Светско првенство во ракомет за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моментална сезона или издание:
Светско првенство во ракомет за жени 2019
Спорт Ракомет
Основана1957
Број на екипи24
Континентмеѓународен (МРФ)
Тековен првакФранција Франција

Светско првенство во ракомет за жени — меѓународно ракометно првенство во организција на Меѓународната ракометна федерација почнувајќи од 1957 г.

Првенства[уреди | уреди извор]

Првото светско првенство се одиграло во 1957 г. и на него учествувале девет репрезентации. Бројот на репрезентации пораснал на 24 во 1997. Низ историјата, доминантни биле европски екипи, така што Јужна Кореја во 1995 и Бразил во 2013 се единствените две репрезентации надвор од Европа кој успеале да освојат титула на првенството. Првите 5 турнири се одиграле на крајот на летото или на почетокот на есентта, а останатите биле одржани во ноември или декември.[1]

Година Домаќин Финале Натпревар за 3. место Екипи
Шампион Резултат Финалист Трето место Резултат Четврто место
1957
Детали
Југославија
Југославија

Чехословачка
7–1
Унгарија

Југославија
9–6
Западна Германија
9
1962
Детали
Романија
Романија

Романија
8–5
Данска

Чехословачка
6–5
Југославија
9
1965
Детали
Западна Германија
Западна Германија

Унгарија
5–3
Југославија

Западна Германија
11–10
Чехословачка
8
1968
СССР
Советски Сојуз
Турнирот бил откажан поради Советска интервенција над Чехословачка
1971
Детали
Холандија
Холандија

Источна Германија
11–8
Југославија

Унгарија
12–11 (2прод.)
Романија
9
1973
Детали
Југославија
Југославија

Југославија
16–11
Романија

СССР
20–12
Унгарија
12
1975
Детали
СССР
Советски Сојуз

Источна Германија
Бергеров систем
СССР

Унгарија
Бергеров систем
Романија
12
1978
Детали
Чехословачка
Чехословачка

Источна Германија
Бергеров систем
СССР

Унгарија
Бергеров систем
Чехословачка
12
1982
Детали
Унгарија
Унгарија

СССР
Бергеров систем
Унгарија

Југославија
Бергеров систем
Источна Германија
12
1986
Детали
Холандија
Холандија

СССР
30–22
Чехословачка

Норвешка
23–19
Источна Германија
16
1990
Детали
Јужна Кореја
Јужна Кореја

СССР
24–22
Југославија

Источна Германија
25–19
Западна Германија
16
1993
Детали
Норвешка
Норвешка

Германија
22–21 (прод.)
Данска

Норвешка
20–19
Романија
16
1995
Детали
Австрија Унгарија
Австрија / Унгарија

Јужна Кореја
25–20
Унгарија

Данска
25–24
Норвешка
20
1997
Детали
Германија
Германија

Данска
33–20
Норвешка

Германија
27–25
Русија
24
1999
Детали
Норвешка Данска
Норвешка / Данска

Норвешка
25–24 (2прод.)
Франција

Австрија
31–28 (прод.)
Романија
24
2001
Детали
Италија
Италија

Русија
30–25
Норвешка

Југославија
42–40 (прод.)
Данска
24
2003
Детали
Хрватска
Хрватска

Франција
32–29 (прод.)
Унгарија

Јужна Кореја
31–29
Украина
24
2005
Детали
Русија
Русија

Русија
28–23
Романија

Унгарија
27–24
Данска
24
2007
Детали
Франција
Франција

Русија
29–24
Норвешка

Германија
36–35 (прод.)
Романија
24
2009
Детали
Кина
Кина

Русија
25–22
Франција

Норвешка
31–26
Шпанија
24
2011
Детали
Бразил
Бразил

Норвешка
32–24
Франција

Шпанија
24–18
Данска
24
2013
Детали
Србија
Србија

Бразил
22–20
Србија

Данска
30–26
Полска
24
2015
Детали
Данска
Данска

Норвешка
31–23
Холандија

Романија
31–22
Полска
24
2017
Детали
Германија
Германија

Франција
23–21
Норвешка

Холандија
24–21
Шведска
24
2019
Детали
Јапонија
Јапонија
24
2021
Детали
Шпанија
Шпанија
32
2023
Детали
Данска Норвешка Шведска
Данска / Норвешка / Шведска
2025
Детали
Јужна Кореја
Јужна Кореја

Медали по репрезентации[уреди | уреди извор]

ИХФ ги признава само освоените медали освоени на првенствата одиграни во затворени сали.[2]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Русија4004
2 Норвешка34310
3 СССР3216
4 Источна Германија3014
5 Франција2305
6 Унгарија1449
7 Југославија1326
8 Данска1225
9 Романија1214
10 Чехословачка1113
11 Германија1023
12 Јужна Кореја1012
13 Бразил1001
14 Холандија0112
15 Србија0101
16 Југославија0011
 Австрија0011
 Западна Германија0011
 Шпанија0011
Вкупно23232369

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Women's World Championships“. IHF. Архивирано од изворникот на 2017-08-17. Посетено на 5 December 2013.
  2. IHF official site (ihf.info): Page 51: MEDALS TABLE Архивирано на 11 март 2016 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]