Џордан Ају

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џордан Ају

Џордан Пјер Ају (англиски и француски: Jordan Pierre Ayew; 11 септември 1991) — гански професионален фудбалер кој игра како напаѓач за Премиер Лигата во клубот Кристал Палас за заем од Свонзи Сити и Гана репрезентацијата. Тој е син на поранешен ганаски капитен Абеди Пеле и брат на Андре Ају, кој игра за Фенербахче.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Марсеј[уреди | уреди извор]

Ају игра за ФК Олимпик Марсеј во 2013

Ају се приклучил на Марсеј како јуниорец во 2006 година. Тој потпишал три-годишен професионален договор со Марсеј во 2009 година. Ају го направил своето деби за сениорскиот тим на 16 декември 2009 година во натпревар од Првата лига, постигнувајќи еквилајзер против Лориен. Марсеј победил на натпреварот со 2-1.[1] Ају го постигнал својот втор гол против Фк Ница на Веледром на 27 април 2011 година.

Свонзи Сити[уреди | уреди извор]

На 31 јануари 2017, Ају се приклучил на Свонзи Сити во замена за велшкиот меѓународни одбранбен играч Нил Тејлор.[2]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ају е син на Маха Ају и Абеди Пеле. Неговиот татко, чичковци ваме и Сола, и браќа Андре, Ибрахим и Имани се сите сегашни или поранешни професионални фудбалери.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Како на натпревар се одигра на 17 ноември 2016 година[3][4]
Репрезентацијата Година Натпревари Голови
Гана 2010 2 0
2011 1 0
2012 7 2
2013 7 0
2014 11 4
До 2015 9 6
2016 година 9 0
Вкупно 46 12
Авеи во победа 2011 Trophée des Шампионите со Марсеј

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Џордан Ају – French league stats at LFP
  2. „Jordan Ayew: Swansea sign Aston Villa forward in Neil Taylor swap deal“. BBC Sport. 31 January 2017. Посетено на 4 February 2017.
  3. „Ayew, Jordan“. National Football Teams. Посетено на 24 February 2012.
  4. „Jordan Ayew“. ESPN Soccernet. Посетено на 7 June 2012.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]