Тенеси Вилијамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Tennessee Williams
Tennessee Williams NYWTS.jpg
Тенеси Вилијамс на 54
Роден Тенеси Вилијамс
март 26, 1911(1911-03-26)
Колумбус, САД
Починал февруари 25, 1983(1983-02-25) (воз. 71 г.)
New York City, New York, United States
Почивалипте Bellefontaine and Calvary Cemeteries
Јазик Англиски јазик
Националност [Американец]]
Период 19301983

Потпис

Тенеси Вилијамс (Колумбос, 26 март 1914 - 25 февруари 1983), американски драмски писател.

Голема популарност стекна со современите лирски драми. Меѓу најпознатите негови дела се „Трамвајот наречен желба“ и „Мачка на вжештениот покрив“.