Кристијан Пулишиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Пулишиќ
Пулишиќ тренирајќи со Борусија Дортмунд во 2017
Лични податоци
Полно име Кристијан Мате Пулишиќ[1]
Роден на 18 септември 1998(1998-09-18)(25 г.)[2]
Роден во Херши (Пенсилванија), U.S.[3]
Висина 5 ft 8 in[3]
Позиција Офнзивен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 11
Младинска кариера
2005–2006 Беркли Таун[4]
2006–2007 Мичиген Раш[5]
2008–2015 ПА Класик[6]
2015–2016 Борусија Дортмунд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2019 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 81 (10)
2019–2023 Челси Челси 98 (20)
2023Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд (п) 21 (6)
2023– Милан Милан 0 (0)
Репрезентација
2012–2013 САД под 15 28 (21)
2013–2015 САД под 17 34 (28)
2016– САД 64 (28)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 07:23, 17 March 2019 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од March 26, 2019

Кристијан Мате Пулишиќ (роден 18 септември 1998 година) — американски професинален фудбалер кој настапува како играч од средниот ред за италијанскиот тим Милан и за репрезентацијата на САД.[7][8][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Updated squad lists for 2018/19 Premier League“. Premier League. February 1, 2019. Посетено на February 12, 2019.
  2. „FIFA U-17 World Cup Chile 2015 List of Players“ (PDF). fifadata.com. стр. 24. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-11-03. Посетено на January 31, 2016.
  3. 3,0 3,1 „Men's national team: Christian Pulisic“. ussoccer.com. United States Soccer Federation. Посетено на July 30, 2018.
  4. Ames, Nick (May 31, 2016). „Christian Pulisic: the making of a young man ready to step up“. Посетено на August 31, 2016 – преку The Guardian.
  5. „Rush Alumni Christian Pulisic Makes Bundesliga Debut with Borussia Dortmund“. Rush Soccer Club. RushCanada.com. Посетено на October 6, 2017.
  6. „Christian Pulisic“. ussda.demosphere.com. Архивирано од изворникот на February 2, 2016. Посетено на January 31, 2016.
  7. „Christian Pulisic“. soccerway.com. Посетено на January 24, 2016.
  8. „Christian Pulisic – USMNT – US Mens Soccer Official Site“. www.ussoccer.com. Архивирано од изворникот на 30 јануари 2016. Посетено на 26 јануари 2016.
  9. Caley, Michael. „Can Christian Pulisic Possibly Live Up To The Hype?“. Посетено на January 14, 2019.