Натаниел Клајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Натаниел Клајн
Nathaniel Clyne 2018 (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 5 април 1991 (1991-04-05) (31 г.)
Роден во Лондон, Англија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 2
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2012 Кристал Палас Кристал Палас 122 (1)
2012–2015 Саутхемптон Саутхемптон 94 (3)
2015– Ливерпул Ливерпул 9 (0)
Репрезентација
2011-2013 Англија Англија 21 8 (0)
2014- Англија Англија 8 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Натаниел Едвин Клајн (роден на 5 април 1991 година) — англиски фудбалер, десен бек на Ливерпул и на англиската репрезентација.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]