Алан Аркин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алан Аркин
Аркин во 2012
Роден(а)Алан Волф Аркин
26 март 1934 (1934-03-26) (89 г.)
Бруклин, Њујорк, САД
Занимање
  • глумец
  • режисер
  • комичар
  • музичар
  • пејач
Активен период1957–сè уште

Алан Волф Аркин (роден на 26 март 1934 г.) — американски глумец, режисер, комичар, музичар и пејач.

Животопис[уреди | уреди извор]

Филсмка кариера[уреди | уреди извор]

Со филмска кариера која трае повеќе од 55 години, Аркин е познат по своите улоги во филмовите Русите доаѓаат, Русите доаѓаат (1966), Почекај додека се стемни (1967), Срцето е осамен ловец (1968), Попи (1969), Квака 22 (1970), Сватови (1979), Бегство од Собибор (1987), Едвард со рацете-ножици (1990), Глендери Глен Рос (1992), Тринаесет разговори за едно (2001), Малата Мис Америка (2006), Марли и јас (2008) и Арго (2012).

Тој бил номиниран за наградата „Оскар за најдобар глумец“ двапати: за неговите изведби во Русите доаѓаат, Русите доаѓаат и во Срцето е осамен ловец. Тој освоил Оскар за најдобар спореден глумец за изведбата во Малата Мис Америка и бил номиниран за истата награда за улогата во историската драма Арго.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]