Премиер лига на Англија 2012-2013

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сезоната 2012-2013 во Премиер лигата била 21-ва сезона од основањето на Премиер лигата во 1992. Сезоната започнала на 18 август 2012, а завршила на 19 мај 2013.

Титулата ја освоил Манчестер Јунајтед. Најдобар стрелец бил Робин ван Перси (Манчестер Јунајтед) со 26 постигнати гола.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед (C) 38 28 5 5 86 43 +43 89 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Групна фаза
2 Манчестер Сити Манчестер Сити 38 23 9 6 66 34 +32 78
3 Челси Челси 38 22 9 7 75 39 +36 75
4 Арсенал Арсенал 38 21 10 7 72 37 +35 73 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Плеј-оф рунда
5 Тотенхем Тотенхем 38 21 9 8 66 46 +20 72 Лига Европа 2013–14 Плеј-оф рунда
6 Евертон Евертон 38 16 15 7 55 40 +15 63
7 Ливерпул Ливерпул 38 16 13 9 71 43 +28 61
8 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 38 14 7 17 53 57 −4 49
9 Свонзи Сити Свонзи Сити 38 11 13 14 47 51 −4 46 2013–14 UEFA Europa League third qualifying round 1
10 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 38 12 10 16 45 53 −8 46
11 Норич Сити Норич Сити 38 10 14 14 41 58 −17 44
12 Фулам Фулам 38 11 10 17 50 60 −10 43
13 Стоук Сити Стоук Сити 38 9 15 14 34 45 −11 42
14 Саутхемптон Саутхемптон 38 9 14 15 49 60 −11 41
15 Астон Вила Астон Вила 38 10 11 17 47 69 −22 41
16 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 38 11 8 19 45 68 −23 41
17 Сандерленд Сандерленд 38 9 12 17 41 54 −13 39
18 Виган Атлетик Виган Атлетик (R) 38 9 9 20 47 73 –26 36 Лига Европа 2013–14 Групна фаза 2
Испаѓа во Чемпионшип лига
19 Рединг Рединг (R) 38 6 10 22 43 73 −30 28 Испаѓа во Чемпионшип лига
20 КПР КПР (R) 38 4 13 21 30 60 −30 25

Извор: Barclays Premier League
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
Tie-breaker: one or more play-off deciding league matches at neutral grounds if question of qualifications for other competitions cannot be determined by rules for classification at the end of the season.[1][2]
1Свонзи Сити се квалификува за 2013–14 UEFA Europa League third qualifying round со освојувањето на Лига купот.
2Виган Атлетик се квалификува за Групната фаза во Лига Европа 2013–14 со освојувањето на ФА купот.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Шампион на Англија сезона 2012-2013
Манчестер јунајтед
Манчестер Јунајтед
20. титула

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Место Играч Клуб Голови[3]
1 Холандија Робин ван Перси Манчестер Јунајтед 26
2 Уругвај Луис Суарез Ливерпул 23
3 Велс Гарет Бејл Тотенхем Хотспар 21
4 Белгија Кристијан Бентеке Астон Вила 19
5 Шпанија Мичу Свонзи Сити 18
6 Белгија Ромелу Лукаку Вест Бромвич Албион 17
7 Сенегал Демба Ба Челзи / Њукасл Јунајтед 15
Бугарија Димитар Бербатов Фулам
Англија Рики Ламберт Саутхемптон
Англија Френк Лампард Челзи

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tie-breaker“. BBC Sport. (British Broadcasting Corporation). Посетено на 15 May 2013.
  2. „Premier League Handbook“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-03-14. Посетено на 2014-03-21.
  3. „Barclays Premier League Stats: Top Goal Scorers – 2012–13“. ESPN Soccernet. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Архивирано од изворникот на 2012-05-17. Посетено на 25 August 2012.