Попи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Попи
општина
Попи, гледано од север
Попи, гледано од север
ЗемјаИталија
Површина
 • Вкупна96,9 км2 (374 ми2)
Надм. вис.&10000000000000437000000437 м
Население
 • Вкупно6.369
 • Густина6,6/км2 (17/ми2)
ДемонимПопеси
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.52014
Повик. бр.0575
Мреж. местоhttp://www.comune.poppi.ar.it

Попи (италијански: Poppi) — општина во покраината Арецо во италијанскиот регион Тоскана, сместена околу 40 км источно од Фиренца и околу 30 км северозападно од Арецо.

Попи се граничи со следните општини: Бибиена, Кастел Фокоњано, Кастел Сан Николо, Чиуси дела Верна, Ортињано Раџиоло, Пратовекио Стија.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Замокот Попи
  • Замокот Попи, или Кастело деи Конти Гуиди, главната зграда во Касентино, познат од 1191 година, бил во сопственост на грофовите Гуиди. Има додатоци од Арнолфо ди Камбио. Има двор, надворешни скалила, капела со фрески и библиотека која содржи ретки ракописи и инкунабули.[1]
  • Ермитаж на Камалдоли, седиште на предците на камалдолескиот монашки ред.
  • Светилиштето Мадона дел Морбо во центарот на градот, кое содржи слика на Богородица која му се припишува на Филипино Липи.
  • Годишниот фестивал започнува во горниот град на 29 јуни, кога голема поворка го носи ликот на Богородица од црквата Мадона дел Морбо до црквата Свети Марко и Лоренцо, каде останува во текот на неделата.
  • Палата Крудели, родното место на Томазо Крудели, осуден од Католичката црква како еретик. Тој ѝ припаѓал на првата масонска ложа на Италија основана од англиската колонија во Фиренца, 1732 година. Умрел во палатата по тортура и затвор.

Сестрински градови[уреди | уреди извор]

  • Шпанија Палафолс, Шпанија, од 1990 година
  • Франција Акс-лес-Термес, Франција, од 2008 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Occhi sul Casentino, Chiusi della Verna e Poppi, Azienda Autonoma di Soggiorno e Tourismo di Bibbiena, 1980 (на италијански).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]