ФК Кристал Палас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристал Палас
Целосно имеФудбалски клуб Кристал Палас
Прекарорлите
Основан10 септември 1905
СтадионСелхрст Парк[1]
Лондон, Англија
Капацитет26,255
СопственикАнглија Џереми Хоскинг
Англија Мартин Лонг
Англија Стив Периш
Англија Стивен Брувет
ПретседателАнглија Стив Периш
Англија Стивен Брувет
МенаџерАнглија Рој Хоџсон
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2021–22Премиер лига, 12. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Кристал Палас е професионален фудбалски клуб од Лондон, Англија. Се натпреварува во Премиер лигата, прва лига по ранг во англискиот фудбал.

Клубот е основан во 1905 година. Најголемиот успех во својата историјата, клубот го имал во 1990 година кога играле во финалето на ФА Купот, но биле поразени од Манчестер Јунајтед со 1-0 во повторен натпревар, откако првиот завршил нерешено 3-3. Следната година Кристал Палас завршиле на третото место во лигата што е нивен највисок пласман, некогаш. Инаку, клубот исто така ја освојувал првата дивизија (денешен Чемпионшип), како и третата и четвртата дивизија.

Прекатот на клубот е Eagles (Орли). Најголем соперник на клубот е екипата на Брајтон и Хоув Албион, со кој го играат дербито M23. Од 1925 својте домашни натпревари ги игра на стадионот Селхрст Парк, а претходно играле на стадионот The Nest.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Англија ОД Џоел Ворд
3 Холандија ОД Тајрик Мичел
4 Србија СР Лука Миливојевиќ
5 Англија ОД Џејмс Томкинс
6 Англија ОД Марк Гехи
7 Франција СР Мајкл Олисе
8 Белгија СР Албер Самби-Локонга
9 Гана НП Џордан Ају
10 Англија СР Еберечи Езе
11 Брег на Слоновата Коска НП Вилфред Заха
13 Шпанија ГМ Висенте Гуаита
14 Англија СР Жан-Филип Матета
15 Гана НП Џефри Шлуп
16 Данска НП Јоаким Андерсен
Бр. Позиција Играч
17 Англија ОД Натаниел Клајн
18 Шкотска СР Џејмс МекАртр
19 Англија СР Вил Хјуз
21 Англија ГМ Сам Џонстон
22 Англија СР Одсон Едуар
24 Јужна Кореја СР Ли Чунг-Јонг
26 САД ОД Крис Ричардс
27 Ирска ОД Демиен Дилејни
28 Мали СР Шеих Дукуре
29 Франција СР Науиру Ахамада
36 Англија ОД Нејтн Фергусон
41 Англија ГМ Џо Витворт
44 Холандија СР Џаиро Ридевалд

Единаесетмината на векот[уреди | уреди извор]

За да се прослави стогодишнината од постоењето на Кристал Палас во 2005 година, клубот побарал од навивачите на Палас да гласаат и да ги изберат "единаестмината на векот" од потесниот избор на десет играчи на секоја позиција, одредени од страна на клубот.[2]

Стручен кадар[уреди | уреди извор]

Позиција Име
Менаџер Англија Сем Алардајс
Асистент Менаџер Англија Кит Милен
Тренер на резервите Англија Бен Гарнер
Тренер на голманите Шкотска Џорџ Вуд
Фитнес тренер Австралија Скот Гајет
Масажер Англија Бил Џаспер
Физиотерапевт Грција Алекс Манос

Менаџери[уреди | уреди извор]

Ова списокот на менаџерите на Кристал Палас низ историјата на клубот. Не се вклучени вршителите на должноста. Земени се сите натпреварувачки мечеви.
Стив Копел го водел Кристал Палас во четири наврати.
Нил Ворнок
Сегашниот менаџер на клубот, Алан Пардју
Име Од До G W D L %W
Англија Џек Робсон јули 1905 30 април 1907 &1000000000000007700000077 &1000000000000003500000035 &1000000000000001800000018 &1000000000000002400000024 &1000000000000454500000045,45
Англија Едмунд Гудман 1 мај 1907 24 ноември 1925 &10000000000000613000000613 &10000000000000242000000242 &10000000000000166000000166 &10000000000000205000000205 &1000000000000394800000039,48
Шкотска Алекс Мали 24 ноември 1925 12 октомври 1927 &1000000000000008300000083 &1000000000000003600000036 &1000000000000001600000016 &1000000000000003100000031 &1000000000000433700000043,37
Англија Фред Мавин 21 ноември 1927 18 октомври 1930 &10000000000000132000000132 &1000000000000006300000063 &1000000000000003300000033 &1000000000000003600000036 &1000000000000477300000047,73
Англија Џек Тресадерн 27 октомври 1930 јуни 1935 &10000000000000213000000213 &1000000000000009800000098 &1000000000000004400000044 &1000000000000007100000071 &1000000000000460100000046,01
Англија Том Бромилоу јули 1935
1 јануари 1937
јули 1936
јули 1939
&10000000000000162000000162 &1000000000000007100000071 &1000000000000004000000040 &1000000000000005100000051 &1000000000000438300000043,83
Англија Р.С. Мојс July 1936 8 December 1936 &1000000000000002300000023 &100000000000000060000006 &100000000000000060000006 &1000000000000001100000011 &1000000000000260900000026,09
Англија Џорџ Ирвин July 1939 July 1947 &1000000000000004500000045 &1000000000000001500000015 &1000000000000001100000011 &1000000000000001900000019 &1000000000000333300000033,33
Англија Џек Батлер July 1947 June 1949 &1000000000000008800000088 &1000000000000002300000023 &1000000000000002400000024 &1000000000000004100000041 &1000000000000261400000026,14
Англија Рони Рук June 1949 29 November 1950 &1000000000000006200000062 &1000000000000001900000019 &1000000000000001500000015 &1000000000000002800000028 &1000000000000306500000030,65
Англија Фред Довис/Англија Чарли Слејд 29 November 1950 11 October 1951 &1000000000000004000000040 &100000000000000080000008 &1000000000000001000000010 &1000000000000002200000022 &1000000000000200000000020,00
Англија Лори Скот 11 October 1951 October 1954 &10000000000000145000000145 &1000000000000004300000043 &1000000000000004100000041 &1000000000000006100000061 &1000000000000296600000029,66
Англија Сирил Спајерс октомври 1954 јуни 1958 &10000000000000181000000181 &1000000000000005200000052 &1000000000000005300000053 &1000000000000007600000076 &1000000000000287300000028,73
Англија Џорџ Смит јули 1958 12 април 1960 &10000000000000100000000100 &1000000000000004200000042 &1000000000000002700000027 &1000000000000003100000031 &1000000000000420000000042,00
Англија Артур Роу 15 април 1960 30 ноември 1962 &10000000000000132000000132 &1000000000000005200000052 &1000000000000003200000032 &1000000000000004800000048 &1000000000000393900000039,39
Англија Дик Греам 30 ноември 1962 3 јануари 1966 &10000000000000150000000150 &1000000000000006800000068 &1000000000000004100000041 &1000000000000004100000041 &1000000000000453300000045,33
Англија Берт Хед 18 април 1966 30 март 1973 &10000000000000328000000328 &10000000000000101000000101 &1000000000000009600000096 &10000000000000131000000131 &1000000000000307900000030,79
Англија Малколм Алисон 30 март 1973
1 декември 1980
мај 1976
26 јануари 1981
&10000000000000155000000155 &1000000000000005300000053 &1000000000000004800000048 &1000000000000005400000054 &1000000000000341900000034,19
Англија Тери Венејблс 1 јуни 1976
9 јуни 1998
14 октомври 1980
15 јануари 1999
&10000000000000220000000220 &1000000000000008000000080 &1000000000000007600000076 &1000000000000006400000064 &1000000000000363600000036,36
Англија Дарио Гради 26 јануари 1981 10 ноември 1981 &1000000000000003000000030 &100000000000000070000007 &100000000000000030000003 &1000000000000002000000020 &1000000000000233300000023,33
Англија Стив Кембер 10 ноември 1981
18 април 2003
јуни 1982
3 ноември 2003
&1000000000000005300000053 &1000000000000001500000015 &1000000000000001400000014 &1000000000000002400000024 &1000000000000283000000028,30
Англија Алан Мулери јули 1982 јуни 1984 &1000000000000009800000098 &1000000000000003100000031 &1000000000000002700000027 &1000000000000004000000040 &1000000000000316300000031,63
Англија Стив Копел јули 1984
јули 1995
28 февруари 1997
15 јануари 1999
21 мај 1993
8 февруари 1996
13 март 1998
1 август 2000
&10000000000000565000000565 &10000000000000221000000221 &10000000000000146000000146 &10000000000000198000000198 &1000000000000391200000039,12
Англија Алан Смит 3 јуни 1993
1 август 2000
15 мај 1995
29 април 2001
&10000000000000163000000163 &1000000000000006200000062 &1000000000000004300000043 &1000000000000005800000058 &1000000000000380400000038,04
Англија Дејв Басет 8 февруари 1996 27 февруари 1997 &1000000000000006000000060 &1000000000000002900000029 &1000000000000001500000015 &1000000000000001600000016 &1000000000000483300000048,33
Италија Атилио Ломбардо 13 март 1998 29 април 1998 &100000000000000070000007 &100000000000000020000002 &100000000000000000000000 &100000000000000050000005 &1000000000000285700000028,57
Англија Стив Брус 30 мај 2001 31 октомври 2001 &1000000000000001800000018 &1000000000000001100000011 &100000000000000020000002 &100000000000000050000005 &1000000000000611100000061,11
Англија Тревор Френсис 30 ноември 2001 18 април 2003 &1000000000000007800000078 &1000000000000002800000028 &1000000000000002200000022 &1000000000000002800000028 &1000000000000359000000035,90
Северна Ирска Ијан Дауви 22 декември 2003 22 мај 2006 &10000000000000123000000123 &1000000000000005000000050 &1000000000000002900000029 &1000000000000004400000044 &1000000000000406500000040,65
Англија Питер Тејлор 13 јуни 2006 8 октомври 2007 &1000000000000006000000060 &1000000000000002100000021 &1000000000000001600000016 &1000000000000002300000023 &1000000000000350000000035,00
Англија Нил Ворнок 11 октомври 2007
27 авгиуст 2014
2 март 2010
27 декември 2014
&10000000000000146000000146 &1000000000000005000000050 &1000000000000004500000045 &1000000000000005100000051 &1000000000000342500000034,25
Англија Пол Харт 2 март 2010 3 мај 2010 &1000000000000001400000014 &100000000000000030000003 &100000000000000060000006 &100000000000000050000005 &1000000000000214300000021,43
Шкотска Џорџ Барли 17 јуни 2010 1 јануари 2011 &1000000000000002500000025 &100000000000000070000007 &100000000000000050000005 &1000000000000001300000013 &1000000000000280000000028,00
Шкотска Даги Фридман 11 јануари 2011 23 октомври 2012 &1000000000000009000000090 &1000000000000003200000032 &1000000000000002700000027 &1000000000000003100000031 &1000000000000355600000035,56
Англија Ијан Холовеј 3 ноември 2012 23 октомври 2013 &1000000000000004600000046 &1000000000000001400000014 &1000000000000001400000014 &1000000000000001800000018 &1000000000000304300000030,43
Велс Тони Пјулис 23 ноември 2013 14 август 2014 &1000000000000002800000028 &1000000000000001200000012 &100000000000000050000005 &1000000000000001100000011 &1000000000000428600000042,86
Англија Алан Пардју 2 јануари 2015 денес &1000000000000001600000016 &1000000000000001000000010 &100000000000000010000001 &100000000000000050000005 &1000000000000625000000062,50

Рекорди[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. * http://www.stadionwelt.de/sw_stadien/index.php?folder=sites&site=ligen&land=England Архивирано на 6 ноември 2014 г.
  2. „Centenary: All-Time XI“. CPFC. Архивирано од изворникот на 2005-05-08. Посетено на 27 June 2013.