Светско првенство во ракомет за мажи 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
1999 Светско првенство во ракомет
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми1–15 јуни
Екипи24
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шведска
Второпласиран Русија
Третопласиран Југославија
Четвртопласиран Шпанија
Статистикa за турнирот
Натпревари79
Најдобар стрелец Роландо Уриош (CUB)

Светското првенство во ракомет во 1999 година — 16-то издание на Светското првенство во ракомет за мажи. Се одржало во Египет, од 2 до 15 јуни, во градовите Каиро, Исмаилија и Порт Саид. Шведска го освоила првенството.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпреварување Слободни места Квалификувани
Домаќин 1  Египет
Светско првенство во ракомет за мажи 1997 1  Русија
Европско првенство во ракомет за мажи 1998 4  Шведска
 Шпанија
 Германија
 Југославија
Европски квалификации 6  Хрватска
 Данска
 Франција
 Унгарија
 Македонија
 Норвешка
Азиски квалификации 4  Кина
 Кувајт
 Саудиска Арабија
 Јужна Кореја
Африканско првенство во ракомет за мажи 1998 4  Тунис
 Алжир
 Нигерија
 Мароко
Пан-американско првенство во ракомет за мажи 1998 3  Куба
 Аргентина
 Бразил
Океански квалификации 1  Австралија

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Легенда:

  • ОН = одиграни натпревари
  • Поб. = победа
  • Нер. = нерешено
  • Пор. = пораз
  • + = постигнати голови
  • - = примени голови
  • ГР = гол разлика
  • Бодови = вкупен број на бодови

Група А (Каиро)[уреди | уреди извор]

Држава ОН Поб. Нер. Пор. + - ГР Бодови
 Шпанија 5 5 0 0 163 101 +62 10
 Данска 5 4 0 1 117 108 +9 8
 Тунис 5 2 1 2 111 118 -7 5
 Алжир 5 1 1 3 106 120 -14 3
 Мароко 5 0 3 2 100 117 -17 3
 Аргентина 5 0 1 4 96 129 –33 1

Група Б (Каиро)[уреди | уреди извор]

Држава ОУ Поб. Нер. Пор. + - ГР Бодови
 Германија 5 5 0 0 146 100 +46 10
 Египет 5 4 0 1 126 111 +15 8
 Куба 5 3 0 2 153 118 -35 6
 Бразил 5 2 0 3 108 133 -25 4
 Македонија 5 1 0 4 122 149 -27 2
 Саудиска Арабија 5 0 0 5 101 132 –31 0

Група Ц (Исмаилија)[уреди | уреди извор]

Држава ОУ Поб. Нер. Пор. + - ГР Бодови
 Русија 5 5 0 0 162 106 +56 10
 Хрватска 5 3 1 1 118 115 +3 7
 Унгарија 5 3 0 2 134 112 -22 6
 Норвешка 5 2 1 2 130 129 +1 5
 Кувајт 5 1 0 4 107 147 -40 2
 Нигерија 5 0 0 5 112 154 –42 0

Група Д (Порт Саид)[уреди | уреди извор]

Држава ОУ Поб. Нер. Пор. + - ГР Бодови
 Шведска 5 4 1 0 169 106 +63 9
 Франција 5 4 0 1 152 114 +38 8
 Југославија 5 3 1 1 156 120 +46 7
 Јужна Кореја 5 2 0 3 146 118 +24 4
 Кина 5 1 0 4 122 193 -71 2
 Австралија 5 0 0 5 97 188 –91 0

Финална фаза[уреди | уреди извор]

9 јуни
15:00
Куба  32 – 24  Данска Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 2,000
Судии: Клуско , Лекринцки (HUN)
(13-14)

9 јуни
16:15
Германија  28 – 17  Алжир Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 10,000
Судии: Хансон , Олсон (SWE)
(14-9)

9 јуни
18:00
Русија  31 – 23  Јужна Кореја Спортска сала Мубарак, Исмаилија
Гледачи: 2,000
Судии: Пендиќ, Мајсторовиќ (SCG)
(16-8)

9 јуни
18:00
Унгарија  23 – 24  Франција Спортска сала Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 2,500
Судии: Кохут, Долејс (CZE)
(11-14)

9 јуни
19:30
Шпанија  27 – 17  Бразил Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 18,000
Судии: Литвинов, Кудоерко (RUS)
(15-5)

9 јуни
20:30
Шведска  33 – 26  Норвешка Спортска сала Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 2,500
Судии: Мигас, Бавас (GRE)
(13-10)

9 јуни
20:30
Југославија  30 – 23  Хрватска Спортска сала Мубарак, Исмаилија
Гледачи: 2,500
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(15-9)

9 јуни
21:45
Тунис  22 – 24  Египет Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 25,000
Судии: Оије, Хогснес (NOR)
(13-14)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

11 јуни
14:00
Шпанија  23 – 18  Франција Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 6,000
Судии: Пендиќ, Мајсторовиќ (SCG)
(12-5)

11 јуни
16:15
Куба  26 – 33  Шведска Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 23,000
Судии: Литвинов, Кудоерко (RUS)
(13-19)

11 јуни
18:30
Југославија  22 – 21  Германија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 25,000
Судии: Боје, Јенсен (DEN)
(10-12)

11 јуни
20:45
Русија  26 – 20  Египет Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 25,000
Судии: Булов, Лубкер (GER)
(11-8)

Натпревари од 5-8 место[уреди | уреди извор]

13 јуни
14:00
Куба  22 – 23  Германија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 4,000
Судии: Кохут, Долејс (CZE)
(11-12)

13 јуни
16:15
Египет  25 – 27 (Прод.)  Франција Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 8,000
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(12-13)

Прод.: 22-22 Прод.: 3–5

Полуфинале[уреди | уреди извор]

13 јуни
14:00
Југославија  22 – 23  Шведска Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 4,500
Судии: Garcia, Moreno (FRA)
(11-9)

13 јуни
20:45
Шпанија  21 – 22  Русија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 2,000
Судии: Боје, Јенсен (DEN)
(9-11)

Натпревар за 7-8 место[уреди | уреди извор]

14 јуни
18:00
Египет  35 - 28  Куба Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 5,000
Судии: Кохут, Долејс (CZE)
(15-14)

Натпревар за 5-6 место[уреди | уреди извор]

14 јуни
20:30
Франција  21 - 26  Германија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 2,000
Судии: Литвинов, Кудоерко (RUS)
(10-14)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

15 јуни
18:00
Шпанија  24 - 27  Југославија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 20,000
Судии: Оије, Хогснес (NOR)
(14-12)

Финале[уреди | уреди извор]

15 јуни
21:30
Русија  24 - 25  Шведска Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 23,000
Судии: Булов, Лубкер (GER)
(14-12)
Извештај
Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
9 јуни 1999            
  Шпанија  27
11 јуни 1999
  Бразил  17  
  Шпанија  23
9 јуни 1999
    Франција  18  
  Унгарија  23
13 јуни 1999
  Франција  24  
  Шпанија  21
9 јуни 1999
    Русија  22  
  Русија  31
11 јуни 1999
  Јужна Кореја  23  
  Русија  26
9 јуни 1999
    Египет  20  
  Тунис  22
15 јуни 1999
  Египет  24  
  Русија  24
9 јуни 1999
    Шведска  25
  Југославија  30
11 јуни 1999
  Хрватска  23  
  Југославија  22
9 јуни 1999
    Германија  21  
  Германија  28
13 јуни 1999
  Алжир  17  
  Југославија  22
9 јуни 1999
    Шведска  23   Трето место
  Куба  32
11 јуни 1999 15 јуни 1999
  Данска  24  
  Куба  26   Шпанија  24
9 јуни 1999
    Шведска  33     Југославија  27
  Шведска  33
  Норвешка  26  

Конечна табела[уреди | уреди извор]

 Шведска
 Русија
 Југославија
4  Шпанија
5  Германија
6  Франција
7  Египет
8  Куба
9  Данска
10  Хрватска
11  Унгарија
12  Тунис
13  Норвешка
14  Јужна Кореја
15  Алжир
16  Бразил
17  Мароко
18  Македонија
19  Кувајт
20  Кина
21  Аргентина
22  Саудиска Арабија
23  Нигерија
24  Австралија
Се квалификува за Летни олимписки игри 2000
Се квалификува за Олимпискиот квалификациски турнир

Светски шампиони 1999 година

Шведска
Шведска
Четврта титула

Состав

Петер Генцел, Магнус Висландер, Ола Линдгрен, Хенрик Андерсон, Стефан Ловгрен, Пјер Тхорсон, Магнус Андерсон, Љубомир Врањеш, Томас Свенсон, Томас Сивертсон, Мартин Франдесјо, Јохан Петерсон, Кристијан Ериксон, Стафан Олсон, Матијас Францен.
Селектор: Бенгт Јохансон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]