Фудбалска репрезентација на Панама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска репрезентација на Панама
Прекари(и)Лос Каналерос (The Canal Men)
La Marea Roja (The Red Tide)
СојузFederación Panameña de Fútbol
КонфедерацијаКОНКАКАФ
СелекторЕрнан Дарио Гомес
КапитенФелипе Балоу
Најмногу настапиГабриел Гомес (140)
Најдобар стрелецЛуис Теједа (43)
Домашен стадионСтадион Ромел фернандез
Домашни бои
Гостински бои
Светско првенство
Учества1

Фудбалска репрезентација на Панама (шпански: Selección de fútbol de Panama) е претставник на Панама во меѓународниот фудбал. Тимот е контролиран од страна на управното тело за фудбал во Панама, Панамската фудбалска федерација, која е член на КОНКАКАФ и регионалната УНКАФ. Панама за првпат во нејзината историја се квалификувала за Светското првенство 2018 година во Русија.

Панама стигнала многу близу до четвртото коло од квалификациите за Светското првенство во фудбал 2014 година. Во нивниот последен натпревар, кој бил против фудбалската репрезентација на САД, тие воделе со 2-1 и по 90 минути игра. и биле подготвени да стигнат до плејоф квалификациите за Светското првенство во 2014 година, но примиле два гола во дополнителното време и биле елиминирани, со тоа што Мексико го зезело местото во плејофот наместо Панама.[1]

Панама завршила како второпласирана во 2005 година на КОНКАКАФ Голден Купот и во 2013 година на истото натпреварување. Панама, исто така, се натпреварувала во субрегионалното Првенството на Средна Америка што го освоила во 2009 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот Панамски фудбалска репрезентација бил формиран во 1937 година.

Натпреварувачка евиденција[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Фифа Светски првенства
Year Round Position GP W D* L GF GA
Уругвај 1930 Не се квалификувала
Италија 1934
Франција 1938
Бразил 1950
Швајцарија 1954
Шведска 1958
Чиле 1962
Англија 1966
Мексико 1970
Западна Германија 1974
Аргентина 1978 Не се квалификувала
Шпанија 1982
Мексико 1986
Италија 1990
САД 1994
Франција 1998
Јужна Кореја Јапонија 2002
Германија 2006
ЈАР 2010
Бразил 2014
Русија 2018 Квалификувана
Total 0/21

ЦЦЦФ Првенство[уреди | уреди извор]

The ЦЦЦФ турнирот започнал во 1941 година, но подоцна бил укинат во 1961 година.

КОНКАКАФ Првенство[уреди | уреди извор]

КОНКАКАФ Првенствоот е турнит кој започнал во 1963 година, но подоцна бил укинат во 1989 година.

  • 1963 – Прва рунда
  • Не се квлификувале 1965–1989.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „USA Saves Mexico From World Cup Elimination In The Most Unbelievable Night In North American Soccer History“. Business Insider. 16 October 2013. Посетено на 16 October 2013.

Надвореши врски[уреди | уреди извор]