Прејди на содржината

Светско првенство во ракомет за жени 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1999
Податоци за турнирот
Домаќин Данска
 Норвешка
Датуми29 ноември – 12 декември
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Конечен исход
Првак Норвешка (1 титула)
Второпласиран Франција
Третопласиран Австрија
Четвртопласиран Романија
Статистикa за турнирот
Натпревари80
Дадени голови3980 (49.75 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1999 — 14-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Данска и Норвешка. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Норвешка, победувајќи ја Франција во финалето, додека бронзениот медал го освоила Австрија.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата продолжува во Нокаут фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Холандија 5 4 0 1 124 101 +23 8
 Норвешка 5 4 0 1 137 88 +49 8
 Полска 5 3 1 1 126 114 +12 7
 Белорусија 5 2 1 2 127 123 + 4 5
 Чешка 5 1 0 4 124 121 + 3 2
 Австралија 5 0 0 5 75 166 -91 0
29 ноември
16:30
Полска  29 - 19  Австралија Осло, Норвешка
Гледачи: 600
(16 - 9)

29 ноември
18:00
Норвешка  29 - 13  Белорусија Осло, Норвешка
Гледачи: 6400
(13 - 9)

29 ноември
21:00
Холандија  25 - 21  Чешка Осло, Норвешка
Гледачи: 793
(15 - 11)

30 ноември
17:00
Белорусија  29 - 29  Полска Јевик , Норвешка
Судии: Kalin, Korič (SLO)
(15 - 14)

30 ноември
19:00
Чешка  21 - 30  Норвешка Јевик , Норвешка
Гледачи: 2700
(10 - 13)

30 ноември
21:00
Австралија  16 - 26  Холандија Јевик , Норвешка
Гледачи: 300
(9 - 14)

2 декември
17:00
Белорусија  24 - 22  Чешка Хамар, Норвешка
Гледачи: 800
(13 - 7)

2 декември
19:00
Норвешка  38 - 11  Австралија Хамар, Норвешка
Гледачи: 3220
(17 - 5)

2 декември
21:00
Полска  22 - 20  Холандија Хамар, Норвешка
Гледачи: 500
(8 - 11)

4 декември
13:00
Австралија  14 - 37  Белорусија Ставангер, Норвешка
Гледачи: 500
(7 - 19)

4 декември
16:00
Полска  27 - 24  Чешка Ставангер, Норвешка
Гледачи: 1250
(13 - 13)

4 декември
17:00
Холандија  24 - 18  Норвешка Ставангер, Норвешка
Гледачи: 4000
(12 - 9)

5 декември
14:00
Чешка  36 - 15  Австралија Ставангер, Норвешка
Гледачи: 650
(18 - 7)

5 декември
15:00
Холандија  29 - 24  Белорусија Ставангер, Норвешка
Гледачи: 2160
(13 - 13)

4 декември
18:00
Норвешка  22 - 19  Полска Ставангер, Норвешка
Гледачи: 4682
(12 - 9)

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Австрија 5 4 0 1 144 125 +19 8
 Франција 5 4 0 1 124 98 +26 8
 Украина 5 3 0 2 138 109 +29 6
 Романија 5 3 0 2 146 110 +36 6
 Брег на Слоновата Коска 5 1 0 4 110 142 -32 2
 Куба 5 0 0 5 103 181 -78 0


30 ноември
13:30
Австрија  26 - 25  Украина Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 520
(11 - 12)

30 ноември
15:15
Романија  37 - 19  Куба Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 510
(19 - 7)

30 ноември
17:00
Франција  31 - 19  Брег на Слоновата Коска Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 740
(14 - 10)

1 декември
14:30
Брег на Слоновата Коска  15 - 33  Романија Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 688
(5 - 18)

1 декември
16:15
Куба  27 - 37  Австрија Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 724
(13 - 15)

1 декември
18:00
Украина  16 - 18  Франција Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 890
(7 - 11)

2 декември
13:30
Австрија  32 - 24  Брег на Слоновата Коска Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 905
(19 - 8)

2 декември
15:15
Украина  41 - 19  Куба Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 916
(21 - 12)

2 декември
17:00
Франција  22 - 20  Романија Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 940
(10 - 12)

4 декември
12:00
Брег на Слоновата Коска  20 - 29  Украина Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 467
(8 - 14)

4 декември
13:45
Франција  34 - 21  Куба Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 612
(14 - 14)

4 декември
15:30
Романија  30 - 27  Австрија Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 6724
(18 - 15)

5 декември
14:00
Куба  17 - 32  Брег на Слоновата Коска Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 407
(6 - 13)

5 декември
16:00
Романија  26 - 27  Украина Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 523
(11 - 17)

5 декември
18:00
Австрија  22 - 19  Франција Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 434
(10 - 10)

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Данска 5 5 0 0 159 84 +75 10
 Германија 5 3 1 1 137 100 +37 7
 Македонија 5 3 0 2 136 107 +29 6
 Ангола 5 1 2 2 113 120 - 7 4
 Јапонија 5 1 1 3 118 124 - 6 3
 Аргентина 5 0 0 5 52 180 -128 0


30 ноември
16:30
Македонија  27 - 25  Јапонија Колдинг, Данска
Гледачи: 500
(15 - 10)

30 ноември
19:30
Германија  33 - 9  Аргентина Колдинг, Данска
Гледачи: 650
(15 - 5)

30 ноември
20:40
Данска  31 - 12  Ангола Колдинг, Данска
Гледачи: 2500
(15 - 7)

1 декември
16:30
Аргентина  10 - 33  Македонија Колдинг, Данска
Гледачи: 600
(3 - 10)

1 декември
18:30
Ангола  20 - 20  Германија Колдинг, Данска
Гледачи: 1500
(10 - 10)

1 декември
20:40
Јапонија  15 - 28  Данска Колдинг, Данска
Гледачи: 3000
(8 - 13)

2 декември
16:30
Германија  23 - 18  Македонија Колдинг, Данска
Гледачи: 500
(12 - 8)

2 декември
18:30
Ангола  22 - 22  Јапонија Колдинг, Данска
Гледачи: 800
(8 - 10)

2 декември
20:40
Данска  42 - 5  Аргентина Колдинг, Данска
Гледачи: 3000
(18 - 3)

4 декември
16:30
Германија  32 - 22  Јапонија Колдинг, Данска
Гледачи: 500
(12 - 10)

4 декември
18:30
Аргентина  13 - 37  Ангола Колдинг, Данска
Гледачи: 1300
(4 - 19)

4 декември
20:40
Македонија  24 - 27  Данска Колдинг, Данска
Гледачи: 3000
(11 - 11)

5 декември
14:00
Јапонија  34 - 15  Аргентина Колдинг, Данска
Гледачи: 500
(17 - 6)

5 декември
16:00
Македонија  34 - 22  Ангола Колдинг, Данска
Гледачи: 2000
(17 - 11)

5 декември
18:00
Данска  31 - 28  Германија Колдинг, Данска
Гледачи: 3000
(13 - 13)

Група D[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Унгарија 5 5 0 0 162 109 +53 10
 Јужна Кореја 5 4 0 1 151 115 +36 8
 Русија 5 3 0 2 159 122 +37 6
 Бразил 5 1 1 3 104 123 -19 3
 Кина 5 1 1 3 120 140 -20 3
 Конго 5 0 0 5 91 178 -87 0


30 ноември
13:30
Јужна Кореја  29 - 19  Кина Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 1636
(15 - 8)

30 ноември
15:30
Унгарија  22 - 13  Бразил Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 430
(10 - 5)

30 ноември
17:30
Русија  42 - 20  Конго Лилехамер, Норвешка
(19 - 14)

1 декември
14:00
Бразил  20 - 27  Јужна Кореја Јевик , Норвешка
Гледачи: 412
(10 - 14)

1 декември
16:00
Конго  17 - 39  Унгарија Јевик , Норвешка
Гледачи: 476
(10 - 17)

1 декември
18:00
Кина  21 - 38  Русија Јевик , Норвешка
Гледачи: 697
(10 - 17)

2 декември
13:30
Бразил  30 - 20  Конго Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 650
(16 - 8)

2 декември
15:30
Јужна Кореја  30 - 24  Русија Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 1570
(16 - 10)

2 декември
17:30
Унгарија  34 - 25  Кина Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 560
(15 - 10)

4 декември
11:00
Јужна Кореја  36 - 19  Конго Хамар, Норвешка
Гледачи: 700
(20 - 10)

4 декември
13:30
Кина  24 - 24  Бразил Хамар, Норвешка
Гледачи: 250
(12 - 10)

4 декември
15:00
Русија  25 - 34  Унгарија Хамар, Норвешка
Гледачи: 250
(8 - 22)

5 декември
14:00
Конго  15 - 31  Кина Хамар, Норвешка
Гледачи: 200
(11 - 11)

5 декември
16:00
Русија  30 - 17  Бразил Хамар, Норвешка
Гледачи: 150
(15 - 8)

5 декември
18:00
Унгарија  33 - 29  Јужна Кореја Хамар, Норвешка
Гледачи: 250
(17 - 16)

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Шеснаесетфинале   Четвртфинале   Полуфинале   Финале
B1   Австрија 28  
A4   Белорусија 27     B1   Австрија 24  
D3   Русија 19     C2   Германија 13  
C2   Германија 22       B1   Австрија 18  
B3   Украина 19       A2   Норвешка 30  
A2   Норвешка 24     A2   Норвешка 24
D1   Унгарија 38     D1   Унгарија 21  
C4   Ангола 18       A2   Норвешка (OT) 25
C3   Македонија 28       B2   Франција 24
D2   Јужна Кореја 27     C3   Македонија 21  
A1   Холандија 16     B4   Романија 33  
B4   Романија 26       B4   Романија 17
A3   Полска 21       B2   Франција 18  
B2   Франција 28     B2   Франција (OT) 19 Трето место
C1   Данска 30     C1   Данска 17   B1   Австрија (OT) 31
D4   Бразил 23   B4   Романија 28

Шеснаесетфинале[уреди | уреди извор]

7 декември
12:30
Холандија  16-26  Романија Јевик , Норвешка
Гледачи: 180
(3 - 9)

7 декември
15:00
Австрија  28 - 27  Белорусија Берген, Норвешка
Гледачи: 1752
(15 - 17)

7 декември
15:00
Унгарија  38-18  Ангола Јевик , Норвешка
Гледачи: 350
(16 - 9)

7 декември
16:30
Македонија  28 – 27  Јужна Кореја Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 2040
(15 - 12)

7 декември
17:30
Полска  21 - 28  Франција Берген, Норвешка
Гледачи: 1762
(9 - 14)

7 декември
17:30
Русија  19 - 22  Германија Јевик , Норвешка
Гледачи: 431
(7 - 8)

7 декември
19:00
Украина  19 - 24  Норвешка Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 3120
(11 - 12)

7 декември
20:40
Данска  30 - 23  Бразил Колдинг, Данска
Гледачи: 3000
(15 - 14)

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

9 декември
15:30
Романија  33 - 21  Македонија Хамар, Норвешка
Гледачи: 100
(21 - 9)

9 декември
18:00
Германија  13 - 24  Австрија Хамар, Норвешка
Гледачи: 500
(3 - 15)

9 декември
19:00
Норвешка  24 - 21  Унгарија Трондхејм, Норвешка
Гледачи: 4038
(15 - 11)

9 декември
20:40
Данска  17 - 19  Франција Хамар, Норвешка
Гледачи: 1000
(7 - 9 / 13 - 13)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

11 декември
16:30
Романија  17 - 18  Франција Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 6000
(8 - 9)

11 декември
19:00
Австрија  18 - 30  Норвешка Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 8200
(6 - 12)

Натпревари за пласман[уреди | уреди извор]

11 декември
11:30
Унгарија  39 - 25  Германија Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 700
(21 - 10)

11 декември
14:00
Данска  30 - 25  Македонија Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 2300
(16 - 13)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

12 декември
10:30
Македонија  26 - 37  Германија Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 500
(15 - 19)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

12 декември
13:00
Данска  27 - 35  Унгарија Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 4100
(13 - 20)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

12 декември
15:30
Романија  28 - 31  Австрија Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 7900
(14 - 14 / 26 - 26)

Финале[уреди | уреди извор]

12 декември
18:00
Франција  24 - 25  Норвешка Лилехамер, Норвешка
Гледачи: 11200
(10 - 8 / 18 - 18 / 21 - 21)

Табела[уреди | уреди извор]

Место
 Норвешка
 Франција
 Австрија
4  Романија
5  Унгарија
6  Данска
7  Германија
8  Македонија
9  Јужна Кореја
10  Холандија
11  Полска
12  Русија
13  Украина
14  Белорусија
15  Ангола
16  Бразил
17  Јапонија
18  Кина
19  Чешка
20  Брег на Слоновата Коска
21  Куба
22  Конго
23  Австралија
24  Аргентина

Светски шампион 1999

Norway
Норвешка
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]