Џејмс Кан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс кан
Кан во 1976 година
Роден(а)Џејмс Едмунд Кан
26 март 1940(1940-03-26)(84 г.)
Бронкс, Њујорк, САД
ЖивеалиштеБеверли Хилс, Калифорнија, САД[1]
Други имиња
 • Џими Кан
ЗанимањеActor
Активен период1961–present
Сопружник
 • Ди Џеи Матис
   (в. 1960; раз. 1966)
 • Шејла Мари Рајан
   (в. 1976; раз. 1977)
 • Ингрид Хајек
   (в. 1990; раз. 1995)
 • Линда Соукс
   (в. 1995; раз. 2009)
Деца5, вклучувајќи го и Скот Кан

Џејмс Ленгастон Едмунд Кан (енг. Џејмс Ленгастон Едмунд Кан) е американски филмски, театарски и телевизиски глумец, кој е роден на 26 март 1940 година во Бронкс (Њујорк).

Животопис[уреди | уреди извор]

Кан е роден во Бронкс (Њујорк), од германски емигранти Софија и Артур Кана. Дипломирал на Neighborhood Playhouse, каде што учел да глуми со легендарниот глумечки учител Санфорд Мајзнер. Тој играл фудбал на Државниот универзитет во Мичиген. Неговата кариера започнала во ТВ серија како што се : The Untouchables, The Alfred Hitchcock Hour, Kraft Suspense Theatre, Combat!, Ben Casey, Dr. Kildare, The Wide Country, Alcoa Premiere, Route 66, и Naked City. Три години подоцна се појавил со Џон Вејн во филмот Ел Дорадо. Неговата прва награда му била доделена за неговата улога во филмот The Rain People (1969), која ја режираl Френсис Форд Копола. Подоцна бил позајмен од страна на Кополе за филмот Кум во кој играл криминалец Сантина „Сонија“ Корлеонеа. За оваа улога бил награден за Оскар како најдобар споредрн глумец.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Кан се жениил четири пати.

Бракови[уреди | уреди извор]

Ди-џеј Матис (1960—1966)- со неа има едно дете. Шила Рајан (1976—1977)- со неа има едно дете. Ингрид Хјек (1990-1995)- со неа има едно дете. Линда Стокес (1996-2005)- со неа има две деца.

 1. Mirbagheri, Ben. „Gilded Estates: James Caan Home“. Gilded Estates. Variety. Посетено на February 18, 2015.