Џејмс Ворд-Проус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Ворд-Проус
Лични податоци
Полно име Џејмс Мајкл Едвард Ворд-Проус[1]
Роден на 1 ноември 1994 (1994-11-01) (28 г.)[2]
Роден во Портсмут, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Саутхемптон Саутхемптон
Број 16
Младинска кариера
Саутхемптон Саутхемптон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011- Саутхемптон Саутхемптон 215 (21)
Репрезентација
2010-2011 Англија Англија 17 7 (1)
2012-2013 Англија Англија 19 4 (0)
2013-2014 Англија Англија 20 7 (1)
2013-2017 Англија Англија 21 31 (6)
2017- Англија Англија 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Џејмс Ворд-Проус (роден на 1 ноември 1994) — англиски фудбалер, играч од средниот ред на Саутхемптон и на англиската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ворд-Проус е роден во Портсмут и е син на Џон Ворд-Проус,[3] адвокат од Фарлингтон.[4] Иако членовите на неговото семејство се навивачи на Портсмут,[3] тој им се приклучил на нивните соперници, Саутхемптон на возраст од осум години.[5]

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Првенствено игра како внатрешен играч од средниот ред или како десно крило.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Џејмс Ворд-Проус се приклучил на академијата на Саутхемптон на возраст од осум години, а подоцна бил вклучен во секој натпревар на тимот под-18 години во сезоната 2010-2011 пред да стане редовен член во 2011 година.[2] Својот прв повик за сениорскиот тим Ворд-Проус го добил во октомври 2011 година, кога и го направил своето деби за првиот тим на Саутхемптон на возраст од само 16 години во натпревар од Лига купот против Кристал Палас.[6][7][8] Во својот втор старт за клубот, Ворд-Проус го постигнал првиот гол за Саутхемптон во победата со 2-1 над Ковентри Сити помагајќи му на својот тим да се пласира во четвртото коло на ФА Купот.[2][9][10] Откако светците обезбедиле промоција во Премиер лигата во мај 2012 година, Вард-Проус бил еден од четирите "младинци" на кој им бил понуден професионален договор, заедно со Џек Стивенс, Лук Шоу и Калум Чемберс.[11]

На 11 април, го постигнал својот прв гол во Премиер лигата, отворајќи го резултатот од пенал во победата со 2-0 против Хал Сити.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Ворд-Проус ја претставувал Англија на младинско ниво во репрезентациите под 17, под 19, под 20 и под 21 година.

Со репрезентацијата под 21 година во 2015 година, настапил на Европското првенство во Чешка, играјќи само во првиот натпревар од турнирот каде Англија била елиминирана уште во групната фаза.

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 12 мај 2019.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2011-2012 Англија Саутхемптон ФЛЧ 0 0 ФАКуп+ЛК 1+1 1+0 - - - - - - 2 1
2012-2013 ПЛ 15 0 ФАКуп+ЛК 1+3 0 - - - - - - 19 0
2013-2014 ПЛ 34 0 ФА Куп+ЛК 3+2 0 - - - - - - 39 0
2014-2015 ПЛ 25 1 ФАКуп+ЛК 3+2 0 - - - - - - 30 1
2015-2016 ПЛ 33 2 ФАКуп+ЛК 1+2 0 ЛЕ 3 0 - - - 38 2
2016-2017 PL 30 4 FACup+CdL 2+5 0 UEL 6 0 - - - 43 4
2017-2018 PL 30 3 FACup+CdL 2+1 1+0 - - - - - - 33 4
2018-2019 PL 26 7 FACup+CdL 2+1 0 - - - - - - 29 7
2019-2020 PL 38 5 FACup+CdL 3+3 0 - - - - - - 44 5
2020-2021 PL 4 0 FACup+CdL 0+1 0 - - - - - - 5 0
Вкупно во кариерата 235 22 39 2 9 0 - - 283 24

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Premier League Clubs submit Squad Lists“ (PDF). Premier League. 3 September 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-08. Посетено на 2 January 2015.
 2. 2,0 2,1 2,2 „James Ward-Prowse“. Player Profiles. Southampton F.C. Архивирано од изворникот на 2015-06-15. Посетено на 11 September 2013.
 3. 3,0 3,1 Walter, Simon (27 October 2011). „Why teenager James ditched Pompey for Saints“. Southern Echo. Посетено на 27 October 2011.
 4. „John Ward-Prowse“. Legal Hub. Архивирано од изворникот на 2016-06-30. Посетено на 27 October 2011.
 5. „Profile“. Southampton F.C. Архивирано од изворникот на 2012-09-10. Посетено на 25 October 2011.
 6. „Nigel Adkins backs 16-year-old Southampton debutant“. BBC Sport. 24 October 2011. Посетено на 11 September 2013.
 7. Smith, Chris (24 October 2011). „Crystal Palace 2–0 Southampton“. BBC Sport. Посетено на 11 September 2013.
 8. Butler, Matt (26 October 2011). „Crystal Palace 2 Southampton 0: Williams is the spark as Eagles leave it late“. Daily Mail. Посетено на 14 September 2013. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 9. „Coventry 1–2 Southampton“. BBC Sport. 7 January 2012. Посетено на 11 September 2013.
 10. „Coventry 1 Southampton 2: Sky Blues dumped out by youthful Saints side“. Daily Mail. 7 January 2012. Посетено на 14 September 2013. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 11. „Southampton promote academy quartet to first team squad“. BBC Sport. 23 May 2012. Посетено на 11 September 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]