26 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

26 март е 85-иот ден во годината според григоријанскиот календар (86-и во престапна година). Остануваат 280 денови до крајот на годината.

Настани:

1953  Доктор Џонас Едвард Салк, американски микробиолог го објави откривањето на новата вакцина против детска парализа.
1979  По разговорите во Кемп Дејвид, Израел и Египет склучија мировен договор во Вашингтон. Со тоа е завршена воената состојба меѓу двете земји, што траеше од 1948 година.
2000  Претседателски избори во Русија: Владимир Путин е избран за претседател.

Родени:

1832  Мишел Бреал — француски лингвист.
1901  Лазар Личеноски — македонски сликар.
1914  Тенеси Вилијамс — американски драмски писател.
1944  Дајана Рос — американска пејачка.
1949  Патрик Зискинд — германски писател и сценарист.
1952  Дидие Пирони — француски автомобилист во трките на „Формула 1“.
1962  Џон Стоктон — американски кошаркар.
1962  Андреј Лавров — руски ракометар.
1963  Драгица Ѓуриќ — југословенска ракометарка.
1964  Штафан Олсон — шведски ракометар.
1964  Илија Најдоски — македонски фудбалер.
1982  Микел Артета — шпански фудбалер.

Починале:

1827  Лудвиг Ван Бетовен, германски композитор.
1892  Волт Витман — американски поет.
1984  Бранко Ќопиќ — српски и југословенски писател.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември