Ешли Јанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ешли Јанг
Лични податоци
Роден на 9 јули 1985(1985-07-09)(38 г.)
Роден во Стивениџ, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција крило, бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Евертон Евертон
Број 18
Младинска кариера
Вотфорд Вотфорд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2007 Вотфорд Вотфорд 98 (19)
2007-2011 Астон Вила Астон Вила 157 (30)
2011-2020 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 192 (15)
2020-2021 Интер Интер 44 (5)
2021-2023 Астон Вила Астон Вила 53 (1)
2023- Евертон Евертон 15 (0)
Репрезентација
2007-2018 Англија Англија 39 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 февруари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 февруари 2012

Ешли Сајмон Јанг или (англиски: Ashley Simon Young, роден на 9 јули 1985) — англиски фудбалер, играч од одбраната или од средниот ред на Евертон.

Роден и израснат во Хертфордшаир, Јанг ја започнал својата кариера во Вотфорд, за кого го направил својот прв сениорски настап во 2003 година под раководството на Реј Луингтон. Тој станал стандарден првотимец во сезоната 2004-2005, и бил еден од клучните играчи на Вотфорд во нивна промоција во сезоната 2005-2006. Јанг продолжил да игра добро за Вотфорд и во Премиер лигата, а во јануари 2007 година тој направил трансфер во Астон Вила за сума од 8.000.000 фунти, што подоцна поради одредени додатоци се издигнал на 9.650.000 фунти. Тој брзо го пронашол своето место во почетната постава на екипата од Вила Парк, и со својте добри перформанси за Вила дури заработил место во англиската репрезентација. На 23 јуни 2011 година, Јанг потпишал за Манчестер Јунајтед за непознат надоместок. Тој освоил пет трофеи со Јунајтед, вклучувајќи Премиер лигата во сезоната 2012-2013, ФА Купот во сезоната 2015-2016 и Лига Европа во 2016-2017. Во јануари 2020, Јанг потпишал за Интер, со кој ја освоил Серија А, станувајќи само третиот англичанец кој станал шампион на Италија. Во 2021 година, тој се вратил во Астон Вила, а во летото 2023 потпишал за Евертон.

Од 2007 досега Јанг запишал 39 натпревари за репрезентацијата на Гордиот Албион и постигнал 7 гола. Тој ја претставувал својата репрезентација на Европското првенство 2012. Исто така, во мај 2018 тој бил избран од селекторот Гарет Саутгејт меѓу 23-цата фудбалери на Англија кој се нашле на списокот за Светското првенство 2018 во Русија, на кое Англија го освоила четвртото место.

Tехнички карактеристики[уреди | уреди извор]

Јанг играл на неколку различни позиции во текот на својата кариера: иако во поголемиот дел од натпреварите главно настапувал на позицијата крило,[1] тој исто така поминал одреден период играјќи како напаѓач - под водство на менаџерот Ејди Бутројд во Вотфорд и еднаш под водството на Луј ван Гал во Манчестер Јунајтед,[2][3] како и на позицијата со слободна улога зад напаѓачот во Астон Вила под водство на Мартин О'Нил и во Манчестер Јунајтед под водство на Сер Алекс Фергусон.

За време на неговите подоцнежни години во Јунајтед, Јанг бил прекомандуван во одбраната, на позицијата лев бек, во формација со 3 (како лево бек-крило) или 4 одбранбени играчи. Мартин Лоренс во 2018 година изјавил дека Лук Шоу не може да направи пробив во Манчестер Јунајтед, бидејќи неговата формата е послаба од онаа на Ешли Јанг, кој одлично се прилагодил на уште една нова улога. Во сегашната форма, 32-годишниот играч не треба само да биде отстранет туку да се разгледува за прв избор на оваа позиција во англиската репрезентација".[4]

Ешли Јанг исто така бил замешан во контроверзност, поради тоа што бил обвинет од новинарите за многубројни обиди за глума и прелесно паѓање со цел да се изнуди прекршок врз него по што и неговите менаџери Алекс Фергусон и Дејвид Мојс морале да разговараат со него и да му укажат дека тоа што го прави не е фер кон противниците.[5][6]

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Англија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
16-11-2007 Виена Австрија Австрија 0 – 1 Англија Англија Пријателска - влегол во игра 46'
6-2-2008 Лондон Англија Англија 2 – 1 Швајцарија Швајцарија Пријателска - влегол во игра 87'
1-6-2008 Порт оф Спејн Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 0 – 3 Англија Англија Пријателска - влегол во игра 57'
19-11-2008 Берлин Германија Германија 1 – 2 Англија Англија Пријателска - влегол во игра 77'
10-6-2009 Лондон Англија Англија 6 – 0 Андора Андора Квал. за СП 2010 - влегол во игра 46'
12-8-2009 Амстердам Холандија Холандија 2 – 2 Англија Англија Пријателска - заменет 68'
14-11-2009 Доха Бразил Бразил 1 – 0 Англија Англија Пријателска - влегол во игра 87'
11-8-2010 Лондон Англија Англија 2 – 1 Унгарија Унгарија Пријателска - влегол во игра 46'
3-9-2010 Лондон Англија Англија 4 – 0 Бугарија Бугарија Квал. за Евро 2012 - влегол во игра 87'
12-10-2010 Лондон Англија Англија 0 – 0 Црна Гора Црна Гора Квал. за Евро 2012 - добил жолт картон во 60-тата минута 60' заменет 74'
17-11-2010 Лондон Англија Англија 1 – 2 Франција Франција Пријателска - влегол во игра 46'
9-2-2011 Копенхаген Данска Данска 1 – 2 Англија Англија Пријателска 1 влегол во игра 46'
26-3-2011 Кардиф Велс Велс 0 – 2 Англија Англија Квал. за Евро 2012 - заменет 81'
29-3-2011 Лондон Англија Англија 1 – 1 Гана Гана Пријателска -
4-6-2011 Лондон Англија Англија 2 – 2 Швајцарија Швајцарија Квал. за Евро 2012 1 влегол во игра 46'
2-9-2011 Софија Бугарија Бугарија 0 – 3 Англија Англија Квал. за Евро 2012 - влегол во игра 62'
6-9-2011 Лондон Англија Англија 1 – 0 Велс Велс Квал. за Евро 2012 1
7-10-2011 Подгорица Црна Гора Црна Гора 2 – 2 Англија Англија Квал. за Евро 2012 1 заменет 60'
29-2-2012 Лондон Англија Англија 2 – 3 Холандија Холандија Пријателска 1
26-5-2012 Осло Норвешка Норвешка 0 – 1 Англија Англија Пријателска 1 заменет 73'
2-6-2012 Лондон Англија Англија 1 – 0 Белгија Белгија Пријателска - заменет 66'
11-6-2012 Донецк Франција Франција 1 – 1 Англија Англија Евро 2012 - Прва фаза -
15-6-2012 Киев Шведска Шведска 2 – 3 Англија Англија Евро 2012 - Прва фаза -
19-6-2012 Донецк Англија Англија 1 – 0 Украина Украина Евро 2012 - Прва фаза -
24-6-2012 Киев Англија Англија 0 – 0 прод.
(2 - 4 пен.)
Италија Италија Евро 2012 - Четвртфинале -
15-8-2012 Берн Италија Италија 1 – 2 Англија Англија Пријателска - заменет 62'
14-11-2012 Солна Шведска Шведска 4 – 2 Англија Англија Пријателска - заменет 61'
22-3-2013 Серавале Сан Марино Сан Марино 0 – 8 Англија Англија Квал. за СП 2014 1
26-3-2013 Подгорица Црна Гора Црна Гора 1 – 1 Англија Англија Квал. за СП 2014 - влегол во игра 76'
10-9-2013 Киев Украина Украина 0 – 0 Англија Англија Квал. за СП 2014 - влегол во игра 68'
14-11-2017 Лондон Англија Англија 0 – 0 Бразил Бразил Пријателска - влегол во игра 81'
23-3-2018 Амстердам Холандија Холандија 0 – 1 Англија Англија Пријателска - влегол во игра 71'
27-3-2018 Лондон Англија Англија 1 – 1 Италија Италија Пријателска - добил жолт картон во 83-тата минута 83'
2-6-2018 Лондон Англија Англија 2 – 1 Нигерија Нигерија Пријателска - заменет 68'
18-6-2018 Волгоград Тунис Тунис 1 – 2 Англија Англија СП 2018 - Прва фаза - дет.
24-6-2018 Нижни Новгород Англија Англија 6 – 1 Панама Панама СП 2018 - Прва фаза - дет.
3-7-2018 Москва Колумбија Колумбија 1 – 1 прод.
(3 - 4 пен.)
Англија Англија СП 2018 - Осминафинале - заменет 102' дет.
7-7-2018 Самара Шведска Шведска 0 – 2 Англија Англија СП 2018 - Четвртфинале - дет.
11-7-2018 Москва Хрватска Хрватска 2 – 1 прод. Англија Англија СП 2018 - Полуфинале - заменет 91' дет.
Вкупно Настапи 39 Голови 7

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистика е ажурирана на 19 јануари 2018.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2003-2004 Англија Вотфорд ПД 5 3 ФАКуп+ЛК 0+1 0 - - - - - - 6 3
2004-2005 ЧЛ 34 0 ФАКуп+ЛК 0+4 0 - - - - - - 38 0
2005-2006 ЧЛ 39+3[7] 13+1[7] ФАКуп+ЛК 0+1 1 - - - - - - 43 15
2006-јан. 2007 ПЛ 20 3 ФАКуп+ЛК 1+2 0+1 - - - - - - 23 4
Вкупно Вотфорд 98+3 19+1 9 2 - - - - 110 22
јан.-јун. 2007 Англија Астон Вила ПЛ 13 2 ФАКуп+ЛК - - - - - - - - 13 2
2007-2008 ПЛ 37 8 ФАКуп+ЛК 1+1 0 - - - - - - 39 8
2008-2009 ПЛ 36 8 ФАКуп+ЛК 3+1 0 Инт+КУ 2+6[8] 1+1[9] - - - 48 10
2009-2010 ПЛ 37 5 ФАКуп+ЛК 6+5 2+2 ЛЕ 2[10] 0 - - - 50 9
2010-2011 ПЛ 34 7 ФАКуп+ЛК 2+3 0+2 ЛЕ 1[10] 0 - - - 40 9
Вкупно Астон Вила 157 30 22 6 11 2 - - 190 38
2011-2012 Англија Манчестер Јунајтед ПЛ 25 6 ФАКуп+ЛК 0 0 ЛШ+ЛЕ 3+4 1+1 КШ 1 0 33 8
2012-2013 ПЛ 19 0 ФАКуп+ЛК 2+0 0 ЛШ 2 0 - - - 23 0
2013-2014 ПЛ 20 2 ФАКуп+ЛК 0+2 1 ЛШ 8 0 КШ 0 0 30 3
2014-2015 ПЛ 26 2 ФАКуп+ЛК 3+0 0 - - - - - - 29 2
2015-2016 ПЛ 18 1 ФАКуп+ЛК 1+2 0 ЛШ+ЛЕ 5[11]+0 0 - - - 26 1
2016-2017 ПЛ 12 0 ФАКуп+ЛК 3+1 0 ЛЕ 7 0 КШ 0 0 23 0
2017-2018 ПЛ 30 2 ФАКуп+ЛК 4+0 0 ЛШ 4 0 СУ 0 0 38 2
2018-2019 ПЛ 30 2 ФАКуп+ЛК 3+1 0 ЛШ 7 0 - - - 41 2
2019-јан. 2020 ПЛ 12 0 ФАКуп+ЛК 1+2 0 ЛЕ 3 1 - - - 18 1
Вкупно Манчестер Јунајтед 192 15 25 1 43 3 1 0 261 19
Вкупно во кариерата 408 63 45 9 42 4 1 0 496 76

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

2012-2013[12]
2015–2016
2016–2017
2011
2016–2017[13]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Англија Англија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „United lead chase for Bale as Young attracts £5m bids“. The Independent. 4 January 2007. Посетено на 28 April 2017.
 2. „Louis van Gaal tactics leave Manchester United fans furious as Ashley Young plays up front“. The Independent. London. 10 April 2016. Посетено на 19 September 2017.
 3. „Van Gaal explains Ashley Young's striker role in Manchester United defeat at Tottenham“. Manchester Evening News. 10 April 2016. Посетено на 19 September 2017.
 4. Laurence, Martin (14 March 2018). „The outsiders who deserve England call-ups – and the regulars who don't“. The Guardian. London. Посетено на 22 March 2018.
 5. „Sir Alex Ferguson 'has word' with Ashley Young over diving accusations“. The Guardian. London. Press Association. 20 April 2012. Посетено на 16 September 2016.
 6. „Ashley Young: David Moyes in diving warning to Man Utd winger“. BBC Sport. 14 September 2013. Посетено на 28 April 2017.
 7. 7,0 7,1 Плејоф.
 8. Еден настап во квалификациите.
 9. Во квалификациите.
 10. 10,0 10,1 Во плејофот.
 11. Еден настап во плејофот.
 12. „Ashley Young: Overview“. Premier League. Посетено на 5 December 2017.
 13. „Official Manchester United Website“.
 14. McNulty, Phil (14 July 2018). „Belgium 2–0 England“. BBC Sport. Посетено на 14 July 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]