Прејди на содржината

Aerosmith

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Аеросмит)
Aerosmith
Аеросмит на концерт во Буенос Аирес, 15 април, 2007 г.
Животописни податоци
ПотеклоБостон, Масачусетс, САД
ЖанровиХард рок, блуз, рок, хеви метал
Период на активност1970-денес
ИздавачиКолумбија
Гефен
СоработнициЏое Пери Проект
Мреж. местоwww.aerosmith.com
Членови
Steven Tyler
Joe Perry
Brad Whitford
Tom Hamilton
Joey Kramer
Поранешни членови
Ray Tabano
Jimmy Crespo
Rick Dufay

Aerosmith (се чита: Аеросмит) е американска хард рок група формирана во 1970 година.

Наводи[уреди | уреди извор]