Микел Артета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Микел Артета

Микел Артета Аматриен (26 март 1982) — пензиониран шпански професионален фудбалер кој играл како играч од средниот ред. Тој во моментов е асистент на Манчестер Сити.

Артета започна како приправник со ФК Барселона, но не можеше да се пробие во првиот тим и на крајот беше позајмен во Париз Сен Жермен во француската лига. Тој потоа беше потпишан од страна на шкотскиот Премиер Лига клуб Ренџерс со кого ќе го освои домашниот трејл на лигата, Шкотскиот куп и Лига Купот во сезоната 2002-03. По успехот во Шкотска, Артета се врати во Шпанија и во неговите баскиски корени да игра за Реал Сосиедад, но не успеа да се постави во првиот тим и беше позајмен во Евертон во текот на сезоната 2004-05, пред потпишувањето во јули Тој потоа направи пренасочен трансфер во Арсенал во 2011 година и беше назначен за капитен на клубот во август 2014 година. Артета освои две ФА купови и два ФА заедница Шилдс со Арсенал, пред да истече договорот на крајот на сезоната 2015-16 .

Артета ја претстави Шпанија на ниво под 21 година, но тој не играше за високата репрезентација.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cahill Calls for Arteta Call Up“. evertonfc.com. Архивирано од изворникот на 15 март 2012. Посетено на 24 јули 2010.