Европско првенство во ракомет за мажи 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во ракомет за мажи 2012
Европско првенство у рукомету 2012
Официјално лого на првенството 2012
Податоци за турнирот
Домаќини Србија
Датуми15–29 јануари 2012
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Данска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (2. титула)
Второпласиран Србија
Третопласиран Хрватска
Четвртопласиран Шпанија
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2333 (49.64 по натпр.)
Гледачи302.688 (6.440 по натпр.)
Најдобар стрелец Кирил Лазаров (MKD) (61 гол)
Најдобар играч Момир Илиќ (SRB)
Земји учесници на турнирот.
Маскотата Таса (орел) заедно со македонски навивач во Белградската арена.
Српски и Македонски навивачи во Белградската Арена.

Европското првенство во ракомет за мажи 2012 година е десетто европско првенство во овој спорт. Првенството се пдржало во Србија од 15 до 29 јануари во четири града: Белград, Вршац, Ниш и Нови Сад.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани тимови[уреди | уреди извор]

држава квалификувана како потврдена квалификација претходни учества1
 Србија 00домаќин 0027 септември 2008 60 (19962, 19982, 20022, 20043, 20063 2010)
 Франција 00последен шампион 0031 јануари 2010 92 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Унгарија 00победник во квалиф. група I 0013 март 2011 70 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Хрватска 00победник во квалиф. група II 0013 март 2011 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Шведска 00победник во квалиф. група IV 008 јуни 2011 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010)
 Данска 00победник во квалиф. група VII 008 јуни 2011 80 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010)
 Русија 00второ место во квалиф. група VII 008 јуни 2011 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010)
 Норвешка 00победник во квалиф. група VI 008 јуни 2011 40 (2000, 2006, 2008, 2010)
 Германија 00победник во квалиф. група V 008 јуни 2011 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Словачка 00второ место во квалиф. група IV 009 јуни 2011 20 (2006, 2008)
 Шпанија 00второ место во квалиф. група II 009 јуни 2011 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Чешка 00второ место во квалиф. група VI 0011 јуни 2011 60 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2010)
 Македонија 00второ место во квалиф. група I 0012 јуни 2011 10 (1998)
 Полска 00победник во квалиф. група III 0012 јуни 2011 50 (2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Словенија 00второ место во квалиф. група III 0012 јуни 2011 80 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Исланд 00второ место во квалиф. група V 0012 јуни 2011 60 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
1 Задебелените букви означуваат шампион за таа година.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Карта на градовите-домаќини
Групна фаза Елиминациска фаза
Белград Нови Сад Вршац Ниш Белград
Сала Пионир
капацитет: 8,150
Спенс
капацитет: 11,500
Милениумски Центар
капацитет: 5,000
Спортски Центар Чаир
капацитет: 7,000
Белградска Арена
капацитет: 23,000

Влечење за групи[уреди | уреди извор]

Влечењето за групи се одржало на 15 јуни 2011 година во Белград.[1]

1 шешир 2 шешир 3 шешир 4 шешир

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите бил објавен и потврден на 18 април 2011.[2] Првично само за четири репрезентации било назначено каде ќе играат, и тоа: Србија во Белград, Македонија во Ниш, Унгарија во Нови Сад и Хрватска во Вршац.[3]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Србија 3 2 1 0 67 61 +6 5
0  Полска 3 2 0 1 86 72 +14 4
0  Данска 3 1 0 2 78 76 +2 2
0  Словачка 3 0 1 2 70 92 −22 1
15 јануари 2012
18:15
Полска  18 - 22  Србија Сала Пионир, Белград
Гледачи: 4,000
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Бјелецки 4 (7–11) Вуин, Никичевиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2012
20:15
Данска  30 – 25  Словачка Сала Пионир, Белград
Гледачи: 4,000
Судии: Зотин, Володков (РУС)
Линдберг 7 (15–12) Вало 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2012 Словачка  24 - 41  Полска Сала Пионир, Белград
Гледачи: 3,500
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Кукучка 5 (13-17) Ткачик 8
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2012
20:15
Србија  24 – 22  Данска Сала Пионир, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Лазаар, Ревере (ФРА)
Илиќ 8 (10–12) Кристијансен, Хансен 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2012
18:15
Полска  27 – 26  Данска Сала Пионир, Белград
Гледачи: 3,500
Судии: Лејфсон, Палсон (ИСЛ)
Ткачик 7 (10–14) Могенсен 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2012
20:15
Србија  21 – 21  Словачка Сала Пионир, Белград
Гледачи: 4,900
Судии: Зотин, Володков (РУС)
Продановиќ 5 (13–6) три играчи 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Германија 3 2 0 1 77 74 +3 4
0  Македонија 3 1 1 1 76 71 +5 3
0  Шведска 3 1 1 1 83 84 −1 3
0  Чешка 3 1 0 2 77 84 −7 2
15 јануари 2012
17:20
Германија  24 – 27  Чешка Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 3,800
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Кауфман 5 (9–14) Јиха 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јнауари 2012
19:20
Шведска  26 – 26  Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 4,000
Судии: Лазаар, Ревере (ФРА)
Екбериј 6 (14–13) Алушевски, Лазаров 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2012
18:15
Македонија  23 – 24  Германија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 4,000
Судии: Лејфсон, Палсон (ИСЛ)
Лазаров 7 (12–12) Кауфман 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

17 јнауари 2012
20:15
Чешка  29 – 33  Шведска Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 2,050
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Јииха 7 (17–19) Екбериј 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

19 јануари 2012
18:15
Германија  29 – 24  Шведска Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 2,800
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Генсхајмер 9 (20–15) Екдал ду Риц 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2012
20:15
Чешка  21 – 27  Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 4,000
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Јииха, Хораак 5 (12–12) Лазаров 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 3 2 1 0 83 77 +6 5
0  Унгарија 3 1 2 0 81 78 +3 4
0  Франција 3 1 0 2 73 79 −6 2
0  Русија 3 0 1 2 82 89 −7 1
16 јануари 2012
18:15
Франција  26 – 29  Шпанија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 5,000
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Фернандес 7 (13–15) три играчи 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2012
20:15
Унгарија  31 – 31  Русија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 6,000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Часар 8 (19–19) Чипурин 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2012
18:15
Русија  24 – 28  Франција Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 3,000
Судии: Хорачек, Новотниј (ЧЕШ)
Чипурин 7 (11–16) Нарсис 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2012
20:15
Шпанија  24 – 24  Унгарија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 4,500
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Кањељас 6 (11–12) Часар, Мочаи 7
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

20 јануари 2012
18:15
Шпанија  30 - 27  Русија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 4,000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Гарсија Парондо 6 (17-11) Игропуло 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

20 јануари 2012
20:15
Франција  23 – 26  Унгарија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 5,000
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Бараше 5 (14-12) Зубаи 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Хрватска 3 3 0 0 88 78 +10 6
0  Словенија 3 1 0 2 90 91 −1 2
0  Исланд 3 1 0 2 95 97 −2 2
0  Норвешка 3 1 0 2 80 87 −7 2
16 јануари 2012
18:10
Норвешка  28 – 27  Словенија Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,000
Судии: Хорачек, Новотниј (ЧЕШ)
три играчи 6 (14–14) Зорман, Гајич 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон 2×Red card

16 јануари 2012
20:10
Хрватска  31 – 29  Исланд Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 2,500
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Штрлек 8 (14–15) Сигурдсон 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2012
18:10
Словенија  29 – 31  Хрватска Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,800
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Гајич 8 (12–16) Чупиќ 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2012
20:10
Исланд  34 – 32  Норвешка Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,000
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Гуннарсон 9 (18-10) Мамелунд 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2012
18:10
Исланд  32 – 34  Словенија Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,800
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Сигурдсон 9 (13-17) Гајич, Скубе 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2012
20:10
Хрватска  26 – 20  Норвешка Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,000
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Чупиќ 6 (13-8) Мамелунд 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Натпревар помеѓу Македонија и Данска.
     Тимови кои играат во полуфинале.
     Тимови кои играат за петто место.
     Тимот е елиминиран.

I група[уреди | уреди извор]

Натпревар помеѓу Србија и Германија
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Србија 5 3 1 1 110 104 +6 7
0  Данска 5 3 0 2 140 133 +7 6
0  Македонија 5 2 1 2 130 127 +3 5
0  Германија 5 2 1 2 132 129 +3 5
0  Полска 5 2 1 2 132 136 −4 5
0  Шведска 5 0 2 3 124 139 −15 2
21 јануари 2012
16:15
Полска  29 – 29  Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 6,000
Судии: Лазаар, Ревере (ФРА)
Јашка 8 (9-20) Екбериј 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2012
18:15
Данска  33 – 32  Македонија Белградска арена, Белград
Гледачи: 17,000
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Хансен 12 (16-19) Лазаров 13
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари 2012
20:15
Србија  21 – 21  Германија Белградска арена, Белград
Гледачи: 19,500
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Илиќ 6 (12–7) Генсхајмер 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари 2012
16:20
Полска  25 - 27  Македонија Белградска арена, Белград
Гледачи: 18,700
Судии: Лејфсон, Палсон (ИСЛ)
Јурецки 5 (12-18) Лазаров 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари 2012
18:20
Данска  28 – 26  Германија Белградска арена, Белград
Гледачи: 7,000
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Егерт 7 (17–14) четири играчи 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари 2012
20:20
Србија  24 – 21  Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 17,000
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Вуин 5 (14–11) Екдал ду Риц 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2012
16:15
Полска  33:32  Германија Белградска арена, Белград
Гледачи: 1,000
Судии: Ралуј, Самбросо (ШПА)
Кухчињски, Јурецки 5 (18–17) Клајн, Шпренгер 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

25 јануари 2012
18:15
Данска  31 - 24  Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,200
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Егерт 7 (18-11) Андерсон 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2012
20:15
Србија  19 - 22  Македонија Белградска арена, Белград
Гледачи: 12,000
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Вуин 5 (10-11) Лазаров 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

II група[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 5 4 1 0 143 130 +13 9
0  Хрватска 5 3 1 1 137 128 +9 7
0  Словенија 5 2 0 3 153 156 −3 4
0  Унгарија 5 1 2 2 125 130 −5 4
0  Исланд 5 1 1 3 143 146 −3 3
0  Франција 5 1 1 3 128 139 −11 3
22 јануари 2012
16:10
Унгарија  21 – 27  Исланд Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 4,500
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Часар 7 (10-14) Атласон, Сигурдсон 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2012
18:10
Франција  28 – 26  Словенија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 4,700
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Бараше 6 (14-15) Жвижеј 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2012
20:10
Шпанија  24 - 22  Хрватска Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 7,500
Судии: Хорачек, Новотниј (ЧЕШ)
Томас 5 (11-14) Чупиќ 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2012
16:10
Шпанија  31 – 26  Исланд Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 2,500
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Агинагалде 5 (17–13) Сигурдсон 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2012
18:10
Франција  22 – 29  Хрватска Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 7,500
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Фернандес, Бараше 4 (12–11) Копљар, Чупиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2012
20:10
Унгарија  30 – 32  Словенија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 6,800
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Путич 7 (13–14) Гајич 13
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

25 јануари 2012
16:10
Франција  29 – 29  Исланд Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 2,800
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Акамбре 10 (11–15) Сигурдсон 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2012
18:10
Шпанија  35 - 32  Словенија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 3,200
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Ромеро 7 (15-15) Жвижеј 7
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2012
20:10
Унгарија  24 - 24  Хрватска Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 5,500
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Часар 14 (13-12) Хорват 11
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
27 јануари– Белградска арена
  Србија 26  
  Хрватска 22  
 
29 јануари– Белградска арена
      Србија 19
    Данска 21
Трето место
27 јануари– Белградска арена 29 јануари– Белградска арена
  Шпанија 24   Хрватска  31
  Данска 25     Шпанија  27

Полуфинале[уреди | уреди извор]

27 јануари 2012
17:45
Данска  25 – 24  Шпанија Белградска Арена, Белград
Гледачи: 14,000
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
Шмит 6 (12–10) Агуинагалде 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

27 јануари 2012
20:15
Србија  26 – 22  Хрватска Белградска Арена, Белград
Гледачи: 20,000
Судии: Лазар, Ревере (ФРА)
Илиќ 8 (13-14) Копљар 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Петто место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2012
15:15
Македонија  28 – 27  Словенија Белградска Арена, Белград
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Лазаров 8 (16-12) Долениќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Трето место[уреди | уреди извор]

29 јануари 2012
14:30
Хрватска  31 – 27  Шпанија Белградска Арена, Белград
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Лазковиќ, Чупиќ 7 (13–12) Мелиан 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

29 јануари 2012
17:00
Србија  19 – 21  Данска Белградска Арена, Белград
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Продановиќ 4 (7–9) Хансен 9
Suspension 1×Red card Suspension 2×добил жолт картон

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

Македонски навивачи во Белград.
ранг тим Квалификации за
СП
Квалификации за
ОИ
 Данска СП O
 Србија СП
 Хрватска СП
4  Шпанија СП
5  Македонија
6  Словенија
7  Германија
8  Унгарија
9  Полска
10  Исланд
11  Франција СП O
12  Шведска
13  Норвешка
14  Чешка
15  Русија
16  Словачка
     Екипи кои се квалификувани на Светското првенство во ракомет за мажи 2013
     Шпанија и Франција се веќе квалификувани, како домаќин и актуелен шампион.

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Согласно со 29 јануари

ранг име голови шутеви % ОН
1  Кирил Лазаров (MKD) 61 114 54 7
2  Драган Гаиќ (SLO) 48 67 72 7
3  Микел Хансен (DEN) 45 89 51 8
4  Габор Часар (HUN) 43 68 63 6
5  Иван Чупиќ (CRO) 42 55 76 8
6  Гудјор Валур Сигурдсон (ISL) 41 63 65 6
7  Момир Илиќ (SRB) 34 72 47 8
8  Никлас Екберг (SWE) 33 51 65 6
9  Блаженко Лацковиќ (CRO) 32 56 57 8
 Андерс Егерт Јенсен (DEN) 30 39 77 8

Извор: EHF

Судии[уреди | уреди извор]

За првенството биле најавени следните судиски двојки:[4]

држава судии
 Чешка Вацлав Хорачек
Јижи Новотниј
 Данска Пер Олесен
Ларс Ејби Педерсен
 Франција Нордин Лазаар
Лоран Ревере
 Германија Ларс Гајпел
Маркус Хелбиг
 Исланд Хлинур Лејфсон
Антон Палсон
Македонија Македонија Славе Николов
Ѓорѓи Начевски

држава судии
 Норвешка Кенет Абрахамсен
Арне Кристијансен
 Романија Сорин-Ларенциу Дину
Константин Дин
 Русија Јевгениј Зотин
Николај Володков
 Србија Ненад Николиќ
Душан Стојковиќ
 Словенија Ненад Крстиќ
Петер Љубич
 Шпанија Оскар Ралуј
Анхел Сабросо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EHF EURO 2012 Final Tournament Draw“. eurohandball.com. 2011-05-17. Архивирано од изворникот на 2011-06-15. Посетено на 2011-05-17.
  2. „EHF EURO 2012 match schedule“. ehf-euro.com. 2011-04-18. Посетено на 2011-04-18.
  3. „Draw procedures for EHF EURO 2012“. eurohandball.com. 2011-06-13. Архивирано од изворникот на 2011-12-21. Посетено на 2011-06-13.
  4. „Referees nominated for EHF EURO 2012“. ehf-euro. 2011-09-12. Архивирано од изворникот на 2012-01-20. Посетено на 2012-01-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]