 2020–21[44] Серија А 17 1 1 0 4[б 7] 0 22 1
Милан 2021–22[44] Серија А 31 0 4 0 5[б 3] 1 40 1
2022–23[44] Серија А 33 1 1 0 10[б 3] 0 1[б 8] 0 45 1
2023–24[44] Серија А 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 81 2 6 0 0 0 19 1 1 0 107 3
Вкупно 176 4 15 1 6 1 23 1 7 0 227 7


 1. вклучувајќи ги ФА Куп и Копа Италија
 2. вклучувајќи го ЕФЛ Куп
 3. 3,0 3,1 3,2 Учества во Лига на шампиони
 4. Учество во УЕФА Супер Куп
 5. Appearance(s) in EFL Trophy
 6. Appearance(s) in Championship play-offs
 7. Appearance(s) in UEFA Europa League
 8. Appearance in Supercoppa Italiana

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Обновено на 17 ноември 2019[45]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Натпревари Глови
Англија 2019 1 0
Вкупно 1 0

Почести[уреди | уреди извор]

Младински Челси

 • Куп на младинци во ФА : 2014–15, 2015–16 [4]
 • Младинска лига на УЕФА : 2014–15, 2015–16

Челси

Англија У20

Англија У21

 • Турнир во Тулон: 2018 [47]

Поединечно

 • Дел од Екипата на УЕФА на Европското првенство до 19 години: 2016 [48]
 • Играч на годината во округот Дерби : 2018–19 [49]
 • Гол на годината на Челси : 2019–20 [50]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA U-20 World Cup Korea Republic 2017: List of Players“ (PDF). FIFA. 25 May 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-25. Посетено на 8 October 2017.
 2. 2,0 2,1 „Fikayo Tomori“. 11v11. Посетено на 8 October 2017.
 3. „Fikayo Tomori“. chelseafc.com. Архивирано од изворникот на 2020-08-08. Посетено на 10 September 2019.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Fikayo Tomori“. TheChels.info.
 5. „Liverpool 1–1 Chelsea“. BBC Sport. 11 May 2016.
 6. „Chelsea 1–1 Leicester City“. BBC Sport. 15 May 2016.
 7. „Summary: International Champions Cup“. Посетено на 15 September 2016.
 8. „Tomori new deal on tour“. Chelsea F.C. 1 August 2016. Посетено на 1 August 2016.
 9. „Squad list announced“. Chelsea F.C. Посетено на 12 August 2015.
 10. „Albion sign Chelsea defender on loan“. Brighton & Hove Albion Official Site. 23 January 2017. Архивирано од изворникот на 28 January 2017. Посетено на 23 January 2017.
 11. „Lincoln City 3–1 Brighton & Hove Albion“. BBC Sport. 28 January 2017. Посетено на 28 January 2017.
 12. „Barnsley 0–2 Brighton & Hove Albion“. BBC Sport. 18 February 2017. Посетено на 23 February 2017.
 13. „Leeds United 2–0 Brighton & Hove Albion“. BBC Sport. 20 March 2017. Посетено на 20 March 2017.
 14. „Hull City sign Chelsea defender on loan“. Sky Sports. 31 August 2017. Посетено на 31 August 2017.
 15. „Fulham 2–1 Hull City“. BBC Sport. BBC. 13 September 2017. Посетено на 13 September 2017.
 16. „Fikayo Tomori: Chelsea defender joins Derby County on loan“. BBC Sport. 6 August 2018. Посетено на 6 August 2018.
 17. „DERBY COUNTY VS LEEDS UNITED“. Leeds United. 11 August 2018. Архивирано од изворникот на 11 August 2018. Посетено на 11 August 2018.
 18. „Derby 1–4 Leeds – Bielsa's side thrash Rams with brilliant attacking display“. BBC Sport. 11 August 2018. Посетено на 11 August 2018.
 19. „Fikayo Tomori named Derby County's player of the year“. Derby Telegraph. 24 April 2019. Посетено на 8 August 2019.
 20. „Chelsea 2019/20 Squad Numbers Announced“. Chelsea F.C. 2 August 2019. Посетено на 25 August 2019.
 21. „Chelsea 2-2 Sheffield United“. SkySports. 31 August 2019. Посетено на 31 August 2019.
 22. „Wolves 2-5 Chelsea“. SkySports. 14 September 2019. Посетено на 14 September 2019.
 23. „MATCH REPORT: HULL 1 CHELSEA 2“. Chelsea Football Club. 26 January 2020.
 24. „OFFICIAL STATEMENT: FIKAYO TOMORI“. A.C Milan. 21 January 2021. Посетено на 21 January 2021.
 25. „Fikayo Tomori: Chelsea defender to join AC Milan in £25m permanent transfer after loan spell“. Sky Sports. 17 June 2021. Посетено на 3 September 2021.
 26. David Paszto (13 May 2016). „Chelsea teenager Fikayo Tomori turning heads on both sides of the Atlantic“. Vox Media. Посетено на 11 July 2016.
 27. „Canada U-20 Fikayo Tomori named Chelsea FC's Academy Player of the Year“. MLS. 14 May 2016.
 28. 28,0 28,1 „England Under-19s squad named for Mexico double header“. TheFA. 16 May 2016.
 29. „Fikayo Tomori: How Canada helped set 'mystery' defender on path to stardom“. 14 October 2019. Посетено на 14 October 2019.
 30. „England Under-19s succumb to second-half goals in Mexico“. TheFA. 4 June 2016. Посетено на 26 July 2016.
 31. Johnson, Simon (12 June 2017). „Chelsea duo Fikayo Tomori and Jake Clarke-Salter in demand after England's U20s World Cup win“. Evening Standard. Посетено на 13 June 2017.
 32. „Under-20 World Cup: England beat Venezuela in final“. BBC Sport. 11 June 2017. Посетено на 13 June 2017.
 33. „ENGLAND U21S SQUAD NAMED BY AIDY BOOTHROYD FOR THIS SUMMER'S EURO FINALS IN ITALY“. The FA. 27 May 2019. Посетено на 19 June 2019.
 34. „Dele Alli & Jesse Lingard left out of England squad for Euro 2020 qualifiers“. 3 October 2019. Посетено на 3 October 2019.
 35. „Fikayo Tomori 'commits' to England after 'surprise' call-up“. 8 October 2019. Посетено на 9 October 2019.
 36. McNulty, Phil (17 November 2019). „Kosovo 0–4 England“. BBC Sport. Посетено на 17 November 2019.
 37. Фикајо Томори на soccerway
 38. „Натпревари одиграни од Фикајо Томори во 2015/2016“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 6 October 2019.
 39. „Натпревари одиграни од Фикајо Томори во 2019/2020“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 6 October 2019.
 40. „Натпревари одиграни од Фикајо Томори во 2020/2021“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 10 September 2020.
 41. 41,0 41,1 „Натпревари одиграни од Фикајо Томори во 2016/2017“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 6 October 2019.
 42. „Натпревари одиграни од Фикајо Томори во 2017/2018“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 6 October 2019.
 43. „Натпревари одиграни од Фикајо Томори во 2018/2019“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 6 October 2019.
 44. 44,0 44,1 44,2 44,3 „Натпревари одиграни од Фикајо Томори во 2020/2021“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 22 January 2021.
 45. McNulty, Phil (17 November 2019). „Kosovo 0–4 England“. BBC Sport. Посетено на 17 November 2019.
 46. McNulty, Phil (1 August 2020). „Arsenal 2–1 Chelsea“. BBC Sport. Посетено на 1 August 2020.
 47. „Final fightback takes England U21S to Toulon hat-trick with win over Mexico“. The Football Association. 9 June 2018. Посетено на 10 June 2019.
 48. „Technical Reportfinals“ (PDF). UEFA. Посетено на 24 October 2016.
 49. „Tomori wins Jack Stamps Player of the Year Award“. Derby County F.C. Посетено на 23 April 2019.
 50. „Tomori wins Goal of the season“. Chelsea F.C. Посетено на 25 August 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]