Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2021-2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чемпионшип 2021-2022
Logo of competition
Натпреварување Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 119-то
Организатор Фудбалска лига на Англија
Период од: 6 август 2021
до: 7 мај 2022
Држава  Англија
Резултати
Шампион Фулам Фулам
1. титула
Промоција Фулам Фулам
Борнмут Борнмут
Нотингем Форест Нотингем Форест
Испаднале Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед
Дарби Каунти Дарби Каунти
Барнсли Барнсли
Статистика
Најдобар стрелец Србија Александар Митровиќ
(43 гола)
Одиграни натпревари 552
Постигнати голови 1.385 (2,51 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2020–21 2022–23 Right arrow.svg

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2021-2022 била 119-тата сезона на второто ниво на англискиот фудбал, односно 18-та под името Чемпионшип.

Сезоната започнала на 6 август 2021, а завршила на 7 мај 2022. Плејофот, во кој традиционално играат клубовите којшто завршиле од третото до шестото место борејќи се за последното место кое носи промоција во Премиер лигата ќе се одигра од 13 до 29 мај 2022.

Првото место го освоила екипата на Фулам и заедно со второпласираниот Борнмут избориле директна промоција во Премиер лигата за сезоната 2022-2023. Ним подоцна им се приклучил Нотингем Форест како победник на плејофот. Од лигата испаднале три екипи: Питерборо Јунајтед, Дарби Каунти и Барнсли.

Најдобар стрелец бил Александар Митровиќ од шампионот Фулам со 43 гола.

Промена на екипи[уреди | уреди извор]

Следниве екипи ја промениле лигата во однос на сезоната 2021–2022.

Во Чемпионшип

Промоција од Лига Еден

Испаднале од Премиер лига

Од Чемпионшип

Промоција во Премиер лига

Испаднале во Лига Еден

Екипи учеснички и нивните локации[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Претходна сезона
Барнсли Барнсли Оуквел 5. место во Чемпионшип
Бирмингем Сити Бирмингем Сент Ендрјус 18. место во Чемпионшип
Блекбурн Роверс Блекбурн Ивуд Парк 15. место во Чемпионшип
Блекпул Блекпул Блумфилд Роуд 3. место во Лига Еден, промоција преку плејоф
Борнмут Борнмут Дин Корт 6. место Чемпионшип
Бристол Сити Бристол Стадион Ештон Гејт 19. место во Чемпионшип
Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Хауторнс 19. место во Премиер лига, испаѓање
Дарби Каунти Дарби Прајд Парк 21. место во Чемпионшип
Кардиф Сити Кардиф Стадион Кардиф Сити 8. место во Чемпионшип
Квинс Парк Ренџерс Лондон Лофтус Роуд 9. место Чемпионшип
Ковентри Сити Ковентри Рико Арена 16. место во Чемпионшип
Лутон Таун Лутон Кенилворт Роуд 12. место во Чемпионшип
Мидлсбро Мидлсбро Стадион Риверсајд 10. место во Чемпионшип
Милвол Лондон Ден 11. место во Чемпионшип
Нотингем Форест Нотингем Сити Граунд 17. место во Чемпионшип
Питерборо Јунајтед Питерборо Лондон Роуд 2. место во Лига Еден, промоција
Престон Норт Енд Престон Дипдејл 13. место во Чемпионшип
Рединг Рединг Стадион Мадејски 7. место во Чемпионшип
Свонзи Сити Свонзи Либерти 4. место во Чемпионшип
Стоук Сити Стоук на Трент Бет365 14. место во Чемпионшип
Фулам Лондон Крејвен Котиџ 18. место во Премиер лига, испаѓање
Хадерсфилд Таун Хадерсфилд Џон Смит 20. место во Чемпионшип
Хал Сити Кингстон на Хал МКМ Стедиум 1. место во Лига Еден, промоција
Шефилд Јунајтед Шефилд Брамал Лејн 20. место во Премиер лига, испаѓање

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Најдобар стрелец Опрема Спонзор
Барнсли Австрија Маркус Шоп (1-15. коло)
Мароко Џозеф Лауман (15-17. коло)
Шведска Поја Асбаги (18-44. коло)
Ирска Мартин Дивени (прив. од 45. коло)
Англија Коли Вудроу Англија Карлтон Морис (7) Германија Puma The Investment Room[1]
Бирмингем Сити Англија Ли Бојер Англија Трој Дини Ирска Скот Хоган (10) САД Nike BoyleSports[2]
Блекбурн Роверс Англија Тони Моубрај Англија Дара Ленихан Чиле Бен Бреретон (22) Англија Umbro Recoverite Compression[3]
Блекпул Англија Нил Кричли Велс Крис Максвел Северна Ирска Шејн Лејвери
Англија Гари Мејдин
Англија Џери Јеитс (8)
Германија Puma Blackpool Council
Борнмут Англија Скот Паркер Англија Лојд Кели Холандија Доминик Соланке (29) Англија Umbro MSP Capital[4]
Бристол Сити Англија Најџел Пирсон Англија Даниел Бентли Австрија Андреас Вајман (22) Данска Hummel MansionBet[5]
Вест Бромвич Албион Англија Валериен Исмаел (1-29. коло)
Англија Стив Брус (од 30. коло)
Англија Џејк Ливермор Англија Карлан Грант (18) Германија Puma Ideal Heating
Дарби Каунти Англија Вејн Руни Велс Том Лоренс Велс Том Лоренс (11) Англија Umbro[6] 32Red
Кардиф Сити Ирска Мик Мекарти (1-14. коло)
Велс Стив Морисон (од 15. коло)
Англија Морисон, ШонШон Морисон Англија Ејден Флинт (6) Германија Adidas Tourism Malaysia
Квинс Парк Ренџерс Англија Марк Варбуртон Норвешка Стефан Јохансен Јамајка Андре Греј (9) Италија Errea Ashville Holdings
Ковентри Сити Англија Марк Робинс Шкотска Лиам Кели Шведска Виктор Ѓекереш (17) Данска Hummel BoyleSports[7]
Лутон Таун Велс Нејтн Џонс Англија Сони Бредли Англија Елајџа Адебајо (16) Англија Umbro
 • Utilita (дома)
 • Star Platforms (гости)
 • Ryebridge (трет)
Мидлсбро Англија Нил Ворнок (1-17. коло)
Англија Крис Вајлдер (од 18. коло)
Англија Џони Хаусон Словенија Андраж Шпорар (8) Данска Hummel 32Red
Милвол Англија Гари Рувет Ирска Алекс Пирс ДР Конго Беник Афобе (10) Италија Macron Huski Chocolate[8]
Нотингем Форест Ирска Крис Хјутон (1-7. коло)
Ирска Стивен Рид (8. коло)
Велс Стив Купер (од 9. коло)
Англија Луис Грабан Велс Бренан Џонсон (18) Италија Macron Boxt
Питерборо Јунајтед Шкотска Дарен Фергусон (1-21. коло)
Северна Ирска Грант Мекен (од 22. коло)
Грција Оливер Норбрн Англија Џонсон Кларк-Херис (11) Германија Puma Mick George Group
Престон Норт Енд Шкотска Френки МекАвој (1-21. коло)
Англија Рајан Лоу (од 22. коло)
Ирска Алан Браун Данска Емил Рис Јакобсен (16) САД Nike PAR Group
Рединг Србија Вељко Пауновиќ (1-33. коло)
Англија Пол Инс и Барбадос Мајкл Џилкс
(од 34. коло)
Англија Мајкл Морисон Англија Џон Свифт (11) Италија Macron Select Car Leasing[9]
Свонзи Сити Велс Расел Мартин Англија Мат Грајмс Холандија Џоел Пиро (22) Шпанија Joma[10] Swansea University[11]
Стоук Сити Северна Ирска Мајкл О'Нил Велс Џо Алан Шкотска Џејкоб Браун (12) Италија Macron bet365
Фулам Португалија Марко Силва Шкотска Том Керни Србија Александар Митровиќ (43) Германија Adidas World Mobile [12]
Хадерсфилд Таун Шпанија Карлос Корберан Англија Џонатан Хог Англија Дани Ворд (13) Англија Umbro Utilita[13]
Хал Сити Северна Ирска Грант Мекен (1-28. коло)
Грузија Шота Арвеладзе (од 29. коло)
Англија Ричи Смолвуд Англија Кин Луис-Потер (9) Англија Umbro Giacom[14]
Шефилд Јунајтед Србија Славиша Јокановиќ (1-19. коло)
Англија Пол Хекингботом (од 20. коло)
Англија Били Шарп Англија Били Шарп (14) Германија Adidas Randox

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Ажурирано на 15 мај 2021.

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1uparrow green.svg 1. Фулам Фулам 90 46 27 9 10 106 43 +63
1uparrow green.svg 2. Борнмут Борнмут 88 46 25 13 8 74 39 +35
Noatunloopsong (nuvola).svg 3. Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 82 46 23 13 10 64 47 +17
Noatunloopsong (nuvola).svg 4. Нотингем Форест Нотингем Форест 80 46 23 11 12 73 40 +33
Noatunloopsong (nuvola).svg 5. Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 75 46 21 12 13 63 45 +18
Noatunloopsong (nuvola).svg 6. Лутон Таун Лутон Таун 75 46 21 12 13 63 55 +8
7. Мидлсбро Мидлсбро 70 46 20 10 16 59 50 +9
8. Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 69 46 19 12 15 59 50 +9
9. Милвол Милвол 69 46 18 15 13 53 45 +8
10. Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 67 46 18 13 15 52 45 +7
11. Квинс Парк Ренџерс Квинс Парк Ренџерс 66 46 19 9 18 60 59 +1
12. Ковентри Ковентри Сити 64 46 17 13 16 60 59 +1
13. Престон Престон 64 46 16 16 14 52 56 -4
14. Стоук Сити Стоук Сити 62 46 17 11 18 57 52 +5
15. Свонзи Сити Свонзи Сити 61 46 16 13 17 58 68 -10
16. Блекпул Блекпул 60 46 16 12 18 54 58 -4
17. Бристол Сити Бристол Сити 55 46 15 10 21 62 77 -15
18. Кардиф Сити Кардиф Сити 53 46 15 8 23 50 68 -18
19. Хал Сити Хал Сити 51 46 14 9 23 41 54 -13
20. Бирмингем Сити Бирмингем Сити 47 46 11 14 21 50 75 -25
21. Рединг Рединг (-6) 41 46 13 8 25 54 87 -33
1downarrow red.svg 22. Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 37 46 9 10 27 43 87 -44
1downarrow red.svg 23. Дарби Каунти Дарби Каунти (-21) 34 46 14 13 19 45 53 -8
1downarrow red.svg 24. Барнсли Барнсли 30 46 6 12 28 33 73 -40

Легенда:

      Промоција во Премиер лига на Англија 2021-2022
Noatunloopsong (nuvola).svg Се квалификува за плејофот за промоција во Премиер лига на Англија 2021-2022
      Испаѓа во Лига Еден 2021-2022

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај две или повеќе екипи да завршат со еднакви бодови, рангирањето ќе се одреди според следниве критериуми:
 • гол-разлика
 • поголем број на постигнати голови
 • меѓусебни дуели
 • поголем број на победи
 • поголем број на постигнати голови во гости
 • фер-плеј
 • бараж

Санкции:

На Дарби Каунти му биле одземени 21 бод.[15]
На Рединг му биле одземени 6 бодови.[16]

Плејоф[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                     
3  Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 1 1 2  
6  Лутон Таун Лутон Таун 1 0 1  
    3  Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 0
  4  Нотингем Форест Нотингем Форест 1
4  Нотингем Форест Нотингем Форест 2 1 3 (3)
5  Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 1 2 3 (2)  

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хадерсфилд Таун Хадерсфилд 2-1 Лутон Таун Лутон Таун 1-1 1-0
Нотингем Форест Нотингем Форест 3-3 (3-2 пен) Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 2-1 1-2

Финале на плејофот[уреди | уреди извор]

29 мај 2021
16:30 BST
Хадерсфилд Таун Хадерсфилд 0-1 Нотингем Форест Нотингем Форест Вембли, Лондон
Гледачи: 80,019
Судија: Џонатан Мос
Извештај

Статистика и награди[уреди | уреди извор]

Индивидуална статистика[уреди | уреди извор]

Александар Митровиќ, најдобар стрелец со 43 гола.

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Играч Клуб
43 Англија Александар Митровиќ Фулам Фулам
29 Англија Доминик Соланке Борнмут Борнмут
22 Чиле Бен Бреретон Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
22 Холандија Џоел Пиро Свонзи Сити Свонзи Сити
22 Австрија Андреас Вајман Бристол Сити Бристол Сити
18 Англија Карлан Грант Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
18[б 1] Велс Бренан Џонсон Нотингем Форест Нотингем Форест
17 Шведска Виктор Ѓекереш Ковентри Ковентри Сити
16 Англија Елајџа Адебајо Лутон Таун Лутон Таун
16 Данска Емил Рис Јакобсен Престон Престон
 1. 2 голa во плејофот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Take a closer look 20/21 Kit“. Barnsley F.C. 17 July 2020. Посетено на 28 July 2020.
 2. „BLUES AGREE PRINCIPAL PARTNERSHIP WITH BOYLESPORTS“. Birmingham City F.C. 3 June 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-04. Посетено на 2022-05-11.
 3. „Rovers secure ground-breaking shirt sponsorship with Recoverite Compression“. 29 August 2020.
 4. AFC Bournemouth 🍒 [@afcbournemouth] (1 September 2020). „New @UmbroUK third kit ✅ New front of shirt sponsor ✅ All three kits will be available for pre-order tomorrow, full details coming 🙌 t.co/SZiUfeXuFi“ (Tweet) (англиски). Посетено на 29 December 2020 – преку Twitter.
 5. „MANSIONBET UNVEILED AS PRINCIPAL SPONSOR“. Bristol City.
 6. „Derby County Announce Umbro Kit Deal“. Посетено на 12 June 2017.
 7. „NEWS: Coventry City announce BoyleSports as the Club's New Principal Partner!“. Coventry City F.C. 20 August 2020.
 8. „Millwall announce Huski Chocolate as new principal partner“. Millwall FC. Посетено на 21 June 2019.
 9. „🤝 Select Car Leasing become new Principal Partner of Reading Football Club“. 11 June 2021.
 10. „Swans sign Joma for new campaign“. swanseacity.com. Архивирано од изворникот на 4 June 2016. Посетено на 3 May 2016.
 11. „SWANSEA UNIVERSITY BECOME SWANS' NEW FRONT OF SHIRT SPONSOR“. swanseacity.com. 19 August 2020. Посетено на 19 August 2020.
 12. „Fulham Welcomes World Mobile As Principal Partner“. Fulham F.C. 27 July 2021.
 13. „UTILITA ON THE FRONT OF TOWN'S SHIRTS FOR THREE YEARS!“. Huddersfield Town A.F.C. 31 March 2021.
 14. Buckingham, Philip (August 25, 2020). „Hull City announce new sponsor to pave the way for kit launch“. HullLive.
 15. Squadra penalizzata di 21 punti per irregolarità finanziarie: „EFL statement: Derby County“ (англиски). Посетено на 22 септември 2021.
 16. Squadra penalizzata di 6 punti per decisione della Federazione

Надворешни врски[уреди | уреди извор]