Најџел Мартин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Најџел Мартин
Лични податоци
Роден на 11 август 1966(1966-08-11)(57 г.)
Роден во Сент Остел, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Играчки податоци
Позиција голман
Повлекување 2006
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1987-1989 Бристол Роверс Бристол Роверс 101 (0)
1989-1996 Кристал Палас Кристал Палас 272 (0)
1996-2003 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 207 (0)
2003-2006 Евертон Евертон 86 (0)
Репрезентација
1992-2002 Англија Англија 23 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Ентони Најџел Мартин (роден на 11 август 1966), попознат само како Најџел Мартин, е поранешен англиски професионален фудбалер, голман, кој активно бранел од 1987 до 2006 година.

Тој ја започнал својата кариера со Бристол Роверс од каде се преселил во Кристал Палас, за да стана првиот голман во британскиот фудбал кој направил трансфер вреден 1 милион £. Во 2006 година Мартин се преселил во Лидс Јунајтед во чии редови поминал шест сезони. Тој исто така ја чувал мрежата и на репрезентацијата на Англија во 23 натпревари во периодот од 1992 до 2002 година, иако најчесто бил втора опција зад Дејвид Симан. Во 2006 година повреда на глуждот го принудила Мартин пред време да се пензионира, по три сезони поминати во тимот на Евертон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]