Лука Јовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лука Јовиќ
FC RB Salzburg versus Real Madrid (Testspiel, 7. August 2019) 17.jpg
Јовиќ со Реал Мадрид во 2019 година
Лични податоци
Полно име Лука Јовиќ
Роден на 23 декември 1997 (1997-12-23) (25 г.)
Роден во Бијељина, Босна и Херцеговина
Висина 1.81 m[1]
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Фјорентина Фјорентина
Број 7
Младинска кариера
2005–2014 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2016 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 42 (12)
2016– Бенфика Бенфика 2 (0)
Бенфика Б Бенфика Б 18 (4)
2017–2019Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт (позајмица) 51 (25)
2019-2022 Реал Мадрид Реал Мадрид 36 (3)
2021Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт (позајмица) 10 (3)
2022-Фјорентина Фјорентина 10 (2)
Репрезентација
2012–2013 Србија Србија 15 12 (10)
2013–2014 Србија Србија 17 19 (16)
2015 Србија Србија 18 1 (1)
2014–2016 Србија Србија 19 13 (10)
2016 Србија Србија 20 1 (0)
2015– Србија Србија 21 14 (7)
2018– Србија Србија 28 (9)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 19 May 2022.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19 May 2022

Лука Јовиќ (роден на 23 декември 1997 година) е српски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за италијанскиот клуб Фјорентина, и за репрезентацијата на Србија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Црвена Ѕвезда[уреди | уреди извор]

Бенфика[уреди | уреди извор]

Ајнтрахт Франкфурт[уреди | уреди извор]

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

На 4 јуни 2019 година, Јовиќ потпишал за Реал Мадрид за сума од €60 милиони евра, на шест години договор.[2][3]

Фиорентина[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia: List of players“ (PDF). FIFA. 19 June 2018. стр. 27. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 19 June 2018.
  2. „Official Announcement: Jović“. Real Madrid C.F. 4 June 2019. Посетено на 4 June 2019.
  3. Ouzia, Malik (4 June 2019). „Luka Jovic to Real Madrid transfer confirmed for Eintracht Frankfurt striker“. London Evening Standard. Посетено на 4 June 2019.