Светско првенство во ракомет за жени 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 2011
XX Mundial Feminino de Handebol Brasil 2011
Податотека:2011 World Women's Handball Championship.png
Податоци за турнирот
Домаќини Бразил
Датуми2–18 декември
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (2 титула)
Второпласиран Франција
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари88
Дадени голови4643 (52.76 по натпр.)
Гледачи65.750 (747 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 2011 — 20-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Бразил во периодот од 2 до 18 декември 2011 година[1]. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации. Златниот медал го освоила репрезентацијата на Норвешка[2], победувајќи ја Франција во финалето, додека бронзениот медал го освоила Шпанија[3].

Победникот се квалификувал на Олимпискиот ракометен турнир во 2012 година и Светското првенство во 2013 година, додека екипите кои завршиле од второто до седмото место, се пласирале за Олимписки квалификации[4].

Сали[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одржале во бразилската провинција Сао Пауло.

Четири градови биле домаќини на турнирот:

Град Сала Капацитет Натпревар
Сао Пауло Жиназио до Ибирапуера 11.000 Група Ц, осминафинале, Президент куп, Завршница
Сао Бернардо до Кампо Жиназио Адеб Мојзес Диб 7.000 Група Д, осминафинале, Президент куп
Сантос Арена Сантос 5.000 Група А, осминафинале,
Баруери Жиназио Жозе Кореја 5.000 Група Б, осминафинале,

Квалификации[уреди | уреди извор]

Домаќин

Бранител на титулата
Квалификувани од Африканско првенство 2010.
Квалификувани од Европско првенство 2010.
Квалификувани од Азиско првенство 2010. *  Казахстан
Квалификувани од Пан-американските игри
Квалификувани од Океанско првенство 2011
Квалификувани преку Европскиот плеј-оф
Екипа 1 Резултат Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
 Чешка 52:75  Црна Гора 26:42 26:33
 Холандија 78:62  Турција 40:28 38:34
 Шпанија 58:46  Македонија 37:22 21:24
 Франција 56:39  Словенија 28:19 28:20
 Хрватска 66:56  Србија 36:25 30:31
 Исланд 61:42  Украина 37:18 24:24
 Германија 53:46  Унгарија 26:24 27:22
 Полска 35:47  Данска 16:23 19:24

Жрепка[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
  • БР= Бранител на титулата

Прв круг[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

3 декември 2011
15:00
 Црна Гора 21:22  Исланд Арена Сантос, Сантос
Судии: Менезес, Пињто (BRA)
Поповиќ, Булатовиќ 6 (10:11) Кнутсдотир 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

3 декември 2011
17:15
 Норвешка 28:31  Германија Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 1.200
Судии: Губица, Милошевиќ (CRO)
Суланд 6 (14:13) Мјецнер 8
 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 декември 2011
19:30
 Ангола 30:29  Кина Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 200
Судии: Клико, Јохансон (SWE)
4 играчи по 5 (10:12) Јиакин 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 декември 2011
14:30
 Германија 24:25  Црна Гора Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 400
Судии: Клико, Јохансон
Мјецнер 8 (10:12) Булатовиќ 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 декември 2011
17:15
 Кина 16:43  Норвешка Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 1.000
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Чунлеи 7 (7:20) Локе 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон

4 декември 2011
19:30
 Исланд 24:28  Ангола Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 450
Судии: Губица, Милошевиќ
Сигурдадотир 7 (12:15) Кјала 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

6 декември 2011
17:15
 Норвешка 27:14  Исланд Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 700
Судии: Клико, Јохансон
Суланд 6 (14:7) Сигурдадотир 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2011
15:00
 Црна Гора 28:26  Ангола Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 350
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Поповиќ 6 (14:13) Кјала 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

6 декември 2011
19:30
 Германија 23:22  Кина Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 400
Судии: Менезес, Пињто
Мјецнер, Лангкјат 4 (7:12) Јао 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2011
15:00
 Црна Гора 42:15  Кина Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 200
Судии: Губица, Милошевиќ
Радичевиќ 9 (19:7) Чунлеи 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

7 декември 2011
17:15
 Ангола 20:26  Норвешка Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 800
Судии: Менезес, Пињто
Кјала 7 (10:16) Суланд 10
Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2011
19:30
 Исланд 26:20  Германија Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 500
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Кнутсдотир 9 (13:12) Мјецнер 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2011
19:30
 Кина 16:23  Исланд Арена Сантос, Сантос
Судии: Клико, Јохансон
Јин 5 (9:12) Скуладотир 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

9 декември 2011
15:00
 Ангола 25:22  Германија Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 400
Судии: Губица, Милошевиќ
Л. Кјала 8 (14:10) Мелбек 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

9 декември 2011
17:15
 Норвешка 28:27  Црна Гора Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 1800
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Суланд 9 (15:11) Поповиќ, Булатовиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај 10×Suspension 3×добил жолт картон

Плас. Екипа ’‘‘Н’’’ П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Норвешка 5 4 0 1 152 108 +44 8
2.  Ангола 5 3 0 2 129 129 0 6
3.  Црна Гора 5 3 0 2 143 115 +28 6
4.  Исланд 5 3 0 2 109 112 -3 6
5.  Германија 5 1 0 4 120 126 -6 4
6.  Кина 5 0 0 5 98 161 -63 0

Група Б[уреди | уреди извор]

3 декември 2011
18:00
 Русија 39:24  Јужна Кореја Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Гједниг, Хансен
Близнова, Кмирова 6 (19:13) Ву Сун Хе 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

3 декември 2011
15:45
 Казахстан 37:9  Австралија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Абид, Чауч
Волнукина 7 (20:6) Хадсон-Гоферс 3
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 декември 2011
20:15
 Холандија 27:34  Шпанија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Кулибали, Диабате
ван дер Висел 6 (15:18) 3 играчи по 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 декември 2011
15:45
 Јужна Кореја 31:19  Казахстан Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Кулибали, Диабате
3 играчи по 4 (16:4) Недопекина 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

4 декември 2011
18:00
 Шпанија 22:28  Русија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Марина, Миноре
Мартин 5 (9:14) Левина 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

4 декември 2011
20:15
 Австралија 15:53  Холандија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Гједниг, Хансен
Флечер 4 (6:27) Полман 11
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

6 декември 2011
15:45
 Русија 45:8  Австралија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 500
Судии: Кулибали, Диабате
Близнова 8 (21:4) Кук 2
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

6 декември 2011
18:00
 Казахстан 20:325  Холандија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Марина, Миноре
Барановскаја 6 (8:18) Абинг 7
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2011
20:15
 Јужна Кореја 26:29  Шпанија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Гједниг, Хансен
Им-Јонг 8 (12:13) Манге 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2011
18:00
 Казахстан 18:27  Шпанија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 450
Судии: Кулибали, Диабате
Волнукина 6 (8:11) Алонсо 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2011
15:45
 Холандија 26:35  Русија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 400
Судии: Гједниг, Хансен
ван дер Висел 7 (10:18) Боднијева 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2011
20:15
 Австралија 11:45  Јужна Кореја Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Абид, Чауч
Кук 5 (3:24) Хјун-Кјунг 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2011
15:45
 Шпанија 39:9  Австралија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Кулибали, Диабате
Алонсо 7 (18:5) 3 играчи по 3
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

9 декември 2011
18:00
 Холандија 26:38  Јужна Кореја Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Марина, Миноре
Абинг 4 (10:18) Ча-Јун, Им-јонг
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2011
20:15
 Русија 34:19  Казахстан Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Абид, Чауч
Туреј 7 (13:13) Волнукина 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај 10×Suspension 2×добил жолт картон

Плас. Екипа ’‘‘Н’’’ П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Русија 5 5 0 0 181 99 +82 10
2.  Шпанија 5 4 0 1 151 108 +43 8
3.  Јужна Кореја 5 3 0 2 164 124 +40 6
4.  Холандија 5 2 0 3 164 142 +22 4
5.  Казахстан 5 1 0 4 113 133 -20 2
6.  Австралија 5 0 0 5 52 219 -167 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

2 декември 2011
21:00
 Бразил 37:21  Куба Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 3.000
Судии: Арнтсен, Гуалксен
да Силва 8 (17:11) Рамирес 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 декември 2011
15:00
 Романија 30:28  Тунис Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 500
Судии: Ал Сувалди, Баматраф
Фјера 8 (14:15) 3 играчи по 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 декември 2011
17:15
 Франција 41:22  Јапонија Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 500
Судии: Коен, Перец
Аиглон 6 (18:13) Фуџи 6
 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

5 декември 2011
17:15
 Тунис 17:25  Франција Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 500
Судии: Гарсија, Марин
Чеба 6 (9:12) Дероан 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2011
15:00
 Куба 27:33  Романија Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 300
Судии: Лиу, Лиу
Лусон 8 (14:20) 4 играчи по 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2011
19:45
 Јапонија 24:32  Бразил Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 1.500
Судии: Гателис, Мазеика
Камимачи 7 (12:16) до Наскименто 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2011
17:15
 Романија 28:28  Јапонија Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 600
Судии: Гарсија, Марин
Ардеан-Елисеи 9 (13:12) Фуџи 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2011
19:45
 Франција 22:26  Бразил Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 3.500
Судии: Ал Сувалди, Баматраф
Пињо 5 (17:10) Родригес 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

6 декември 2011
15:00
 Тунис 32:29  Куба Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 200
Судии: Арнтсен, Гуалксен
Кулиди 8 (18:11) Гомес 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

8 декември 2011
17:15
 Франција 38:18  Куба Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 1.000
Судии: Хизаки, Икебучи
Спинсер 6 (17:8) Рамирес 5
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

8 декември 2011
19:45
 Бразил 33:28  Романија Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 3.000
Судии: Коен, Перец
до Наскименто 8 (14:11) Браденау, Пушкацу 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

8 декември 2011
15:00
 Јапонија 32:31  Тунис Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 500
Судии: Гателис, Мазеика
Фуџи 11 (16:16) Туми 12
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

9 декември 2011
15:00
 Куба 24:32  Јапонија Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 200
Судии: Лиу, Лиу
Фернандес 9 (9:16) Камимачи 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2011
19:45
 Бразил 34:33  Тунис Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 1.500
Судии: Ал Сувалди, Баматраф
Мораеш 8 (16:20) Марзук 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2011
17:15
 Романија 20:39  Франција Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 600
Судии: Гарсија, Марин
Манеа 4 (12:20) Бадуин 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Плас. Екипа ’‘‘Н’’’ П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Бразил 5 5 0 0 162 128 +34 10
2.  Франција 5 4 0 1 165 103 +62 8
3.  Романија 5 2 1 2 139 155 -16 5
4.  Јапонија 5 2 1 2 138 156 -18 5
5.  Тунис 5 1 0 4 141 150 -9 2
6.  Куба 5 0 0 5 119 172 -53 0

Група Д[уреди | уреди извор]

3 декември 2011
13:00
 Шведска 37:11  Аргентина Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Судии: Хизаки, Икебучи
Босон, Фогелстром 5 (19:7) Мендоса 3
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

3 декември 2011
15:15
 Данска 36:10  Уругвај Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 400
Судии: Лиу, Лиу
Кристијансен 7 (20:6) Фалко 3
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

3 декември 2011
17:30
 Хрватска 36:20  Брег на Слоновата Коска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 400
Пенезиќ 7 (20:10) Мамбо 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

5 декември 2011
17:45
 Аргентина 13:31  Данска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Арнтсен, Гулаксен
Салвадо 4 (5:18) Кристијансен 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

5 декември 2011
15:15
 Брег на Слоновата Коска 25:28  Шведска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Ал Суваиди, Баматраф
Мамбо 8 (14:15) Гулден 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2011
20:00
 Уругвај 15:45  Хрватска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Хизаки, Икебучи
Кастро 5 (9:21) Јоветиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  1×добил жолт картон

6 декември 2011
15:15
 Шведска 31:14  Уругвај Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 400
Судии: Хизаки, Икебучи
Робертс 6 (13:7) 3 играчи по 3
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2011
17:45
 Данска 23:19  Хрватска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Гателис, Мазеика
Троелсен 6 (10:8) Пенезиќ 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

6 декември 2011
20:00
 Аргентина 19:25  Брег на Слоновата Коска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Коен, Перец
Мендоса, Десило 5 (8:14) Гондо, Туали 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

8 декември 2011
17:15
 Данска 38:17  Брег на Слоновата Коска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 300
Судии: Арнтсен, Гулаксен
Биле 8 (22:7) Мамбо, Курселес 3
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2011
15:00
 Хрватска 27:26  Шведска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Гарсија, Марин
Франиќ 7 (14:12) Торстенсон 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

8 декември 2011
19:30
 Уругвај 19:16  Аргентина Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 200
Судии: Лиу, Лиу
Кастро 6 (11:11) Мендоса 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2011
15:00
 Брег на Слоновата Коска 31:24  Уругвај Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 300
Судии: Хизаки, Икебучи
Мамбо 9 (12:12) Кастро 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2011
19:30
 Хрватска 23:18  Аргентина Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 400
Судии: Коен, Перец
Зебиќ 6 (9:11) Десило 4
10×Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2011
17:15
 Шведска 19:20  Данска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 1.500
Судии: Гателис, Мазеика
Алм 8 (8:9) Јоргенсен, Нергард 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Плас. Екипа ’‘‘Н’’’ П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Данска 5 5 0 0 148 78 +70 10
2.  Хрватска 5 4 0 1 150 102 +48 8
3.  Шведска 5 3 0 2 141 97 +44 6
4.  Брег на Слоновата Коска 5 2 0 3 118 145 -27 4
5.  Уругвај 5 1 0 4 82 159 -77 2
6.  Аргентина 5 0 0 5 77 135 -58 0

Президент куп[уреди | уреди извор]

Полуфинале од 21. до 24. место[уреди | уреди извор]

11 декември
17:15
 Кина 45:11  Австралија Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 1.200
Судии: Хизаки, Икебучи
Чунлеи 11 (22:4) Кук 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

11 декември
19:30
 Куба 25:20  Аргентина Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 100
Судии: Ал Суваиди, Баматраф
Лусон 9 (12:11) Мендоса 4
11×Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале од 17. до 20. место[уреди | уреди извор]

11 декември
11:45
 Германија 37:14  Казахстан Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 100
Судии: Арнтсен, Гулаксен
Надгорнаја 6 (15:6) Волнукина 6
 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

11 декември
14:30
 Тунис 34:17  Уругвај Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 100
Судии: Гарсија, Марин
Елгауи 9 (14:10) Паља 4
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 23. место[уреди | уреди извор]

12 декември
11:45
 Австралија 12:30  Аргентина Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 100
Судии: Лиу, Лиу
Хадсон-Гоферс 4 (4:12) Фереа 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 21. место[уреди | уреди извор]

12 декември
20:00
 Кина 30:29  Куба Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 200
Судии: Абид, Чауч
Јао 8 (15:13) Лусон 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 19. место[уреди | уреди извор]

12 декември
19:45
 Казахстан 31:22  Уругвај Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 100
Судии: Менезес, Пињто
Волнукина 12 (17:9) Кастро 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 17. место[уреди | уреди извор]

12 декември
17:15
 Германија 33:25  Тунис Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 800
Судии: Марина, Миноре
Надгорнаја 11 (16:14) Чеба 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Завршница[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
11 декември            
  Русија  30
14 декември
  Исланд  19  
  Русија  23
12 декември
    Франција  25  
  Шведска  23
16 декември
  Франција  26  
  Франција  28
11 декември
    Данска  23  
  Ангола  30
14 декември
 Предлошка:Country data ЈКО  29  
  Ангола  23
12 декември
    Данска  28  
  Јапонија  22
18 декември
  Данска  23  
  Франција  24
11 декември
    Норвешка  32

<!—трето место -->

  Норвешка  34
14 декември
  Холандија  22  
  Норвешка  30
12 декември
    Хрватска  25  
  Романија  27
16 декември
  Хрватска  28  
  Норвешка  30
11 декември
    Шпанија  22   Трето место
  Шпанија  23
14 декември 18 декември
  Црна Гора  19  
  Шпанија  27   Данска  18
12 декември
    Бразил  26     Шпанија  24
  Брег на Слоновата Коска  22
  Бразил  35  


  Полуфинале За 5. место
             
16 декември
   Русија 41  
   Ангола 31  
 
18 декември
      Русија 20
    Бразил 36
За 7. место
16 декември 18 декември
   Хрватска 31   Ангола   29
   Бразил 32     Хрватска   32

Осминафинале[уреди | уреди извор]

11 декември
14:30
 Јужна Кореја 29:30  Ангола Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 600
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Им-јонг 10 (13:13) Л. Кјала 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

11 декември
14:30
 Русија 30:19  Исланд Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 400
Судии: Марина, Миноре
Постнова 7 (15:12) Кнутсдотир 4
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

11 декември
17:15
 Норвешка 34:22  Холандија Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 700
Судии: Менезес, Пињто
Локе 8 (15:11) ван дер Хајден, Бонт 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон

11 декември
17:15
 Црна Гора 19:23  Шпанија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 400
Судии: Гједниг, Хансен
Јовановиќ 5 (9:11) Пињедо 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

12 декември
14:30
 Шведска 23:26  Франција Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 400
Судии: Губица, Милошевиќ
Торстенсон, Гулден 5 (15:12) Бадуин 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

12 декември
14:30
 Романија 27:28  Хрватска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 300
Судии: Клико, Јохансон
Соит 6 (18:15) Пенезиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

12 декември
17:15
 Данска 23:22 (пп)  Јапонија Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Коен, Перец
Троелсен 6 (9:11) Фуџи 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

12 декември
20:00
 Бразил 35:22  Брег на Слоновата Коска Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 4.000
Судии: Хизаки, Икебучи
до Наскименто 10 (15:8) Мамбо 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

14 декември
11:45
 Русија 23:25  Франција Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 2.000
Судии: Гарсија, Марин
Туреј 7 (12:13) Лакрабере 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 декември
14:30
 Ангола 23:28  Данска Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 2.000
Судии: Гателис, Мазеика
Карлос 7 (11:15) Норгард 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

14 декември
17:15
 Хрватска 25:30  Норвешка Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 1.300
Судии: Ал Сувалди, Баматраф
Пенезиќ 4 (12:16) Локе 8
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 декември
20:00
 Шпанија 27:26  Бразил Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 6.000
Судии: Гједниг, Хансен
Мартин 8 (19:17) Каваљеро, до Наскименто 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Пласман од 5. до 8. место[уреди | уреди извор]

16 декември
11:45
 Русија 41:31  Ангола Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 200
Судии: Кулибали, Диабате
Шипилова 6 (17:18) Каландула 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 декември
14:30
 Хрватска 31:32  Бразил Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 200
Судии: Клико, Јохансон
Пенезиќ 10 (15:14) до Наскименто 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

16 декември
17:15
 Франција 28:23  Данска Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 1.500
Судии: Губица, Милошевиќ
Лакрабере 10 (14:12) Јоргенсен 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

16 декември
20:00
 Норвешка 30:22  Шпанија Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 2.500
Судии: Гателис, Мазеика
Локе 7 (16:9) Агилар 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Натпревар за пласман[уреди | уреди извор]

Натпревар за седмо место[уреди | уреди извор]

18 декември
11:45
 Ангола 29:32  Хрватска Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 500
Судии: Арнтсен, Гулаксен
Карлос, Кјала 7 (12:14) Зебиќ 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

18 декември
09:00
 Русија 20:36  Бразил Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 1.500
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Близнова 5 (11:18) до Наскименто 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

18 декември
14:30
 Данска 18:24  Шпанија Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 2.000
Судии: Коен, Перец
Нергард 4 (9:9) Мартин 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за прво место[уреди | уреди извор]

18 декември
17:15
 Франција 24:32  Норвешка Жиназио до Ибирапуера, Сао Пауло
Гледачи: 4.000
Судии: Губица, Милошевиќ
Спинсер, Менди 4 (13:19) Лунде-Боргенсен 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2° место


Франција

Победник на Светско првенство во ракомет за жени 2011Норвешка
2° титула

3° место


Шпанија

Статистика[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

р.бр. Име Голови Шутеви %
1  Бразил Александра до Наскименто 57 78 73%
2  Норвешка Лин Јорум Суланд 51 75 68%
3  Хрватска Андреа Пенезиќ 49 77 64%
4  Јапонија Шио Фуџи 46 72 64%
5  Шпанија Кармен Мартин 45 57 79%
6  Ангола Луиза Кјала 44 87 51%
 Русија Емилија Туреј 44 58 76%
8  Норвешка Хајди Локе 43 51 84%
9  Куба Сулекис Гомес 42 79 53%
 Казахстан Ксенија Волнукина 42 63 67%

Извор: IHF.info Архивирано на 31 јануари 2012 г.

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

р.бр. Име % Одбрана Шутеви
1  Шпанија Силвија Наваро 46% 108 237
2  Германија Клара Волтеринг 44% 64 146
3  Норвешка Катрин Лунде Харалдсен 43% 124 290
 Данска Карин Мортенсен 43% 27 63
5  Бразил Чана Масон 42% 90 216
6  Црна Гора Соња Барјактаровиќ 40% 34 86
 Франција Клеопатра Дарло 40% 48 121
 Данска Кристина Педерсен 40% 79 198
 Русија Ана Седојкина 40% 77 192
10  Шведска Сесилија Грубсторм 38% 44 117
 Шведска Габријела Каин 38% 31 81
 Русија Марија Сидорова 38% 59 154

Извор: IHF.info Архивирано на 15 декември 2011 г.

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација
 Норвешка
 Франција
 Шпанија
4.  Данска
5.  Бразил
6.  Русија
7.  Хрватска
8.  Ангола
9.  Шведска
10.  Црна Гора
11.  Јужна Кореја
12.  Исланд
13.  Романија
14.

 Јапонија

15.  Холандија
16.  Брег на Слоновата Коска
17.  Германија
18.  Тунис
19.  Казахстан
20.  Уругвај
21.  Кина
22.  Куба
23.  Аргентина
24.  Австралија

Награди[уреди | уреди извор]

Екипа на првенството[уреди | уреди извор]

Изабрани од страна на ИХФ експерти : IHF.info Архивирано на 8 јануари 2012 г.

Други награди[уреди | уреди извор]

Состави на победничките екипи[уреди | уреди извор]

Злато  Норвешка Кари Алвик Гримсбо, Мари Молид, Стине Бредал Офтедал, Ида Алстад, Хајди Локе, Тоње Нестволд, Каролин Дире Брајванг, Кристин Лунде-Боргерсен, Кари Мете Јохансен, Марит Малм Фрафјорд, Катрин Лунде-Харалдсен, Лин Јорум Суланд, Лин-Кристин Рајгелхут, Горил Снореген, Аманда Куртовиќ, Камила Херем Селектор: Исланд Торир Хергеирсон
Сребро  Франција Амели Гуџо, Бландин Дансет, Нина Камто Њитам, Камила Аиглон, Анѓелик Спинсер, Алисон Пињо, Клодин Менди, Пола Бадуин, Амандин Лејно, Мари-Пола Гнабуџу, Одри Бруно, Клеопатра Дарло, Сираба Дембеле, Одри Дероин, Рафаел Тервел, Маријама Сињат, Александра Лакрабере Селектор: Оливије Крумболц
Бронза  Шпанија Кристина Гонсалес, Андреа Барно, Кармен Мартин, Нели Карла Алберто, Вероника Куадрадо, Марта Манге, Макарена Агилар, Силвија Наваро, Џесика Алонсо, Елизабет Чавес, Елизабет Пињедо, Ванеса Аморош, Нереа Пења, Патрисија Пињедо, Патрисија Елорза, Михаела Кјобану Селектор: Хорхе Дуењас

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Team Handball News - 2011 Women’s World Championships awarded to Brazil[мртва врска] (February 8, 2009)
  2. „Heja Norge: Norway World Champion 2011!“. International Handball Federation. ihf.info. Архивирано од изворникот на 8 January 2012. Посетено на 18 December 2011.
  3. „First ever World Championship medal for Spanish women“. International Handball Federation. ihf.info. 18 декември 2011. Архивирано од изворникот на 8 January 2012. Посетено на 19 December 2011.
  4. „Competitipn system“. handballbrazil2011.com. Архивирано од изворникот на 2012-07-20. Посетено на 9 December 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]