Премиер лига на Англија 2022-2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Премиер лига на Англија 2022-2023
FA Premier League 2022-2023
Logo of competition
Натпреварување Премиер лига на Англија
Спорт Фудбал
Издание 124-ро
Период од: 5 август 2022
до: 28 мај 2023
Држава  Англија
Резултати
Шампион Манчестер Сити Манчестер Сити
9. титула
Лига на шампиони
Лига Европа
Лига на конференции
1. клуб
Испаднале Лестер Сити Лестер Сити
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Саутхемптон Саутхемптон
Статистика
Најдобар стрелец Норвешка Ерлинг Холанд
(36 гола)
Одиграни натпревари 380
Постигнати голови 1.084 (2,85 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2021–22 2023–24

Премиер лига на Англија 2022-2023 била 31-вата сезона на Премиер лигата, највисокото ниво на професионалните фудбалски лиги на Англија, од нејзиното основање во 1992 година. Сезоната започнала на 5 август 2022, а завршила на 28 мај 2023.

Екипата на Манчестер Сити влегла како бранител на титулата од претходната сезона. Фулам, Борнмут и Нотингем Форест биле трите нови екипи, откако обезбедиле промоција во Чемпионшип лигата 2021-2022. Тие ги замениле Барнли, Вотфорд и Норич Сити, кои како трите најслабопласирани екипи во претходната сезона испаднале во Чемпионшип 2022-2023.

На 20 мај 2023, Манчестер Сити ја одбраниле титулата станувајќи шампиони по деветти пат во клупската историја, после поразот на нивниот најголем конкурент во оваа сезона Арсенал од Нотингем Форест.[1] Со тоа тие ја освоиле својата трета титула во низа, станувајќи само вториот клуб во ерата на Премиер лигата кој успеал да го оствари ова по нивниот градски ривал Манчестер Јунајтед. Како шампиони, Сити се квалификувале за групната фаза од Лигата на шампионите за следната сезона, заедно со Арсенал (кои завршиле втори со 5 бодови помалку од шампионот), третопласираниот Манчестер Јунајтед и четвртопласираниот Њукасл Јунајтед.

Ливерпул и Брајтон, пак се квалификувале за УЕФА Лига Европа 2023-2024, додека Астон Вила изборила учество во УЕФА Лигата на конференции.

Лестер Сити, Лидс Јунајтед и Саутхемптон биле трите екипи кои испаднале од лигата во оваа сезона.

Најдобaр стрелец во оваа сезона бил Ерлинг Холанд од шампионот Манчестер Сити со 36 постигнати гола, со што норвежанецот поставил нов рекорд за најмногу постигнати голови од еден играч во рамките на една сезона.[2] Сезоната 2022-2023, била сезоната со 38 натпревари со најмногу постигнати голови во историјата на Премиер лигата, со 1.084 гола (просек од 2,85 гола по натпревар).[3]

Општо[уреди | уреди извор]

Формула[уреди | уреди извор]

Шестта последователна сезона, најдобрите четири екипи на крајот од сезоната влегуваат во групната фаза на Лигата на шампионите 2023-2024. Петто рангираната екипа и победникот на ФА Купот ќе изборат пласман во Лига Европа; победникот на Лига купот стекнува право на учество во УЕФА Лига на конференции 2023-2024. Во случај освојувачите на двата домашни купови веќе да имаат обезбедено пласман во европските купови преку првенството, наместо нив ќе се квалификуваат шестопласираната екипа во првенството во Лига Европа и седмопласираната екипа во Лигата на конференции. Трите последни екипи на крајот од сезоната испаѓаат во Чемпионшип.

Промена на екипи[уреди | уреди извор]

Вкупно 20 клубови учествувале во Премиер лигата на Англија за сезоната 2022-2023, вклучувајќи ги 17-те екипи од претходната сезона 2021-2022, двата прво пласирани клуба од Чемпионшип лигата 2021-2022, и победникот на плејофот од истата лига. Новите екипи во оваа сезона биле Фулам, кои се вратиле во највисокото фудбалско ниво на Англија по само една година отсуство и нивното испаѓање во сезоната 2020-2021, потоа Борнмут, кои се вратиле по две години отсуство и испаѓањето во сезоната 2019-2020, и Нотингем Форест, кој како победник на плејофот се вратил во Премиер лигата по цели дваесет и три години пауза од нивното испаѓање во сезоната сезоната 1998-1999. Тие ги замениле Барнли, Вотфорд и Норич Сити.

Поз. Премиер лига 2021-2022 Гол-раз. Бод.
18.
Барнли Барнли
-19
35
19.
Вотфорд Вотфорд
-43
23
20.
Норич Сити Норич Сити
-61
22
Испаднале од Премиер лигата
Поз. Чемпионшип 2021-2022 Гол-раз. Бод.
1.
Фулам Фулам
+63
90
2.
Борнмут Борнмут
+35
88
3.
Хадерсфилд Хадерсфилд Таун
+17
82
4.
Нотингем Форест Нотингем Форест
+30
80
5.
Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
+18
75
6.
Лутон Таун Лутон Таун
+8
75
Се пласирале во Премиер лигата
Играле плејоф за пласман во Премиер лигата

Плејоф за влез во Премиер лигата

  Полуфинале Финале
                     
3  Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 1 1 2  
6  Лутон Таун Лутон Таун 1 0 1  
    3  Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 0
  4  Нотингем Форест Нотингем Форест 1
4  Нотингем Форест Нотингем Форест 2 1 3 (3)
5  Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 1 2 3 (2)  

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи учеснички[уреди | уреди извор]

Стадиони и локации[уреди | уреди извор]

Екипа Сезона Град Стадион Претходна сезона
Арсенал детали Лондон Стадион Емирејтс 5. место во Премиер лигата
Астон Вила детали Бирмингем Вила Парк 14. место во Премиер лигата
Борнмут детали Борнмут Дин Корт 2. место во Чемпионшип, промоција
Брентфорд детали Лондон (Брентфорд) Брентфорд Комјунити Стедиум 13. место во Премиер лигата
Брајтон детали Брајтон и Хоув Фалмер 9. место во Премиер лигата
Челси детали Лондон Стемфорд Бриџ 3. место во Премиер лигата
Предлошка:Calcio Crystal Palace dettagli Londra (Croydon) Selhurst Park 12º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Everton dettagli Liverpool Goodison Park 16º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Fulham dettagli Londra (Hammersmith e Fulham) Craven Cottage 1º posto in Football League Championship, promosso
Предлошка:Calcio Leeds dettagli Leeds Elland Road 17º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Leicester City dettagli Leicester King Power Stadium 8º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Liverpool dettagli Liverpool Anfield 2º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Manchester City dettagli Manchester Etihad Stadium Campione d'Inghilterra
Предлошка:Calcio Manchester United dettagli Old Trafford 6º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Newcastle dettagli Newcastle upon Tyne St James' Park 11º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Nottingham Forest dettagli Nottingham City Ground 4º posto Football League Championship, promosso dopo i play-off
Предлошка:Calcio Southampton dettagli Southampton St. Mary's Stadium 15º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Tottenham dettagli Londra (Tottenham) Tottenham Hotspur Stadium 4º posto in Premier League
Предлошка:Calcio West Ham dettagli Londra (Stratford) London Stadium 7º posto in Premier League
Предлошка:Calcio Wolverhampton dettagli Wolverhampton Molineux Stadium 10º posto in Premier League

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Man City are 2022/23 champions after Arsenal defeat“. Premier League. 20 May 2023. Посетено на 20 May 2023.
  2. „Haaland claims 2022/23 Golden Boot“. Premier League. 28 May 2023.
  3. „Record set for goals in a Premier League season“. Premier League. 28 May 2023.