Ацо Јоновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ацо Јоновски
Aco Jonovski.jpg
Лични податоци
Име и презиме Ацо Јоновски
Роден(а) 29 декември 1980[1]
Струга, Југославија
Националност Македонија Македонец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина  м[2]
Тежина 104 кг.
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Металург
Број 29
Сениорски клубови

Македонија РК Пелистер (2000-2003)
Турција Бешикташ (2003-2004)
Македонија Вардар Про (2004-2005)
Швајцарија Санкт Гален (2005-2006)
Данска Силкеборг (2006-2007)
Босна и Херцеговина РК Босна (2007-2010)
Македонија РК Металург (2010-2015)
Шпанија Ла Риоха (2015)
Германија Бергишер (2015-2017)

Германија РК Ратинген 2011 (2017-)
Репрезентација
  Македонија Македонија 70 (68)

Ацо Јоновски (29 декември 1980 во Струга, Југославија) — македонски ракометар и член на машката национална репрезентација. Моментално настапува за РК Ратинген 2011, на позицијата лев бек[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Честитка од Металург“. Архивирано од изворникот на 2012-04-28. Посетено на 2013-01-18.
  2. Профил на мрежното место на РФМ[мртва врска]
  3. „Играчки профил на мрежното место на Металург“. Архивирано од изворникот на 2013-02-01. Посетено на 2013-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]