Светско првенство во ракомет за мажи 1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 1993
Податоци за првенството
Домаќини Шведска
Траење10–20 March 1993
Репрезентации16 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта (во 7 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Русија (1 титула)
Второпласиран Франција
Третопласиран Шведска
Четвртопласиран Швајцарија
Статистики за првенството
Натпревари54
Дадени голови2451 (45.39 по натпр.)
Најуспешни стрелци Марк Баумгартнер (ШВЕ)
 Кинг Шин Јон (КОР)
 Жозеф Елес (УНГ) (41 гола)

Светско првенство во ракомет за мажи 1993 — 13. светско првенство во ракомет за мажи организирано од Меѓународната ракометна федерација (МРФ, IHF). Првенството се одржало во Шведска и траело од 10 март до 20 март 1993 година. Русија победила на турнирот.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпреварување Слободни места Квалификувани
Домаќин 1  Шведска
Светско првенство во ракомет за мажи 1990 7  Русија
 Романија
 Шпанија
 Унгарија
 Чехословачка
 Германија
 Франција
Светско првенство во ракомет за мажи 1992 група B 5  Норвешка
 Австрија
 Исланд
 Швајцарија
 Данска
Азиско првенство во ракомет за мажи 1991 1  Јужна Кореја
Африканско првенство во ракомет за мажи 1992 1  Египет
Американски турнир во ракомет за мажи 1  САД

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D
 Австрија  Франција  Унгарија  Данска
 Чехословачка  Норвешка  Исланд  Германија
 Египет  Романија  Шведска  Русија
 Шпанија  Швајцарија  САД  Јужна Кореја

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Репрезентациите кои завршиле во првите три места од групите А & Б продолжуваат во групата 1 додека репрезентациите кои завршиле во првите три места од групите Ц и Д продолжуваат во групата 2.

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 3 2 1 0 58 48 +10 5
0  Чехословачка 3 1 1 1 61 60 +1 3
0  Египет 3 1 0 2 58 63 −5 2
0  Австрија 3 1 0 2 61 67 −6 2
10 март
18:00
Чехословачка  20–21  Египет Умео
(11–13)
10 март
20:00
Шпанија  22–15  Австрија Умео
(9–7)

12 март
18:00
Австрија  20–22  Чехословачка Умео
(8–12)
12 март
20:00
Египет  14–17  Шпанија Умео
(9–8)

13 март
14:00
Австрија  26–23  Египет Умео
(14–9)
13 март
16:00
Шпанија  19–19  Чехословачка Умео
(12–10)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Швајцарија 3 2 0 1 65 59 +6 4
0  Франција 3 2 0 1 68 68 0 4
0  Романија 3 1 1 1 56 56 0 3
0  Норвешка 3 0 1 2 51 57 −6 1
10 март
18:00
Франција  24–26  Швајцарија Карлстад
(10–8)
10 март
20:00
Романија  15–15  Норвешка Карлстад
(6–9)

12 март
18:00
Швајцарија  18–19  Романија Карлстад
(7–10)
12 март
20:00
Норвешка  20–21  Франција Карлстад
(11–10)

13 март
14:00
Норвешка  16–21  Швајцарија Карлстад
(9–10)
13 март
16:00
Романија  22–23  Франција Карлстад
(10–9)

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шведска 3 3 0 0 73 51 +22 6
0  Исланд 3 2 0 1 75 61 +14 4
0  Унгарија 3 1 0 2 73 63 +10 2
0  САД 3 0 0 3 53 99 −46 0
9 март
19:00
Шведска  21–16  Исланд Гетеборг
(9–9)
9 март
21:00
Унгарија  33–18  САД Гетеборг
(16–8)

11 март
18:00
Исланд  25–21  Унгарија Гетеборг
(11–8)
11 март
20:00
САД  16–32  Шведска Гетеборг
(9–13)

13 март
14:00
Исланд  34–19  САД Гетеборг
(14–7)
13 март
16:00
Шведска  20–19  Унгарија Гетеборг
(12–9)

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Русија 3 2 1 0 78 55 +23 5
0  Германија 3 1 2 0 67 64 +3 4
0  Данска 3 0 2 1 54 62 −8 2
0  Јужна Кореја 3 0 1 2 59 77 −18 1
10 март
18:00
Русија  33–18  Јужна Кореја Малме
(17–6)
10 март
20:00
Германија  20–20  Данска Малме
(10–11)

12 март
18:00
Јужна Кореја  25–28  Германија Малме
(11–16)
12 март
20:00
Данска  18–26  Русија Малме
(10–13)

13 март
14:00
Јужна Кореја  16–16  Данска Малме
(10–9)
13 март
16:00
Русија  19–19  Германија Малме
(5–10)
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Норвешка 3 2 1 0 94 66 +28 5
0  Австрија 3 2 1 0 86 71 +15 5
0  Јужна Кореја 3 1 0 2 92 90 +2 2
0  САД 3 0 0 3 62 107 −45 0
15 март Норвешка  30–28  Јужна Кореја Ескилстуна
(11–13)
15 март Австрија  31–19  САД Ескилстуна
(14–12)

16 март САД  15–41  Норвешка Ескилстуна
(6–22)
16 март Јужна Кореја  29–32  Австрија Ескилстуна

18 март Австрија  23–23  Норвешка Ескилстуна
(12–13)
18 март САД  28–35  Јужна Кореја Ескилстуна
(16–18)

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Франција 5 4 0 1 115 103 +12 8
0  Швајцарија 5 3 0 2 121 118 +3 6
0  Шпанија 5 2 1 2 105 101 +4 5
0  Чехословачка 5 2 1 2 104 110 −6 5
0  Романија 5 2 0 3 105 110 −5 4
0  Египет 5 1 0 4 100 108 −8 2
15 март
16:00
Египет  23–26  Швајцарија Халмстад
(9–12)
15 март
18:00
Шпанија  20–16  Романија Халмстад
(11–7)
15 март
20:00
Чехословачка  18–26  Франција Халмстад
(7–13)

16 март
16:00
Романија  27–26  Египет Халмстад
(14–8)
16 март
18:00
Швајцарија  23–24  Чехословачка Халмстад
(13–10)
16 март
20:00
Франција  23–21  Шпанија Халмстад
(9–12)

18 март
16:00
Египет  16–19  Франција Халмстад
(7–11)
18 март
18:00
Чехословачка  23–21  Романија Халмстад
(11–12)
18 март
20:00
Шпанија  28–29  Швајцарија Халмстад
(10–16)

Група 2[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Русија 5 4 1 0 131 98 +33 9
0  Шведска 5 4 0 1 108 101 +7 8
0  Германија 5 2 2 1 100 100 0 6
0  Исланд 5 2 0 3 103 114 −11 4
0  Данска 5 1 1 3 102 117 −15 3
0  Унгарија 5 0 0 5 104 118 −14 0
15 март
16:00
Унгарија  22–29  Русија Стокхолм
(10–15)
15 март
18:00
Исланд  16–23  Германија Стокхолм
(5–10)
15 март
20:00
Шведска  23–20  Данска Стокхолм
(13–9)

16 март
18:00
Данска  22–21  Унгарија Стокхолм
(11–12)
16 март
20:00
Русија  27–19  Исланд Стокхолм
(12–9)
17 март
19:00
Германија  16–24  Шведска Стокхолм
(7–9)

18 март
16:00
Унгарија  21–22  Германија Стокхолм
(7–12)
18 март
18:00
Исланд  27–22  Данска Стокхолм
(13–7)
18 март
20:00
Шведска  20–30  Русија Стокхолм
(8–11)

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

19 март
18:00
Египет  25–29  Унгарија Стокхолм
(13–12)

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

19 март
20:00
Романија  23–27  Данска Стокхолм
(13–14)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

20 март
12:00
Чехословачка  22–21  Исланд Стокхолм
(8–11)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

20 март
14:00
Шпанија  29–26  Германија Стокхолм
(16–13)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

20 март
16:00
Швајцарија  19–26  Шведска Стокхолм
(16–13)

Финале[уреди | уреди извор]

20 март
18:00
Франција  19–28  Русија Стокхолм
(11–13)

Табела[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg  Русија
Silver medal icon.svg  Франција
Bronze medal icon.svg  Шведска
4  Швајцарија
5  Шпанија
6  Германија
7  Чехословачка
8  Исланд
9  Данска
10  Романија
11  Унгарија
12  Египет
13  Норвешка
14  Австрија
15  Јужна Кореја
16  САД

Статистика[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Име Голови
1. Марк Бумгартнер (SWI) 41
1. Kyung-Shin Yoon (KOR) 41
1. Јозеф Елес (HUN) 41
4. Валериј Гопин (RUS) 39
5. Матео Гаралда (ESP) 38
6. Сигурдур Валур Свеинсон (ISL) 37
7. Самех Абделварет (EGY) 36
7. Васили Кудинов (RUS) 36
7. Магнус Андерсон (SWE) 36
10. Андреас Дитерт (AUT) 33

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Име
1. Лоренцо Рихо (ESP)
2. Томас Свенсон (SWE)
3. Матс Олсон (SWE)
4. Андреј Лавров (RUS)
5. Љубомир Свајлен (SVK)
6. Евалд Хуменбергер (GER)
7. Петер Хурлиман (SWI)
8. Андреас Тиел (GER)
9. Гундмундур Храфнкелсон (ISL)
10. Сорин Тоаксен (ROM)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]