Прејди на содржината

Машка ракометна репрезентација на Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Русија
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Русија
Тренер Едуард Кокшаров
Капитен Данил Шишкарев
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1996)
Најдобар резултат 1. место (2000)
Светско првенство
Настапи 12 (првпат во 1993)
Најдобар резултат 1. место (1993, 1997)
Европско првенство
Настапи 12 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1. место (1996)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Машка ракометна репрезентација на Русија — национална репрезентација која ја претставува земјата во меународните ракометни натпреварувања, управувана од ракометната федерација на Русија. Русија ги има наследено сите олимписки медали освоени од страна на СССР, но тие сепак не се пресметуваат заедно со освоените медали на Руската федерација.

Историја на ракометот во Русија[уреди | уреди извор]

Ракометот во Русија се појавил околу 1909 г. На почетокот имал два облика: голем ракомет (на отворено, со 11 члена) и денешниот ракомет на затворено. До крајот на 1940-тите, главни центри на развојот на овој спорт биле Москва, Ленинград, Ростов на Дон, Краснодар и другите поголеми градови. Поради сè поголемата популарност на ракометот, почнале да се јавуваат облици на организирано и регулирано натпреварување. Во 1955 г. е основана Сесојузната ракометна федерација, а во раните 1960-ти органот го освојува ракометот на затворено како стандарден.

Одликувања[уреди | уреди извор]

Натпреварување Вкупно
Летни олимписки игри 1 0 1 2
Светски првенства 2 1 0 3
Европски првенства 1 2 0 3
Вкупно 4 3 1 8

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ Тренер
САД 1996 5./6. место 5. место 6 4 0 2 165 132 Владимир Максимов
Австралија 2000 Финале Злато 8 7 0 1 219 195 Владимир Максимов
Грција 2004 3./4. место Бронза 8 4 0 4 214 216 Владимир Максимов
Кина 2008 5./6. место 6. место 8 3 1 4 216 214 Владимир Максимов
Обединето Кралство 2012 Не се квалификувала
Бразил 2016 Не се квалификувала
Јапонија 2020 Ќе биде одредено
Вкупно 1 титула 30 18 1 11 815 757

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ Тренер
Шведска 1993 Финале Злато 7 6 1 0 192 135 Владимир Максимов
Исланд 1995 5./6. место 5. место 7 5 0 2 210 179 Владимир Максимов
Јапонија 1997 Финале Злато 9 9 0 0 250 158 Владимир Максимов
Египет 1999 Финале Сребро 9 8 0 1 265 195 Владимир Максимов
Франција 2001 5./6. место 6. место 9 6 1 2 258 236 Владимир Максимов
Португалија 2003 5./6. место 5. место 9 6 1 2 256 234 Владимир Максимов
Тунис 2005 7./8. место 8. место 9 5 0 4 248 222 Анатолиј Драчев
Германија 2007 5./6. место 6. место 10 4 1 5 282 280 Владимир Максимов
Хрватска 2009 Групна фаза 16. место 9 4 1 4 267 255 Николај Чигарев
Шведска 2011 Не се квалификувала
Шпанија 2013 Четвртфинале 7. место 7 4 1 2 205 185 Олег Кулешов
Катар 2015 Групна фаза 19. место 7 2 0 5 205 191 Олег Кулешов
Франција 2017 Осминафинале 12. место 6 3 0 3 165 168 Дмитриј Торгованов
ДанскаГерманија 2019 Ќе биде одредено
Вкупно 2 титули 100 64 6 30 2804 2438

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 Финале Сребро 7 6 0 1 172 148
Шпанија 1996 3./4. место Злато 7 6 1 0 172 141
Италија 1998 3./4. место 4. место 7 3 1 3 179 167
Хрватска 2000 Финале Сребро 7 5 0 2 189 175
Шведска 2002 5./6. место 5. место 7 5 1 1 197 172
Словенија 2004 5./6. место 5. место 7 5 1 1 206 190
Швајцарија 2006 5./6. место 6. место 7 4 0 3 208 204
Норвешка 2008 Групна фаза 13. место 3 0 1 2 74 88
Австрија 2010 Главна фаза 12. место 6 1 0 5 177 194
Србија 2012 Групна фаза 15. место 3 0 1 2 82 89
Данска 2014 Главна фаза 9. место 6 2 0 4 168 179
Полска 2016 Главна фаза 9. место 6 2 1 3 160 161
Хрватска 2018 Не се квалификувала
АвстријаНорвешкаШведска 2020 Ќе биде одредено
Вкупно 1 титула 73 39 7 27 1984 1908

Тековен состав[уреди | уреди извор]

Состав за Светското Првенство 2017.[1]

Тренер: Димитриј Торгованов

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
5 ДБ Дмитри Киселев 15 ноември 1994(1994-11-15)(29 г.) 1.93 м 7 9 Русија Санкт Петербург
6 ДК Данил Шишкарев 6 јули 1988(1988-07-06)(36 г.) 1.89 м 86 196 Македонија Вардар
7 ДК Дмитри Ковалев 15 мај 1982(1982-05-15)(42 г.) 1.80 м 175 439 Русија Чеховские Медведи
9 СБ Александар Шкурински 11 април 1995(1995-04-11)(29 г.) 1.90 м 5 7 Русија Краснодар
10 П Александар Черноиванов 13 февруари 1979(1979-02-13)(45 г.) 2.05 м 116 232 Русија Чеховские Медведи
11 СБ Павел Атман 25 мај 1987(1987-05-25)(37 г.) 1.90 м 107 204 Белорусија Мешков Брест
12 ГО Вадим Богданов 26 март 1986(1986-03-26)(38 г.) 1.97 м 84 0 Полска Азоти-Пулави
13 ЛБ Сергеј Горбок 4 декември 1982(1982-12-04)(41 г.) 1.96 м 61 206 Унгарија Пик Сегед
16 ГО Дмитри Павленко 1 јануари 1991(1991-01-01)(33 г.) 1.90 м 17 0 Русија Чеховские Медведи
17 ЛБ Александар Деревен 26 март 1992(1992-03-26)(32 г.) 1.99 м 15 36 Македонија Вардар
20 П Михаил Чипурин 17 ноември 1980(1980-11-17)(43 г.) 1.85 м 208 505 Франција Иври
21 П Глеб Калараш 29 ноември 1990(1990-11-29)(33 г.) 2.05 м 26 39 Украина Мотор Запорожје
25 ДБ Сергеј Шелменко 5 април 1983(1983-04-05)(41 г.) 1.96 м 74 160 Украина Мотор Запорожје
31 ЛК Тимур Дибиров 30 јули 1983(1983-07-30)(40 г.) 1.80 м 175 600 Македонија Вардар
44 ЛК Игор Сорока 27 мај 1991(1991-05-27)(33 г.) 1.80 м 29 85 Украина Мотор Запорожје
55 ЛБ Азат Валиулин 1 септември 1990(1990-09-01)(33 г.) 2.07 м 9 1 Германија Лемго
87 ГО Виктор Кирејев 5 мај 1987(1987-05-05)(37 г.) 1.90 м 25 0 Украина Мотор Запорожје
89 СБ Дмитри Житников 20 ноември 1989(1989-11-20)(34 г.) 1.85 м 91 206 Полска Висла Плок

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2017 World Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-05. Посетено на 2018-02-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]