Немања Прибак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Немања Прибак
Лични податоци
Роден(а) 26 март 1984 (1984-03-26) (37 г.)
Белград, Југославија
Националност Србија Македонија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,90 м
Позиција среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија РК Вардар
Број 8
Сениорски клубови
Србија Југопетрол Железничар
Словенија Тримо Требње
Македонија Вардар ПРО
Србија Колубара
ФранцијаХБЦ Нант
Македонија Вардар ПРО
Македонија РК Вардар
Репрезентација
  Македонија Македонија

Немања Прибак (српски: Nemanja Pribak) (26 март 1984 во Белград) — професионален српски и македонски ракометар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Прибак во 2013 година добил македонско државјанство и со тоа можност за настап за македонската репрезентација. Прибак добил македонски пасош со одлука на Владата на Македонија, донесена на владината седница на 10 декември 2013 година.[1]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Прибак настапувал за РК „Вардар“, и тоа во два наврата: од 2007 до 2009 година и повторно, од 2012 до 2015 година. Во февруари 2015 година, „Вардар“ објавил дека нема намера да го продолжи договорот со него, по што тој потпишал двегодишен договор со турскиот клуб „Бешикташ“.[2][3]

Со македонската репрезентација, Прибак настапил на Светското првенство во 2015 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Прибак и Вугринец станаа Македонци“. Дневник. Посетено на 12 декември 2012.
  2. „Прибак се сели во Бешикташ“, Дневник, петок, 27 февруари 2015, стр. 24.
  3. „Прибак две години во Бешикташ“, Утрински весник, година XVI, број 4721, петок, 27 февруари 2015, стр. 23.