Бронкс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бронкс на картата на Њујорк обоен во жолто

Бронкс (англиски: The Bronx) е една од петте области на Њујорк и е дел од округот Бронкс (англиски: Bronx County) Името „Бронкс“ потекнува од Швеѓанецот Џонас Бронк, кој ја основал првата населба во областа како дел од колонијата на Нова Холандија во 1639 година. Родниот Ленапе бил раселен по 1643 година од европските доселеници. Во XIX и XX век, Бронкс примил многу имигрантски и мигрантски групи бидејќи се трансформирал во урбана заедница, прво од разни европски земји (особено Ирска, Германија, Италија и Источна Европа), а подоцна и од карипскиот регион (особено Порторико, Хаити, Јамајка и Доминиканска Република), како и афроамерикански мигранти од јужните Соединети држави. Овој културен микс го направил Бронкс извор на латинска музика, хип-хоп и рок. Бронкс ја содржи 15. конгресна област која е најсиромашната во САД. Меѓутоа, постојат квартови со повисок приход, како и населби со среден приход, како што се: Ривердејл, Филдстон, Спујтен Дјувил, Шујлервил, Пелхам Беј, Пелхам Гарденс, Морис Парк и Кантри Клуб. Делови од Бронкс забележале намалување на населението и на квалитетот на животот кон крајот на 1960-ти, 1970-ти и 1980-ти години, кои кулминираа со бран подметнување пожар. Особено Јужен Бронкс доживеал сериозно урбано распаѓање. Општината доживела извесен повторен развој во 1990-ти години, што претходело на поновиот период на гентрификација.

Историја[уреди | уреди извор]

Колонизацијата на Европејците во Бронкс започнала во 1639 година, кога Бронкс првично бил дел од округот Вестчестер, но бил доделен на округот Њујорк во два главни дела (Западен Бронкс во 1874 година и Источен Бронкс, 1895 година) пред да стане округ Бронкс. Пред тоа, областа била дел од индиската територија Ленапе .

Стадионот во Бронкс

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 година, во округот имало население од 1.385.108 жители, што е за 52.458 (3,9%) повеќе од населението во 2000 година.[1]

Група 2000 година 2010 година
Белци 193.651 (14,5%) 151.209 (10,9%)
Афроамериканци 475.007 (35,6%) 505.200 (36,5%)
Азијци 40.120 (3,0%) 49.609 (3,6%)
Хиспанци 644.705 (48,4%) 741.413 (53,5%)
Вкупно 1.332.650 1.385.108

Бронкс во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „New York Trend Report 1: State and Counties“. Архивирано од изворникот на 23. 04. 2012. Посетено на 12. 12. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. YouTube, Boogie Down Productions- South Bronx (пристапено на 4.4.2018)
  3. Discogs, Mercury Rev ‎– Boces (пристапено на 20.1.2021)