Почекај додека се стемни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Почекај додека се стемни“
Wait Until Dark 1967.jpg
Филмски постер 1967
РежисерТеренс Јанг
СценаристРоберт Хауард-Карингтон
НастапуваатОдри Хепберн
Алан Аркин
Ричард Крена
ДистрибутерWarner Bros.
Премиера26 октомври 1967
Времетраење107 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски

Почекај додека се стемни е филмска екранизација на истоименото дело на Фредерик Нот од 1967 година, режирано од Теренс Јанг со Одри Хепберн, Алан Аркин и Ричард Крена во главните улоги. За својата изведба во овој филм, Хепберн е номинирана за оскар и Златен глобус за најдобра глумица. Филмот е рангиран на десеттото место на списокот на Bravo 100 најстрашни филмски моменти.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]