Алан Пардју

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алан Пардју
Лични податоци
Роден на 18 јули 1961(1961-07-18)(62 г.)
Роден во Вимблдон, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција Среден ред
Повлекување 1998 (36 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986-1987 Јовил Таун Јовил Таун 63 (6)
1987-1991 Кристал Палас Кристал Палас 128 (8)
1991-1995 Чарлтон Чарлтон 104 (24)
1995Тотенхем Тотенхем 0 (0)
1995-1997 Барнет Барнет 67 (7)
1997-1998 Рединг Рединг 0 (0)
Раководител на екипите
1998-2003 Рединг Рединг
2003-2006 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
2006-2008 Чарлтон Чарлтон
2009-2010 Саутхемптон Саутхемптон
2010-2015 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
2015-2016 Кристал Палас Кристал Палас
2017-2018 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
2019-2020 АДО Ден Хаг АДО Ден Хаг
2022 ЦСКА Софија ЦСКА Софија
2022-2023 Предлошка:Fb team Aris
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012

Алан Пардју (роден на 18 јули 1961 година, во Вимблдон) — англиски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од средениот ред.